Виклики та перспективи міжнародної співпраці у сфері здійснення фінансового моніторингу

Автор(и)

  • М.С. Уткіна кандидат юридичних наук, доцент, старший викладач кафедри кримінально-правових дисциплін та судочинства Сумського державного університету, науковий дослідник в Університеті Ворик, м. Ковентрі, Велика Британія, Україна https://orcid.org/0000-0002-3801-3742

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.02.43

Ключові слова:

боротьба зі злочинністю, Державна служба фінансового моніторингу, міжнародна співпраця, підрозділ фінансової розвідки, фінансовий моніторинг

Анотація

Стаття присвячена основним викликам та перспективам міжнародної співпраці у сфері фінансового моніторингу. В контексті зростання транзакцій, що мають транснаціональний характер, використанням новітній технологій актуалізується питання здійснення фінансового моніторингу у глобальному масштабі. Фінансовий моніторинг є певного роду процесом виявлення, оцінки та зниження ризиків фінансової злочинності. Автор наголошує на тому, що саме ефективна та дієва міжнародна співпраця може стати підґрунтям й допомогти у створенні більш ефективних систем перевірки та контролю фінансових транзакцій, а також сприяти швидшому виявленню та припиненню злочинних дій, що повʼязані із легалізацією злочинних доходів, корупційними діями та фінансуванням тероризму. У статті автор акцентує увагу на одному із викликів міжнародної співпраці, що може стати перепоною, – необхідності забезпечення взаємної довіри та співпраці між різними країнами та їх фінансовими установами, а також створення спільних стандартів та протоколів. Міжнародна співпраця може також сприяти у забезпеченні більш прозорих та регульованих фінансових ринків, що може збільшити довіру інвесторів та сприяти економічному зростанню. Проте, наголошено також автором і на тому, що для успішної реалізації міжнародної співпраці у сфері фінансового моніторингу, необхідно також враховувати різні культурні, правові та економічні реалії різних країн та регіонів. Міжнародна співпраця у сфері фінансового моніторингу може забезпечити більш ефективні методи та інструменти для виявлення та припинення фінансової злочинності. Автором було зазначено, що успішна міжнародна співпраця у сфері здійснення фінансового моніторингу залежить від багатьох факторів, таких як ефективність законодавства, наявність технічних засобів для обміну інформацією, стандартизація процесів та інше.

Посилання

Світлична В.Ю., Дериволков В.О. Організаційні аспекти здійснення банківського фінансового моніторингу. Економіка і суспільство. 2018. Випуск № 15. С. 739–745.

Типологічні дослідження Державної служби фінансового моніторингу України за 2016, 2015, 2014 роки. Київ, 2017. 126 с.

Державна служба фінансового моніторингу. Офіційний сайт. URL: https://fiu.gov.ua/

Річна фінансова звітність Державної служби фінансового моніторингу України. Офіційний сайт. URL: https://fiu.gov.ua/pages/dijalnist/funkcional/zviti-pro-diyalnist/2021-rik/richnij-zvit-derzhfinmonitoringu-za2021-rik.html.

Фаріон-Мельник А., Яремко О. Правоохоронні органи: питання термінології та системи. Актуальні проблеми правознавства. № 2 (22). 2020. С. 65–71.

Трансперенсі Інтернешнл Україна. Офіційний сайт. Рівень корупції в Україні. URL: https://ti-ukraine.org/

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-23

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право