Цивільно-правовий контроль у праві України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.01.27Ключові слова:
договір, міждисциплінарний метод, саморегулювання, цивільні правові відносини, суб’єктивні праваАнотація
У статті на підставі чинного законодавства розглянуто теоретичні засади цивільно-правового контролю у праві України з використання загальнонаукових методи пізнання, таких як системний, комплексний та порівняльний аналіз, методи типології та класифікації, історико-правовий, формально-юридичний, порівняльного правознавства. За допомогою міждисциплінарного методу загальне поняття контролю було розглянуто через юридичну категорію суб'єктивного права, яка розкриває сутність контролю незалежно від сфери здійснення контрольних процесів. Ця позиція зумовлена тим, що контроль полягає у стримуванні та напрямі вільних дій, що здійснюються учасниками суспільних відносин. Розглянутий зазвичай як функція управління, контроль у сфері цивільних правовідносин, як будь-яка інша категорія, аналізована з приватно-правових позицій, набуває ряду рис, властивих інститутам цивільного права. Сутністю контролю у цивільно-правовому сенсі виступає здатність суб'єкта цивільних відносин впливати на договірну діяльність. Зазначено, що цивільно-правовий контроль, заснований на сукупності суб'єктивних прав учасника цивільних правовідносин. Цивільно-правовий контроль відіграє особливу, подвійну роль у структурі договірних відносин, будучи його об'єктом і складаючи одночасно зміст цивільних правовідносин, виражається в сукупності основних та похідних прав, що випливають із факту участі у договірних відносинах, що мають організаційно-майновий характер. Зазначена класифікація дозволяє уточнити термінологію цивільного права у цій сфері та оперувати універсальними категоріями під час аналізу специфіки прояву цивільно-правового контролю, що дає можливість вийти на більш високий рівень узагальнення. У рамках розгляду питання правових форм динаміки цивільно-правового контролю, висвітлені ті форми, які опосередковують рух, зміну існуючих цивільних відносин та виникнення нових, тобто здійснення та захисту цивільно-правового контролю. Отримані результати дослідження дають змогу сформувати правові засади у сфері цивільно-правового регулювання контролю для подальшого вдосконалення цивільного законодавства.
Посилання
Єсімов С. С. Превентивне регулювання: теоретичні аспекти. Соціально-правові студії. 2020. Випуск 3 (9). С. 40-47.
Адміністративне право України (загальна частина): навчальний посібник/ Остапенко О. І. Ковалів М. В., Єсімов С. С. та ін. Львів: СПОЛОМ, 2021. 616 с.
Орленко В. Удосконалення системи державного контролю в Україні. Наукові праці Міжрегіональної академії управління персоналом. 2022. Випуск 2 (62). С. 119-123.
Васильєв В. В. Особливості юридичного механізму саморегулювання майнових цивільних відносин. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 9. С. 121-124.
Цивільний кодекс України: Закон України від 16.01.2003 р. № 435-ІV. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/435-15/conv
Марусяк Л. О. Аксіологія принципів цивільного права. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 3. С. 106-109.
Харитонова О. І. Категорія корпоративних правовідносин у контексті цивільних організаційних правовідносин. Наукові праці Національного університету «Одеська юридична академія». Т. 10. Одеса: Юридична література, 2011. C.324-334.
Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю: Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2021 р. № 553. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/553-2011-%D0%BF#Text
Гнат Н. Цивільно-правова сутність кредитних відносин в Україні. Актуальні проблеми правознавства. 2019. № 4 (20). С. 263-268.
Ковалів М. В., Єсімов С. С., Проць І. М., Лозинський Ю. Р. Правове регулювання фінансового контролю в Україні: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2018. 267 с.
Матвєєва Л. Г. Транзитивність у правовій сфері: загальнотеоретичне дослідження: автореф. дис. … д-ра юрид. наук: спец.: 12.00.01. Одеса, 2016. 42 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Analytical and Comparative Jurisprudence
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.