Окремі питання співвідношення державного земельного кадастру та моніторингу земель
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.53Ключові слова:
державний земельний кадастр, кадастрова діяльність, моніторинг земель, інформація, охорона, інформаційна система, якісний стан, функції управлінняАнотація
Статтю присвячено деяким питанням щодо співвідношення державного земельного кадастру та моніторингу земель. Підкреслено, що в системі управління у галузі використання та охорони земель значну роль відіграють такі функції, як державний земельний кадастр та моніторинг земель. Наголошується, що державний земельний кадастр та моніторинг земель виступають головним джерелом інформації про якісний та кількісний стан земель. Така інформація є необхідною для вирішення відповідних завдань та прийняття обґрунтованих рішень у галузі управління земельними ресурсами.
Підкреслюється, що моніторинг земель, який здійснюється з метою отримання інформації про якісний стан земельних ресурсів, відіграє вагому роль у провадженні кадастрової діяльності та є одним із її напрямів.
Акцентовано увагу, що державний земельний кадастр, як функція управління в галузі використання, охорони та відновлення земель, тісно взаємопов'язаний з такими функціями, як моніторинг земель та контроль за використанням та охороною земель. Наголошується, що зазначені функції мають особливість доповнювати одна одну, що дає змогу досягти цілей та завдань в галузі публічного управління у земельній сфері.
Досліджено функції, які притаманні державному земельному кадастру, однією з яких є інформаційна. Також автор зазначає, що на підставі даних, отриманих при проведенні моніторингу земель, наповнюються база даних державного земельного кадастру щодо якісних характеристик земель. Крім того, загальна мета державного земельного кадастру та моніторингу земель спрямована на охорону та збереження земельних ресурсів. Таким чином, до завдань моніторингу земель належить інформаційне забезпечення ведення державного земельного кадастру, що в свою чергу доповнює зміст земельно-кадастрової діяльності.
Наголошено, що державний земельний кадастр та моніторинг земель є головними джерелами отримання інформації про стан земельних ресурсів, які дозволяють одержати об'єктивні дані по всій території країни. Інформація, яка міститься у системі державного земельного кадастру та здобута у процесі здійснення моніторингу земель, служить правовою основою для прийняття необхідних рішень державними органами в галузі використання та охорони земель. Формування бази даних на основі моніторинго- вої інформації є одним із засобів забезпечення здійснення кадастрової діяльності.
Посилання
Лісова Т.В., Лейба Л.В. Окремі питання ведення державного земельного кадастру. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». 2023. № 3. С. 224-228.
Правове регулювання екологічних, аграрних та земельних відносин в Україні: сучасний стан і напрями вдосконалення: монографія [А.П. Гетьман, М.В. Шульга, А.М. Статівка та ін.]; за ред. А.П. Гетьмана та В.Ю. Уркевича. Х.: Право, 2012. 448 с.
Лісова Т.В. Управління в галузі використання й охорони земель: проблеми сьогодення. Державне будівництво та місцеве самоврядування. 2007. Випуск 13. С. 112-117.
Земельне право: підручник. 3-тє вид., доп. і перероб.; за ред. М.В. Шульги. Харків: Юрайт, 2023. 592 с.
Про державний земельний кадастр: Закон України від 7 липня 2011 року № 3613- VI.URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3613-17#Text (дата звернення: 17.09.2023).
Кулинич П.Ф. Державна реєстрація прав на земельну нерухомість та земельний кадастр: поняття, співвідношення та правові засади. Юридичний журнал. 2005. № 11 (41). С. 35-42.
Третяк А. Українські парадокси і проблеми розвитку державного земельного кадастру. Національна безпека і оборона. 2011. № 6. С. 52-55.
Мартин А. Перспективи розвитку державного земельного кадастру в Україні. Національна безпека і оборона. 2011. № 6. С. 48-51.
Шарапова С.В. Питання інформаційного забезпечення землекористування та охорони земель. Теорія і практика правознавства. 2014. Випуск 2. URL: http://www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?I21DBN=LINK&P21DBN=UJRN&Z21ID=&S21REF=10&S21CNR=20&S21STN=1&S21FMT=ASP_meta&C21COM=S&2_S21P03=FILA=&2_S21STR=tipp_2014_2_19.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 С.В. Шарапова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.