Організаційно-правові моделі операційного впровадження міжнародної допомоги Україні

Автор(и)

  • Л.І. Приполова кандидат юридичних наук, старший дослідник, начальник науково-дослідного відділу правових проблем у сфері міжнародного співробітництва науково-дослідного управління проблем ресурсного забезпечення у воєнній сфері, сфері оборони та військового будівництва Центру воєнно-стратегічних досліджень Національний університет оборони України, Україна https://orcid.org/0000-0002-8429-1866
  • В.О. Корнієнко кандидат юридичних наук, доцент старший науковий співробітник науково-дослідного відділу правових проблем у сфері міжнародного співробітництва науково-дослідного управління проблем ресурсного забезпечення у воєнній сфері, сфері оборони та військового будівництва Центру воєнно-стратегічних досліджень Національний університет оборони України, Україна https://orcid.org/0000-0003-3202-6013

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.04.45

Ключові слова:

контроль, міжнародна допомога, організаційно-правові моделі, правове регулювання, фінансово-правові механізми

Анотація

В статті розглянуто нові організаційно-правові формати контролю, оцінки та звітності (підзвітності) здійснення забезпечення сил оборони в межах міжнародної допомоги Україні. Зазначено про позицію зарубіжних партнерів групи “Рамштайн”, які працювали над адаптацією американської практики підзвітності до бойового середовища в Україні за допомогою розширених фінансово-правових механізмів звітності та інспекцій на місцях.
Розглянуто особливості та схематично відображено організаційно-правові моделі операційного впровадження міжнародної допомоги Україні, що контролюється USAID (Агентством США з міжнародного розвитку). Акцентовано увагу на тому, що особливістю операційного фінансового впровадження міжнародної допомоги для забезпечення сил оборони України полягає в тому, що USAID надає пряму бюджетну підтримку через механізм Світового банку, який забезпечує найефективніший спосіб швидкої доставки терміново необхідних коштів з високим ступенем звітності. Зворотній контроль (через кінцеві рахунки за призначенням) здійснює міжнародна консалтингова компанія “Deloitte” (одна із чотирьох найбільших у світі аудиторських компаній зі штаб-квартирою в Лондоні) для підтвердження, що міжнародну допомогу від США Україна використовує за призначенням.
Описано та схематично зображено особливості організаційно-правової моделі надання міжнародної допомоги через інвестування в українську економіку із впровадженням механізмів операційного та правового контролю. А саме, уточнено, що Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (далі - DFC) співпрацює лише із ретельно перевіреними клієнтами-інвесторами, а інвестиції та усіх потенційних ділових партнерів перевіряють щодо можливих корупційних ризиків за розробленими індивідуальними програмами на основі загальної фінансової звітності. До належного контролю залучаються представники Агентства США з міжнародного розвитку і Міністерством економіки США, які перебувають в Україні, щоб пришвидшити належну перевірку та знайти нові можливості через проект “Advantage Ukraine” (“Конкурентоспроможна економіка України”).
Підсумовано, що запровадження та функціонування нових моделей надання міжнародної допомоги із впровадженням механізмів операційного та правового контролю забезпечує багаторівневу систему фінансово-правової підзвітності, що в цілому відповідає вимогам (стандартам) до здійснення забезпечення сил оборони в межах міжнародної допомоги.

Посилання

Миргород-Карпова В.В. Адміністративно-правовий механізм укладення та виконання міжнародних договорів щодо залучення міжнародної технічної допомоги в Україні. Наукові записки Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Серія: Право. 2018. Вип. 4. С. 130–136.

Беззубко Б., Беззубко Ю. Міжнародна технічна допомога для України. Галицький економічний вісник, № 3 (64) 2020. С. 210–216.

А. Андрійчук. Хто і як перевіряє використання Україною допомоги США. Пояснюємо, чому це важливо. 14.02.2023. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/dopomoha-sshahroshi-zbroya-audyt/32259912.html.

Голоднова Т.С. Корупційні ризики в питанні залучення міжнародної допомоги у сфері безпеки й оборони України. Нове українське право. № 5. 2021. С. 37–43.

Зима В.М. Міжнародна підтримка України під час російської військової агресії (правові основи регулювання допомоги). Київський часопис права. 2022. № 3. С. 62–67.

Омельченко А.В. Адміністративно-правові засади використання міжнародної технічної допомоги в Україні. Правове регулювання економіки. № 16. 2017. С. 63–71.

США хочуть до березня 2023-го запустити систему контролю допомоги Україні – ЗМІ. 14.12.2022. URL: https://www.eurointegration.com.ua/news/2022/12/14/7152496/.

Контроль використання військової допомоги. До Києва приїхали аудитори з США – Нуланд. 26.01.2023. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/news-nuland-audytoryssha-/32241299.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-14

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право