Особливості поведінки неповнолітніх жертв насильницького інцесту
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2021.04.48Ключові слова:
інцест, жертва, неповнолітній, сексуальне насильство, статева свобода, кримінальне правопорушенняАнотація
В статті розглядаються особливості поведінки неповнолітніх жертв насильницького інцесту. Вказується, що під час вивчення типології жертв насильницького інцесту необхідно враховувати наступні особливості: 1) біолого-психологічні особливості та типи жертв; 2) обставини, котрі передували/сприяли вчиненню насильницького акту; 3) поведінка жертви в момент вчинення насильницького акту та після нього. Встановлення вказаних особливостей надасть можливість більш повно та правильно класифікувати неповнолітніх жертв насильницького інцесту. Автор звертає увагу, що в загальному розумінні типи неповнолітніх жертв сексуальних кримінальних правопорушень різко не відрізняються від широкого загалу. При цьому типологія таких осіб дещо звужена за рахунок частого домінування певних особливостей, котрі провокують кримінального правопорушника на вчинення протиправного діяння. Наприклад, якщо особа прагне вчинити крадіжку або грабіж/розбій, жертва частіше за все відіграє другорядну роль, оскільки на перший план виходять обставини, які сприяють правопорушенню (темний час доби, відсутність сторонніх осіб тощо). У випадку насильницького інцесту або будь-якого іншого суспільно небезпечного діяння сексуального характеру мова увага акцентується саме на потерпілому як на «об’єкті бажання». Саме тому, кримінальний правопорушник зазвичай звертає увагу на два аспекти: біологічні особливості жертви та на психологічних особливостях (поведінкових реакціях). Вивчення статистики та судової практики дозволило підсумувати, що у більшості випадків такого роду кримінальне правопорушення вчиняється у відношенні малолітніх/неповнолітніх осіб, котрі мають привабливу зовнішність та пасивний тип поведінки (не прикладають надмірну кількість зусиль для захисту та попередження інцесту). Звертається увага, що провокація насильницького інцесту притаманна неповнолітнім більш старшого віку і обумовлена прагненням довести своїм близьким свою дорослість, сексуальність та готовність до статевих відносин. Часто такі жертви прагнуть відчувати себе бажаними, при цьому не розуміють наявність реальної загрози відчути на собі противоправний сексуальний вплив, тим більше – з боку близького родича.
Посилання
Ривман Д. Криминальная виктимология. СПб.: Питер, 2002. 304 с.
Медико-психологічний коментар для працівників правоохоронних органів щодо дій у випадках вчинення насильства у сім'ї. URL: https://rescentre.org.ua/images/Uploads/Files/poperedzhenya_dl/police_recomendations.pdf
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Analytical and Comparative Jurisprudence
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.