Brexit: Причини і наслідки британського референдуму

Автор(и)

  • А.М. Рафальська студентка 8 групи, 3 курсу, факультету юстиції Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Україна
  • В.О. Букіна студентка 8 групи, 3 курсу, факультету юстиції Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.03.5

Ключові слова:

Брексіт, вихід Великої Британії з ЄС, референдум 2016 року в Сполученому Королівстві, іммігранти, Європейський Союз

Анотація

Голосування британців на референдумі в червні 2016 році за вихід з Європейського Союзу сколихнуло весь європейський континент і за його межами. Це була одна з найважливіших подій в Європі з моменту падіння Берлінської стіни в 1989 році і цілком могла означати початок кінця Європейського Союзу, яким всі його знали. Напередодні передвиборна кампанія повідомила про те, що країна хоче «повернути контроль» над своїми кордонами, грошима та законами, що викликало резонанс серед виборців. Голосування відбулося після десятиліть посилення ворожості до європейського проекту, який забезпечував верховенство права ЄС у певних сферах і чий принцип «свободи пересування» призвів до того, що мільйони громадян ЄС переїхали до Великобританії, щоб працювати та оселитися.
Серед інших чинників, які вплинули, було зростання націоналістичних настроїв, особливо в Англії, а також жорстка економія та розчарування традиційною політикою. Результати спричинили ширшу дискусію щодо ролі національної держави та зростання популізму в епоху глобалізації. Голосування виявило напругу між окремими країнами Великої Британії: Англія (53%) та Уельс (52,5%) проголосували за вихід з ЄС, тоді як Шотландія та Північна Ірландія проголосували відповідно 62% та 56% за те, щоб залишитися. Виявлено й інші поділи: наприклад, на мегаполіси та малі міста, а також на різні вікові групи та соціальні класи.
Європейський Союз не є тим могутнім утворенням, до якого Сполучене Королівство приєдналося в 1973 році. Тоді Європейське економічне співтовариство мало легітимність потужного економічного зростання, яке характеризувало роки після Другої світової війни – «славне тридцятиріччя». ЄС 2016 року, навпаки, зазнав серії надзвичайно руйнівних ударів, зокрема: економічна криза 2008 року; збитки, завдані собі через нездатність усунути недоліки євро після кризи; успіх росії в порушенні балансу сил у Європі після холодної війни; терористичні атаки ІДІЛ і величезні міграційні потоки до Союзу. Усі ці удари створили потужні електорати проти політичної еліти та ЄС на всьому континенті, а не лише у Великій Британії.

Посилання

Результати голосування британців за вихід з ЄС (відсотки) URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2039754-peremogabreksitiv-naslidki-dla-anglii-ukraini-ta-rosii.html.

Чим закінчилось історичне розлучення Британії з Євросоюзом URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-55445360.

Наслідки виходу Великобританії зі складу ЄС URL: https://www.volynnews.com/news/policy/7-naslidkiv-vykhodu-velykobrytaniyiz-yes/.

Причини і наслідки британського референдуму URL: https://dspace.nlu.edu.ua/bitstream/123456789/11247/1/Ykovyk_25-29.pdf.

Brexit Readiness: Possible Key Impacts of the Conclusion of the Transition Period on 31 December 2020 URL: https://www.cooley.com/news/insight/2020/2020-12-03-brexit-readiness-possible-key-impacts-oftransition-period.

Життя після Brexit: як відбулось остаточне «розлучення» Британії та ЄС URL: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2021/01/5/7118218/.

Огляд торговельної політики Китайської Народної Республіки – URL: https://export.gov.ua/155-ogliad_torgovelnoi_politiki_kitaiskoi_narodnoi_respubliki.

Наплив мігрантів в Британію через ЛаМанш URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3556849-u-britanii-fiksuut-rekordnij-napliv-migrantiv-cerez-lamans.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-18

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень