Обов'язковий продаж акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій (сквіз-аут): новели правового регулювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.44Ключові слова:
сквіз-аут, публічна безвідклична вимога, заявник вимоги, ціна обов'язкового продажу акцій, конкуруюча вимога, домінуючий контрольний пакет акцій, договір рахунка умовного зберігання (ескроу), володілець рахунку, бенефіціарАнотація
Дана стаття присвячена аналізу законодавчих новел у процедурі обов'язкового продажу акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій (процедура «сквіз-аут»). Обґрунтовано, що внаслідок прийняття нового Закону України «Про акціонерні товариства» правове регулювання досліджуваної процедури не зазнало суттєвих змін. Водночас, акцентовано, що новоприйнятий акт деталізував окремі процедурні аспекти, а також впровадив нове поняття конкуруючої вимоги.
Встановлено, що відповідно до нових вимог Закону України «Про акціонерні товариства» 2022 р. публічна безвідклична вимога про придбання акцій в усіх власників акцій повинна містити відомості про банк, в якому заявник такої вимоги отримав банківську гарантію виконання своїх фінансових зобов'язань за ст. 95 цього Закону, а також інформацію про істотні умови такої гарантії. Аргументовано, що відсутність більш детальних приписів, які б закріплювали вимоги, що ставляться до такої банківської гарантії, здатна призвести до низки порушень вказаної норми.
Проаналізовано новації Закону України «Про акціонерні товариства» 2022 р. щодо права на подання конкуруючої вимоги. Ним наділений акціонер, який відповідно до ч. 10 ст. 95 цього Закону отримав публічну безвідкличну вимогу. Водночас при використанні права на подання конкуруючої вимоги акціонер (акціонери, що діють спільно) зобов'язаний дотримуватися приписів щодо ціни обов'язкового продажу акцій, передбаченої конкуруючою вимогою. Така повинна бути щонайменше на 5 відсотків більшою за ціну, зазначену у публічній безвідкличній вимозі чи у раніше поданій конкуруючій вимозі.
У статті досліджено норми щодо використання механізму договору рахунка умовного зберігання (ескроу) в межах процедури «сквіз-аут». Доведено, що у законодавстві України було збільшено строк виплати коштів з такого рахунка на користь акціонерів, їх правонаступників чи інших осіб, які відповідно до законодавства мають право на отримання коштів.
Посилання
Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про акціонерні товариства» № 2493 від 25.11.2019 р. URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/CardByRn?regNum=2493&conv=9
Про акціонерні товариства: Закон України від 17.09.2008 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/514-17#Text.
Про акціонерні товариства: Закон України від 27.07.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2465-20#Text.
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 І.І. Шпуганич
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.