Співвідношення понять “фінанси” та “фінансові ресурси”

Автор(и)

  • І.Г. Козинець старший викладач кафедри публічного та приватного права Національного університету “Чернігівська політехніка”, Україна http://orcid.org/0000-0001-5970-1395
  • С.С. Берднік здобувачка вищої освіти ІІІ курсу юридичного факультету Національного університету “Чернігівська політехніка”, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2021.03.20

Ключові слова:

фінансові ресурси, фінанси, економіка держави, грошові кошти, фінансові фонди, фінансовий моніторинг

Анотація

Дана стаття присвячена питанням визначення правової та економічної сутності фінансових ресурсів. Актуальність даної теми обумовлена тим, що фінансові ресурси є головною метою у здобутті фінансової стійкості держави, що дозволяють збільшувати шанси на виживання у ринковій стихії, забезпечуючи погашення зобов’язань перед державними органами та кредиторами та принести дохід власникам.

В статті проаналізовані підходи науковців щодо визначення змісту понять “фінанси” та “фінансові ресурси”, розкрито сутність публічних фінансів, під якими розуміють економічні відносини, що пов’язані з формуванням, розподілом та використанням грошових фондів для виконання функцій та завдань держави.

Метою даної статті є визначення змісту та обсягу фінансових ресурсів, а також з’ясування в аспекті фінансово-правового дослідження їх публічного характеру.

Проаналізувавши підходи науковців, визначено, що фінанси як економічна категорія розглядається як система економічних відносин, у процесі яких утворюються і використовуються фонди коштів. Запропоновано визначити фінанси, як врегульовану правом систему економічних відносин, в результаті функціонування якої утворюються та використовуються грошові фонди.

Автори дійшли висновку, що фінансове забезпечення діяльності держави - це сукупність визначених нормативно-правовими актами заходів, що мають на меті мобілізацію необхідного обсягу фінансових ресурсів для забезпечення економічної основи всебічного та своєчасного виконання державою взятих на себе функціональних обов’язків. У зв’язку з новими економічними підходами, що обумовлюють виникнення законодавчих новел, структура фінансової системи, яка утворюється сукупністю публічних та приватних фінансів, за останні роки суттєво змінилася та набула нових форм та особливостей. Отже, фінанси – це врегульована правом система економічних відносин, в результаті функціонування якої утворюються та використовуються грошові фонди, а фінансові ресурси є складовою частиною економічних ресурсів, що є коштами грошово-кредитної та бюджетної систем, які використовуються для забезпечення безперервного функціонування та розвитку народного господарства, витрачаються на соціально-культурні заходи, потреби управління та оборони.

Посилання

Фінансове право України: навч. посібник для студ. вищ. навч. закл. / Л.К. Воронова, М.П. Кучерявенко, Н.Ю. Пришва та ін.; за ред. Л.К. Воронової. Київ: Правова єдність, 2009. 395 с.

Горбунова О.Н. Финансовое право: учебник. Москва: Юристъ, 2000. 495 с.

Фінансове право: підручник / Є.О. Алісов, Л.К. Воронова, С.Т. Кадькаленко та ін. Xарків, 1998. 496 с.

Савчук В.А. Фінансове забезпечення виконання функцій держави. Інвестиції: практика та досвід. 2013. № 22. С.46-49.

Василик О.Д. Теорія фінансів: підруч. Київ: НІОС, 2000. 416 с.

Попова С.В., Роль В.Ф., Сергієнко В.В. Фінансове право: навчальний посібник. Київ: Центр навчальної літератури, 2011. 392 с.

Фінансове право: підручник / О. О. Дмитрик, І. Є. Криницький, О. А. Лукашев та ін.; за ред. М. П. Кучерявенка, О. О. Дмитрик. Харків: Право, 2019. 416 с.

Фінансове право: навч. посіб. / М.Г. Волощук, Т.О. Карабін, М.В. Менджул. Вид. 3-тє, допов. та перероб. Ужгород: Видавництво Олександри Гаркуші, 2017. 244 с.

Музика-Стефанчук О.А. Фінансове право: навч. посібник. Київ: Атака, 2007 263 с.

Фінансово-економічний словник: словник-довідник / Юнін О. С., Круглова О. О., Савєльєва М. О. та ін. Дніпро: Видавець Біла К. О., 2018. 164 с.

Загородній А.Г., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. Львів: Вид-во Держ. ун-ту “Львівська політехніка”. 1996. 384 с.

Мочерний С. В. Економічна енциклопедія: у трьох томах. Т.1. Київ: Академія, 2000. 864 с.

Сенчагова В.К. Финансовые ресурсы народного хозяйства (проблемы формирования и использования). Москва: Финансы и статистика, 1982. 85 с.

Родионова В.М. Финансы. Москва: Финансы и статистика, 1995. 432 с.

Финансы: учебник / Под ред. д-ра экон. наук, проф. С. И. Лушина, В. А. Слепова. 2-е изд., перераб., доп. Москва: Экономистъ, 2007. 682 с.

Павлова Л.М. Финансовый менеджмент; 2-е изд., перераб. и доп. Москва: Юнити-Дана, 2003. 269 с.

Бабич А.М., Павлова Л.Н. Государственные и муниципальные финансы: учебник для вузов. Москва: Финансы, ЮНИТИ, 1999. 687 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-02-20

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право