До питання облаштування зони митного контролю: господарські та організаційні аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.03.26Ключові слова:
зона митного контролю, режим зони митного контролю, митний контроль, митні процедури, митні формальності, митне оформлення, митна інфраструктура, митні режимиАнотація
В статті описано специфіку правового регулювання утворення та облаштування зон митного контролю.
Митниця відіграє важливу роль у міжнародній торгівлі. Основною підставою створення зон митного контролю є постійне або тимчасове перебування на певній території товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митних кордон України. Процедура регулювання, ідентифікація товарів, використання систем декларування та використання режимів регулярних митних обмежень відіграють важливу роль в регулюванні експортно-імпортних відносин.
Митні органи мають у своєму розпорядженні різні інструменти контролю за переміщенням товарів. Ці інструменти призначені як для втручання в товарний потік під час перетину кордону так і для стягнення податків і зборів. Утворення зон митного контролю на території спеціальних митних зон випливає із законодавства. Хоча, в деяких ситуаціях підставою створення таких зон митного контролю може бути рішення митних органів. В подібних випадках зазначається інформація щодо надання відповідним об’єктам статусу складів тимчасового зберігання, митних складів, вантажних митних комплексів тощо.
Рішення про створення зон митного контролю приймається митницею відповідно до зони її діяльності. На практиці зустрічається типова структура рішення щодо створення зони митного контролю. Подібне рішення включає в себе такі елементи, як місце та адреса зони митного контролю; мету створення; підстави створення; тип зони митного контролю; строк, на який її створено; межі зони митного контролю; також засоби, які використовуються для позначення зони митного контролю.
Також, в статті згадуються і схеми зон митного контролю. Зокрема, у плані-схемі зони митного контролю можуть бути визначені порядок розміщення на її території об’єктів і споруд, до яких можуть належати і службові приміщення митного органу; визначене місця для проведення митного огляду; безпосереднього склад тимчасового зберігання; транспортна інфраструктура; необхідне вантажне обладнання, тощо. В статті піднімається питання функціонування суб’єктів господарювання, які є утримувачами об’єктів митної інфраструктури, щодо яких можуть встановлюватися додаткові вимоги щодо облаштування зон митного контролю (зокрема щодо наявності: технічних засобів охорони території, засобів телекомунікації, санітарно-побутових об’єктів, закладів харчування, банківського обслуговування).
Посилання
Wise Persons Group. Putting More Union in the European Customs. Report, 31 March 2022.
Визначено основні вектори роботи у напрямку організації митного контролю та оформлення на 2023 рік. URL: https://customs.gov.ua/news/zagalne-20/post/viznacheno-osnovni-vektori-roboti-u-napriamku-organizatsiyi-mitnogo-kontroliu-ta-oformlennia-na-2023-rik-1036 (дата звернення 29.04.2023).
Митний кодекс України від 13 березня 2012 р. Відомості Верховної Ради України. 2012. № 44-45, № 46-47, № 48. Ст. 552.
Про державний кордон України: Закон України від 04.11.1991 р. № 1777-ХІІ. Відомості Верховної Ради України. 1992. № 2. Ст. 5.
Про затвердження положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю: Постанова Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 р. № 751. Офіційний вісник України. 2010. № 65. ст. 2265.
Про затвердження Порядку створення зон митного контролю: наказ Міністерства Фінансів України від 22.05.2012 № 583 URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0879-12 (дата звернення 23.04.2023).
Проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо особливостей здійснення митного контролю у період дії воєнного стану. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/41795 (дата звернення 26.04.2023).
Режим зони митного контролю: адміністративно-правові основи: монографія. Кормич Б.А., Біленець Д.А.; Нац. ун-т «Одес. юрид. акад.». – Чернівці: Технодрук, 2017.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 К.А. Возняковська, Д.А. Біленець
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.