Свобода як правова цінність: природа та особливості

Автор(и)

  • Н.А. Бондар доктор філософії зі спеціальності 081 «Право», доцент кафедри державно-правових дисциплін та українознавства, Сумський національний аграрний університет, Україна https://orcid.org/0000-0001-8036-9083
  • М.С. Міщенко здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 081 «Право», Сумський національний аграрний університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.3

Ключові слова:

свобода, право, правова цінність, права та свободи людини та громадянина, законодавство

Анотація

Свобода, як правова цінність, завжди зали­шалася предметом глибокого аналізу, важливих дискусій і обговорень у сфері юридичної та полі­тичної науки. Ця тема стає надзвичайно актуаль­ною в умовах військового стану в Україні, коли права і свободи громадян піддаються випробу­ванню та обмеженням.

У контексті правової системи України, а також інших правових систем світу, свобода займає важливе місце серед системи громадянських та політичних прав. Ця цінність є невіддільною складовою громадянського суспільства та право­вої держави, і вона гарантує індивідуальну ав­тономію та можливість самостійного прийняття рішень громадянами.

Сучасні суспільні зміни, політичні та військові конфлікти, а також різні кризові ситуації можуть спричинити надмірне обмеження свободи в умо­вах введення надзвичайного стану або інших об­межень під виглядом забезпечення національної безпеки. Такі обмеження повинні бути обґрунто­вані і обмежуватися лише в мінімально необхід­ному обсязі для забезпечення загальної безпеки суспільства і захисту прав і свобод громадян.

Стаття присвячена глибокому аналізу концеп­ції свободи як правової цінності в контексті чин­ного законодавства України. В ній розглядається сутність та природа цієї категорії, виявляються її ціннісно-правові та прикладні аспекти. Важливо визначити, як саме свобода визначається, як мож­ливість людини обирати та діяти за власною ініці­ативою. Крім того, в статті наголошується на ролі свободи в сучасному українському суспільстві та її впливу на права та свободи громадян України.

Свобода є однією з ключових проблем, яка віддзеркалює складний діалектичний процес розвитку сучасного світу. По-перше, свобода означає можливість для людини обирати свій шлях і діяти за власною ініціативою. По-друге, вона визначається як фундаментальний прин­цип права, що передбачає можливість автономії суб'єкта, де суб'єкт не обмежений зовнішніми примусовими діями і може самостійно приймати рішення щодо своєї поведінки. По-третє, свобода є основою для захисту прав та свобод громадян, розвитку демократії та створення громадянсько­го суспільства, де громадяни мають можливість впливати на події в суспільстві та спільно вирі­шувати важливі питання.

Посилання

Загальна теорія права: підручник / [О.В. Пе- тришин, Д.В. Лук'янов, С.І. Максимов, В.С. Смородинський та ін.]; за ред. О.В. Петришина. Харків: Право, 2020. 568 с.

Загальна теорія права: посібник / Д.В. Лук'янов, С.П. Погребняк, В.С. Смородинський; за заг. ред. О.В. Петришина. Харків: Право, 2019. 172 с.

Конституція України. Верховна Рада України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.

Кримінальний кодекс України. Верховна Рада України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.

Осядло М.В. Свобода як цінність права (теоретико-правовий аспект): дис.... канд. юрид. наук. Київ, 2016. 202 с.

Торяник В.М., Макушев П.В. Філософія права (в схемах та визначеннях): навчально-методичний посібник. Херсон: 2019. 152 с.

Ярмол Л., Вандьо С. Поняття, значення свободи та її взаємозв'язок із правом. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2015. № 825. С. 252-257. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnulpurn_2015_825_43.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-17

Номер

Розділ

Розділ 1. Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень