Штучний інтелект в системі об’єктів цивільних прав
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.03.23Ключові слова:
штучний інтелект, робототехніка, електронна особа, правосуб’єктність штучного інтелекту, об’єкт правовідносин, суб’єкт правовідносин, юридична відповідальністьАнотація
Запропонована стаття присвячена дослідженню правової природи штучного інтелекту та окреслення його місця в системі об’єктів цивільних прав. Автори зазначають, що науково-технологічний прогрес останніх десятиліть вражає та відкриває людству пізнання нових можливостей штучного інтелекту та «проникнення» останнього, практично, у всі сфери суспільного життя. Поява штучного інтелекту породжує низку проблем як загального, так і спеціального характеру, в тому числі, питань правового характеру, що вимагають їх нагального вирішення. Так, актуальними постають питання щодо визначення штучного інтелекту як об’єкту чи суб’єкту цивільних правовідносин; окреслення правосуб’єктності штучного інтелекту; питання реалізації цивільних прав та обов’язків ШІ; гарантії захисту відповідних прав та юридичної відповідальності.
Сьогодні на рівні чинного цивільного законодавства України та й міжнародних нормативно-правових актів недостатньо правових норм які б належно врегулювали суспільні відносини, що пов’язані з штучним інтелектом, а ті нормативно-правові акти, що прийняті породжують ще більше запитань ніж відповідей. Все це обґрунтовує актуальність обраної тематики наукової статті.
Так, 16 лютого 2017 року Європейський Парламент ухвалив Резолюцію щодо цивільно-правового регулювання робототехніки з відповідними Рекомендаціями для Європейської Комісії. Даний документ, чи не єдиний у світі, у положеннях якого, хоч і поверхнево, але вирішуються певні питання, зокрема, наводиться поняття «електронна особа»; запропоновано у майбутньому дати єдине нормативне визначення «штучного інтелекту»; запропоновано розробити систему класифікації і реєстрації електронних осіб; розробити нову систему звітів для компаній які використовують допомогу роботів, а також, прописати окремим пунктом показники впливу робототехніки на економічні результати компаній; створити спеціальний орган – Агентство ЄС з робототехніки та штучного інтелекту та наділити його компетенцією з технічних, етичних та регуляторних питань.
Зважаючи на інтеграційний курс України до Європейського співтовариства, а також, на використання, вже сьогодні, в різних сферах життєдіяльності штучного інтелекту 02 грудня 2020 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України прийнята Концепція розвитку штучного інтелекту в Україні, відповідно до положень якої штучний інтелект – це організована сукупність інформаційних технологій, із застосуванням якої можливо виконувати складні комплексні завдання шляхом використання системи наукових методів досліджень і алгоритмів обробки інформації, отриманої або самостійно створеної під час роботи, а також створювати та використовувати власні бази знань, моделі прийняття рішень, алгоритми роботи з інформацією та визначати способи досягнення поставлених завдань; галузь штучного інтелекту – напрям діяльності у сфері інформаційних технологій, який забезпечує створення, упровадження та використання технологій штучного інтелекту.
Окрім того, слід зазначити, що цивільне законодавство України перебуває в стані рекодифікації всіх правових інститутів цивільного права. Тому, в оновленому Цивільному Кодексі України вбачається правове закріплення штучного інтелекту як самостійного об’єкта цивільних прав в системі об’єктів цивільного права загалом.
Провівши наукове дослідження автори приходять до наступних висновків: штучний інтелект слід розглядати як об’єкт цивільних правовідносин по відношенні до якого вони й виникають; штучний інтелект є об’єктом цивільних прав, як варіант, річ, яку можна продати, купити, подарувати, обміняти тощо, або ж, об’єктом права інтелектуальної власності, що створений в результаті творчої, інтелектуальної діяльності людини; українське суспільство не готове сприйняти штучний інтелект суб’єктом правовідносин а законодавець наділити останнього відповідною правосуб’єктністю, бо це, в тому числі, й порушує концепцію української цивілістики загалом; стосовно юридичної відповідальності за заподіяну шкоду штучним інтелектом, то мають застосовуватися норми чинного законодавства про діяльність, пов’язану з джерелом підвищеної небезпеки і вона покладається на володільця штучного інтелекту. Окрім того, до відповідних правовідносин необхідно застосовувати й законодавство про захист прав споживачів, а до штучного інтелекту (його технічних вимог) посилити вимоги законодавства щодо вимог безпеки життя, здоров’я та майна особи, а також, безпеки навколишнього природного середовища.
Посилання
Баранов О.А. Інтернет речей і штучний інтелект: витоки проблеми правового регулювання. ІТ-право: проблеми та перспективи розвитку в Україні: збірник матеріалів ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Львів, 17 листопада 2017 року). Львів: Львів. Політехніка, 2017. С. 18–42.
European Parliament resolution of 16 February 2017 with recommendations to the Commission on Civil Law Rules on Robotics. Pежим доступу: URL: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2017-0051+0+DOC+XML+V0//EN.
Про схвалення Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні: Розпорядження КМ України від 02.12. 2020 р. № 1556- р. Дата оновлення: 29.12.2021. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-2020-%D1%80#Text (дата звернення: 29.05.2023).
Стефанчук М.О., Музика-Стефанчук О.А., Стефанчук М.М. Перспективи правового регулювання відносин у сфері використання штучного інтелекту. Вісник Національної академії правових наук України, 2021. Т. 28. № 1. С. 157–168.
Милоненко Ю.В. Перспективи визнання штучного інтелекту як суб’єкта міжнародного права. Молодий вчений. 2018. № 11. С. 125–127.
Стефанчук М.О. Теоретичні засади цивільної правосуб’єктності фізичних осіб та особливості її здійснення: автореф. дис. …д.ю.н.: 12.00.03. Київ, 2020. С. 6.
Кулинич В. Цифрова особистість: чи можуть роботи бути наділені правами? Юридична газета № 49 (599). 2017. URL: https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/cifrova-osobistist-chi-mozhut-roboti-butinadileni-pravami.html.
Харитонова О.І., Харитонов Є.О. ІТ-право: теорія та практика. Одеса Фенікс, 2019. 472 с.
Каткова Т.Г. Правосуб’єктність роботів: Вигадка чи реальність? Право і суспільство. Розбудова держави і права: питання теорії та конституційної практики. 2017. Вип. 3, ч. 2. С. 8-9. URL: http://www.pravoisuspilstvo.org.ua/index.php/archiv?id=99.
Цивільний кодекс України: Закон України від 16.01.2003 р. № 435–ІV. Дата оновлення: 28.04.2023. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 (дата звернення: 29.05.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Н.М. Стефанишин, Т.Я. Схаб-Бучинська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.