Кримінально-правова політика в умовах війни: законодавчий аспект

Автор(и)

  • О.В. Острогляд кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри права та правоохоронної діяльності Державного університету «Житомирська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0003-0003-3075

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2022.01.53

Ключові слова:

воєнний стан, диверсія, державна зрада, колабораціонізм, агресор, окупація, набрання чинності

Анотація

Стаття присвячена аналізу сучасного стану законодавчого аспекту кримінально-правової політики в умовах воєнного стану.

Ситуація часткової правової невизначеності, що виникла у зв’язку з агресією Російської Федерації, потребує змін до чинного кримінального законодавства, які б передбачали відповідальність за співпрацю з окупантом, а також відповідальність осіб, які вчиняють дії, спрямовані на власне збагачення в умовах воєнного стану, а також дії, спрямовані на послаблення держави в цей же час.

Звичайно певні норми були присутні в Кримінальному кодексі України з часу його прийняття, але отримали нове уточнене застосування. Частина ж таких необхідних змін була внесена в Кримінальний кодекс України в березні цього року. Проте, складний час в якому перебуває Україна та Верховна рада, як законодавчий орган, призвели до того, що є певні труднощі, в більшості технічного характеру, що призводять до ускладнення застосування таких норм.

Застосовуючи внесені зміни варто враховувати час набрання чинності такими змінами, а також те, що певні діяння, вчиненні в умовах воєнного стану, зовнішньо схожі на кримінальні правопорушення, насправді можуть бути обставинами, що виключають кримінальну протиправність діяння (наприклад, крайня необхідність). Окремі норми підлягатимуть коригуванню за умови більш сприятливих обставин.

Пропонується використовувати, за винятком особливих випадків, узагальнюючий термін – держава-агресор.

Зрозуміло, що нормами березня поточного року, зміни до Кримінального кодексу України не обмежаться. Частина з них вже напрацьовується в комітетах. Мова йде про необхідні зміни міжнародного кримінального та гуманітарного права, що дадуть можливість притягнути до відповідальності учасників агресії проти України.

Посилання

Кримінальний кодекс України. За станом на 7 березня 2022 р. // URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

Острогляд О.В. Основні положення кримінально-правової політики України та Кримінального права України (Загальна частина) [Текст] : навчальний посібник [в схемах та визначеннях, практичні завдання] / О.В.Острогляд. – 3-тє вид., переробл. та допов. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2021. – 340 с.

Острогляд О.В. Поняття та ознаки кримінально-правової політики // Jurnalul Juridic National: teorie si practica. №4(44). 2020. – С. 99-103

Письменський Є.О. Колабораціонізм як суспільно-політичне явище в Україні (кримінально-правові аспекти) : наук. нарис / Є.О. Письменський. – Сєвєродонецьк, 2020. – 121 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-02

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право