До питання співвідношення конституційної презумпції невинуватості та інституту звільнення від кримінальної відповідальності

Автор(и)

  • Я.В. Ступник кандидат юридичних наук, доцент, завідувач кафедри кримінального права та процесу юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0000-0001-8024-9735
  • С.С. Шаранич кандидат юридичних наук, доцент кафедри кримінального права та процесу юридичного факультету ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0000-0002-0523-8531

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2022.01.57

Ключові слова:

звільнення від кримінальної відповідальності, презумпція невинуватості, кримінально-правовий вплив, заходи кримінально-правового впливу, співвідношення

Анотація

У статті з урахуванням результатів аналізу чинного законодавства України й положень доктрини кримінального права визначено проблеми співвідношення інституту звільнення від кримінальної відповідальності конституційній презумпції невинуватості. Проведений у цій публікації аналіз проблеми дозволяє в підсумку підтримати позицію, згідно якої наявний у КК України матеріально-правовий інститут звільнення від кримінальної відповідальності не суперечить презумпції невинуватості. Однак, для цього його приписи слід оцінювати, по-перше як такі, що не входять до механізму реалізації кримінальної відповідальності, по-друге – як альтернативні покаранню заходи кримінально-правового впливу.

 Встановлено, що звільнення від кримінальної відповідальності не спростовує визнання винуватості особи, якщо надавати йому значення офіційного підтвердження (констатації) факту вчинення нею кримінального правопорушення. Визначено, що звільнення від кримінальної відповідальності стосується й проблем забезпечення режиму законності в діяльності органів влади, відповідності норм кримінального права принципам та нормам міжнародного права, системній узгодженості різних галузей національної правової системи.

Проведений аналіз слідчої і судової практики показав, що антикриміногенний потенціал інституту звільнення від кримінальної відповідальності реалізується лише частково, оскільки законодавець, конструюючи аналізовані норми, допустив низку концептуальних прорахунків і редакційних похибок. У результаті інститут звільнення від кримінальної відповідальності має істотні протиріччя, а окремі його норми вступають у колізію не тільки з іншими статтями КК України, а й з нормами інших галузей права. У статті наголошується на тому, що у сучасному кримінальному праві система заходів кримінально-правового впливу не вичерпується (не закінчується) лише покаранням. Закон про кримінальну відповідальність передбачає можливість застосування до особи, в діянні якої міститься склад злочину, й низки інших «інструментів» корекції її поведінки, зокрема, такого, як звільнення цієї особи від кримінальної відповідальності з передбачених законом підстав.

Визначено, що презумпція невинуватості визнається однією з основоположних засад кримінального судочинства в правовій державі. Водночас вона є важливим елементом права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства в силу статті 9 Конституції України – як міжнародний договір, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України. Однак, незважаючи на її фіксацію у найважливіших міжнародно-правових актах, які закріпили універсальні стандарти основних прав людини, та нормативне закріплення в Конституції України зазначено, що на практиці презумпція невинуватості часто порушується, свідченням чого є, зокрема, низка рішень Європейського суду з прав людини  щодо України.

Посилання

Король В. В. Закриття кримінальної справи за наявності спеціальних підстав, передбачених Особливою частиною кримінального кодексу України. Прикарпатський юридичний вісник. 2011. № 1. С. 250-259.

Мезенцева І., Боровик А. Шляхи удосконалення інституту звільнення від кримінальної відповідальності за корупційні злочини. Підприємництво, господарство і право. 2016. №4. С. 87-91.

Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності: постанова Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 р. № 12. Інформаційний сервер Верховного Суду України. URL: http://www.scourt.gov.ua

Хряпінський П.В. Підстави звільнення від кримінальної відповідальності за діючим законодавством. Міжнародний юридичний вісник: збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. Випуск 1. 2014. С. 76-83.

Курс российского уголовного права. Общая часть: учебн. Под ред. В.Н. Кудрявцева, А.В. Наумова. М.: ИГП РАН, Спарк, 2001. 767с.

Баулін Ю.В. Звільнення від кримінальної відповідальності: монографія. К.: Атіка, 2004. 296с.

Скибицкий В.В. Освобождение от уголовной ответственности и отбывания наказания: монография. К.: Наукова думка, 1987. 184с.

Ковітіді О.Ф. Звільнення від кримінальної відповідальності за нормами Загальної частини КК України: навчальний посібник. Сімферополь: ВД „Квадранал”, 2005. 224с.

Козак О.С. Ефективність звільнення від кримінальної відповідальності в Україні: монографія. К.: Освіта України, 2009. 204с.

Савченко А.В. Сучасне кримінальне право України: курс лекц. К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2005. 640с.

Егоров В.С. Теоретические вопросы освобождения от уголовной ответственности: монография. М.: Моск. психол.-социал. ин-т, 2002. 279с.

Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 р. // Збірка договорів Ради Європи. – К. : Парламентське видавництво, 2000. 654с.

Гуляев А. П. Следователь в уголовном процессе. М. : Юрид. лит., 1981. 191 с.

Фулей Т. Презумпція невинуватості: концептуальні підходи. Слово Національної школи суддів України. 2012. № 1. С. 39-53.

Ступник Я.В., Горінецький Й.І. Проблеми забезпечення відповідності інституту звільнення від кримінальної відповідальності конституційній та міжнародно-правовій презумпції невинуватості. Вісник Ужгородського національного університету. Серія Право. 2015. Випуск 35. Ч.1 Том 3. С. 70-75.

Рось Г. Закриття кримінальної справи зі звільненням особи від кримінальної відповідальності та презумпція невинуватості. Право України. 2009. № 10. С. 232-237.

Маляренко В. Т. Перебудова кримінального процесу України в контексті європейських стандартів : монографія. К. : Юрінком Інтер, 2005. 512с.

Півненко В. Звільнення обвинувачених від кримінальної відповідальності. Прокуратура. Людина. Держава. 2004. № 6. С. 36-40.

Осичнюк Є. Новий КПК – старі плями.URL: http://blog.liga.net/user/eosychnyuk/article/9646.aspx

Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 80 Конституції України (справа про депутатську недоторканність) від 27.10.1999 р. № 1–15/99. Вісник Конституційного Суду України. 1999. № 5 С. 7–13.

Кримінальне право. Загальна частина : підручник. За ред. А. С. Беніцького, В. С. Гуславського, О. О. Дудорова, Б. Г. Розовського. К. : Істина, 2011. 1112с.

Меркулова В. О. Кримінальна відповідальність: окремі теоретичні та соціально-правові аспекти: монографія. Одеський юридичний ін-т Харківського національного ун-ту внутрішніх справ. Одеса : ОЮІ ХНУВС, 2007. 224с.

Бурдін В. М. До питання про поняття кримінальної відповідальності за КК України. Бюлетень Міністерства юстиції України. 2005. № 9 (47). С. 64-74.

Яценко С. С. Чи відповідає Конституції України інститут звільнення від кримінальної відповідальності? Право України. 2011. № 9 . С. 158-166.

Головко Л. В. Альтернативы уголовному преследованию в современном праве. СПб. : Юридический центр Пресс, 2002. 544с.

Лобач В. Конституційні права людини у кримінальному процесі. Вісник прокуратури. 2003. № 7.

Дудоров О. Про конституційність інституту звільнення від кримінальної відповідальності. Вісник Академії прокуратури України. 2009. № 1. С. 40-48.

Козак О. С. Звільнення від кримінальної відповідальності : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.08 «Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право» / О. С. Козак. – Дніпропетровськ, 2008. 20 с.

Вереша Р. В. Поняття вини як елемент змiсту кримiнального права України. К.: Атiка, 2005. 224с.

Попаденко Е. В. Альтернативные средства разрешения уголовно-правовых конфликтов: российский и зарубежный опыт : автореф. дис. на соискание ученой степени канд. юрид. наук : спец. 12.00.08 «Уголовное право и криминология; уголовно-исполнительное право». Краснодар, 2008. 27с.

Загальна декларація прав людини: прийнята і проголошена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 10.12.1948 р. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_015

Міжнародний пакт про громадянські й політичні права 1966 р. URL: http://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/pactpol.shtml.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-02

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право