Порушення норм міжнародного гуманітарного права в умовах російської збройної агресії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.04.94Ключові слова:
міжнародне гуманітарне право, міжнародний збройний конфлікт, військовополонені, цивільне населення, жертви збройного конфлікту, постраждалі від збройної агресії, військова агресіяАнотація
У статті розглядаються питання недієвості норм міжнародного гуманітарного права під час сучасних збройних конфліктів, зміст окремих норм Женевських конвенцій з метою вдосконалення міжнародно-правового регулювання статусу жертв збройних конфліктів. Проведено аналіз міжнародно-правових актів, національних актів, прийнятих в Україні після введення воєнного стану в Україні, які спрямовані на вдосконалення статусу постраждалих від збройного конфлікту. Пропонується прийняти конвенційні норми міжнародного гуманітарного права в частині регулювання обмінів військовополоненими.
Аналізуються існуючі визначення, які позначають окремі вразливі категорії цивільного населення під час збройного конфлікту, у взаємозв’язку з дефініцією «непрямі жертви збройного конфлікту». Пропозиції щодо створення координаційного органу, який би опікувався питаннями «непрямих жертв збройного конфлікту», розробки дієвого механізму компенсації за знищене або пошкоджене майно під час збройної агресії та визначення правового статусу осіб, які позбавлені або мають часткове обмеження особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Робиться висновок, що норми міжнародного гуманітарного права потребують оновлення та доопрацювання задля забезпечення їх дотримання та виконання усіма суб’єктами міжнародного права у майбутньому, з урахуванням сучасних методів та способів ведення війни та змінам, що відбуваються у світовому та європейському безпековому середовищі. Наразі у міжнародному та національному законодавстві відсутнє чітке визначення - кого слід вважати осібами, постраждалими від збройної агресії. Відповідно до цього, потребують перегляду і конвенційні норми міжнародного гуманітарного права щодо обміну військовополоненими. Потребують удосконалення існуючі механізми забезпечення дотримання цих норм з метою зменшення страждань некомбатантів – осіб, що не приймають безпосередньої участі у збройному конфлікті.
Посилання
Конвенція про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях 1949 року (Женевська конвенція І 1949 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ 995_151#Text.
Конвенція про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які зазнали корабельної аварії, із складу збройних сил на морі 1949 року (Женевська конвенція ІІ 1949 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_152#Text.
Конвенція про поводження з військовополоненими 1949 року (Женевська конвенція ІІІ 1949 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_153#Text.
Конвенція про захист цивільного населення під час війни 1949 року (Женевська конвенція ІV 1949 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_154#Text.
Додатковий протокол до Женевських конвенцій 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів 21 (Протокол І), 1977 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_199#Text.
Грабовський С.І. Жертви війни. Енциклопедія Сучасної України: енциклопедія. Електронна версія. / ред.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. Т. 9. URL: https://esu.com.ua/article-19082 (дата перегляду: 16.03.2023).
The International Humanitarian Fact-finding Commission. URL: http://www.ihffc.org (дата перегляду: 16.03.2023).
Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей. Закон України від 26 січня 2022 року № 2010-IX.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 О.М. Царенко, Б.М. Тична, Т.Ю. Федчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.