Загальні положення тактики проведення обшуку
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2021.03.36Ключові слова:
обшук, слідчі (розшукові) дії, об’єкти обшуку, етапи обшуку, підготовчий етап, оглядовий етап, детальний етап, заключний етапАнотація
У статті розглянуті особливості проведення обшуку. На основі аналізу криміналістичної літератури розглянуто поняття «обшуку». Обшук є досить складною слідчою (розшуковою) дією, тому звертаємо увагу на підготовку слідчого до проведення цієї слідчої дії. Розкрито процесуальний порядок проведення обшуку у кримінальному провадженні.
Досліджені підстави проведення обшуку у кримінальному провадженні. Обґрунтовано, що достатні підстави для проведення обшуку – це обов’язкова наявність сукупності фактичних та юридичних підстав викладених в ухвалі слідчого судді. Дотримання обґрунтованих умови проведення обшуку у кримінальному провадженні є запорукою допустимості доказів отриманих під час цієї слідчої дії. Проаналізовано три основних процесуальних документи, що мають місце при проведенні обшуку у кримінальному провадженні: 1) клопотання; 2) ухвала; 3) протокол.
В статті детально розглядається тактика проведення обшуку, що складається з чотирьох стадій: підготовчої, оглядової, детальної та завершальної. Вказано особливості кожної з цих стадій та наголошено, що використання спеціальних прийомів забезпечить відмінне проведення обшуку. До того ж, зазначено, що правильно складений план проведення обшуку, підібрана тактика його проведення забезпечують успіх проведення обшуку, та як результат отримання речових доказів, які мають значення у такому кримінальному провадженні, а повне та об’єктивне документування обшуку є ключовим моментом в одержанні доказових фактів за результатом цієї дії.
Визначений процес фіксації результатів обшуку, що розпочинається від самого початку слідчої (розшукової) дії – оголошення ухвали слідчого суді про дозвіл на проведення обшуку, і триває до завершення – моменту закриття протоколу обшуку.
Посилання
Деркач Н. М. Проблеми застосування положень Кримінального процесуального кодексу України щодо окремих слідчих (розшукових) дій та заходів забезпечення кримінального провадження. Часопис Національного університету «Острозька академія». (Серія «Право»). 2013. № 5(14). С. 89-96.
Кримінальний процесуальний кодекс України: Кодекс України, Закон, Кодекс від 13.04.2012 №4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 (дата звернення: 30.11.2021).
Гловюк І. В. Проблемні питання забезпечення належної правової процедури обшуку (у розрізі новел КПК України). Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2018. №14. С. 141-149.
Конституція України: Закон України від 28.06.1996 № 254к/96- ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр (дата звернення: 24.11.2021).
Головко М.Б. Обшук (юридико-психологічні аспекти організації та проведення): навчально-методичний посібник / за ред. М. Б Головко., І.П. Осипенко. Чернігів: Чернігівський національний технологічний університет, 2015. 126 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Analytical and Comparative Jurisprudence
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.