Міжнародні урядові організації в системі глобального управління охорони здоров’я: провідна роль Всесвітньої організації охорони здоров’я
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.04.87Ключові слова:
глобальне управління охороною здоров’я, міжнародні урядові організації, епідемія, Всесвітня організація охорони здоров’яАнотація
Питання охорони здоров’я людини поступово інтегрувалися до порядку денного спеціалізованих установ ООН та інших міжнародних міжурядових організацій у контексті забезпечення досягнення цілей сталого розвитку, а також вироблення ефективних заходів стримування формування загроз безпеці людини та держави в галузі охорони здоров’я.
З огляду на інституційні зміни в глобальному управлінні охороною здоров’я, які відбувалися за останні два десятиріччя і, відповідно, вплив мінливих умов і контексту міжнародних урядових організацій (МУО) на їх взаємодію з іншими суб’єктами та виконання ними змінених функцій у світі, що глобалізується, спостерігається збільшення ролі МУО в процесі політичної глобалізації через зростання актуальності політичних процесів на світовому рівні. Однак через негнучкість організаційних налаштувань багатьох МУО загалом і через відсутність лідерства більш впливових акторів та їх нерішучу реакцію на посилення епідемій/ пандемії, зокрема в країнах, що розвиваються, існувала можливість для суб’єктів, які зазвичай не володіють багатьма повноваженнями, пов’язаними з прийняттям рішень і правом, для визначення порядку денного та впливу на глобальну політику в цій сфері. Організації громадянського суспільства (ОГС) працювали в дискурсивному полі глобального управління охороною здоров’я, а також на відповідних інтерфейсах і зміцнювали свою дискурсивну владу за допомогою можливостей доступу до ліків. Ця конкретна сфера глобального управління певною мірою вже була «зайнята» зазвичай слабкими учасниками глобальної структури влади, коли в цю галузь знову увійшли більш потужні гравці – МУО.
У цій статті зосереджено увагу на Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ), Світовому банку та Об’єднаній програмі ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) у глобальному управлінні охороною здоров’я, зокрема у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, і аналізується взаємодія та взаємозв’язок між ними, а також з іншими відповідними глобальними учасниками охорони здоров’я.
Посилання
Ruger J., Yach D. The Global Role of the World Health Organization URL: https://www.researchgate.net/publication/261610936_The_Global_Role_of_the_World_Health_Organization (дата звернення: 28.07.2023).
Shibuya, K., Ciecierski, C., Guindon, E., Bettcher, D.W., Evans, D.B., & Murray, C.J. (2003). WHO Framework Convention on Tobacco Control: development of an evidence based global public health treaty. Bmj, 327(7407), 154–157.
Fidler D. Global health governance: overview of the role of international law in protecting and promoting global public health URL: https://apps.who.int/iris/handle/10665/68936 (дата звернення: 28.07.2023).
Global Health Watch 2005. An Alternative World Health Report URL: https://reliefweb.int/report/world/global-health-watch-2005-2006-alternative-world-health-report (дата звернення: 28.07.2023).
Report on the global HIV/AIDS epidemic 2002 URL: https://data.unaids.org/pub/report/2002/brglobal_aids_report_en_pdf_red_en.pdf (дата звернення: 28.07.2023).
Pavignani E. Making a Healthy World: Agencies, Actors and Policies in International Health. Helsinki: Stakes; London and New York: Zed Books Ltd. Health Policy and Planning, Volume 13, Issue 4, 1998, P. 465– 466.
Kaasch A. Shaping global health policy: Global social policy actors and ideas about health care systems URL:https://www.researchgate.net/publication/299003633_Shaping_global_health_policy_Global_social_policy_actors_and_ideas_about_health_care_systems (дата звернення: 28.07.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Д.В. Кібець-Пашутіна, М.Ю. Головатенко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.