Головні критерії розмежування права на приватне та публічне
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2022.01.1Ключові слова:
публічне право, приватне право, адміністративне право, трудове право, охорона праціАнотація
Стаття присвячена аналізу питань стосовно розмежування права на приватне та публічне. Установлено, що більшість науковців погоджуються з доцільністю поділу права на дві підсистеми – приватне та публічне право. З’ясовано, що як найбільш узагальнені та найсуттєвіші можна виділити такі критерії розмежування права на публічне та приватне, як: 1) характер домінуючого інтересу; 2) різниця у суб’єктах правовідносин; 3) різниця у методі правового регулювання.
Так, критерій характер домінуючого інтересу, дозволяє виокремити публічне право, яке захищає загальні, державницькі, суспільні інтереси, загальносуспільні блага, важливі не для окремої людини, а для громади, суспільства, країни, у цілому. Натомість у приватному праві домінуючими є індивідуальні інтереси окремо взятої особи (осіб). Різниця у суб’єктах правовідносин виявляється у тому, що у публічному праві суб’єктом є особа, яка вступає у них для здійснення наданих їй публічно-владних повноважень, натомість у приватному праві особа може реалізувати право вступати у правовідносини на власний розсуд, а зміна чи припинення приватноправових відносин, як правило, повністю залежить від волі їх учасників. Різниця у методі правового регулювання проявляється у тому, що до зобов’язань тяжіє публічне право, як до дозволів – приватне.
Доведено, що публічне та приватне право є дві сторони однієї медалі, які існують у нерозривній єдності та взаємозалежності і яскравий приклад цьому є сфера охорони праці, де правове регулювання має як приватний, так і публічний характер.
Посилання
Алексеев С. С. Публичное и частное право. Право: азбука – теория – философия: опыт комплексного исследования. Москва: Статут, 1999. С. 41–42.
Петров Є. В. Теорія приватного і публічного права та ї вплив на реформування господарського та цивільного права. Актуальні питання публічного та приватного права. 2014. № 1. С. 71.
Шаптала Н. К. Принципи розмежування приватного та публічного права при регулюванні фінансових відносин. Форум права. 2012. № 2. С. 759–762. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.htm_2012_2_120
Харитонова О. І., Харитонов Є. О. Дихотомія «публічне право – приватне право» та деякі питання визначення структури національного права. Університетські наукові записки. 2005. № 3 (15). С. 7–8.
Миколенко О. І. Поділ національного права на публічне і приватне право та його теоретичне і практичне значення. Правова держава. 2016. № 23. С. 58–64.
Погребняк С. П. Поділ права на публічне і приватне (загальнотеоретичні аспекти). Державне будівництво та місцеве самоврядування. Випуск 12. 2006. С. 9–10.
Валах В. В., Клейменова С. М. Теоретичні та практичні проблеми приватного права: метод. рекомендації. Одеса, 2021. 34 с.
Дутко А. О. Особливості юридичних конструкцій приватного та публічного права. Електронне наукове фахове видання «Порівняльно-аналітичне право». 2013. № 2. С. 26–27. URL:http://www.pap.in.ua/2_2013/Dutko.pdf.
Банчук Олександр. Підстави розмежування публічного та приватного права в Україні. Публічне право. 2011. № 2. URL: http://www.yourfuture.org.ua/ua/pb/2011/2/banchuk.pdf.
Банчук О. А. Публічне і приватне право: історія українських вчень та сучасність. Київ: Конус-Ю, 2008. 184 с.
Держпраці продовжує забезпечувати проведення розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану: новини від 12 квітня 2022р. URL: https://dsp.gov.ua/main-news/derzhpratsi-prodovzhuie-zabezpechuvaty-provedennia-rozsliduvannia-neshchasnykh-vypadkiv-v-umovakh-voiennoho-stanu/
Юдін З. М. Загальна теорія інтерпретації договору: монографія. Одеса: Фенікс, 2008. 156 с.
Жернаков В. В. Приватно-правові засади регулювання відносин у трудовому праві: сьогодення і перспективи розвитку. Тенденції розвитку науки трудового права та права соціального забезпечення. 2016. С. 83. URL: http://dspace.nlu.edu.ua/bitstream/123456789/12303/1/Zernakov_81-84.pdf.
Колективний договір виробничого підрозділу Козятинська дистанція сигналізації та зв’язку на 2020рік. URL: https://komr.gov.ua/download_file_id/44247.
303 порушення вимог чинного законодавства з охорони праці було виявлено під час перевірки на ТОВ «СЛОБОЖАНСЬКИЙ МИЛОВАР. URL: https://kh.dsp.gov.ua/news/303-porushennia-vymoh-chynnoho-zakonodavstva-z-okhorony-pratsi-bulo-vyiavleno-pid-chas-perevirky-na-tov-slobozhanskyi-mylovar/
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Analytical and Comparative Jurisprudence
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.