Здоров'я населення як складова громадської безпеки: досвід Європейського Союзу та України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.60Ключові слова:
громадська безпека, здоров'я населення, інфекційна хвороба, карантин, юридична відповідальність, організаційно-правові заходиАнотація
У науковій статті з урахуванням вихідного поняття громадської безпеки досліджується європейський досвід та вітчизняні підходи до охорони здоров'я населення в комплексному, ризикоорієн- тованому та превентивному режимі. Показано нагальність досліджуваних питань не лише в національному, а й в міжнародному вимірах. Позитивно оцінено ініціативу ЄС щодо безпеки охорони здоров'я (2020-2025 рр.), яка спрямована на створення регіональної робочої сили, відповідальної за профілактику та контроль викликів, пов'язаних з інфекційними захворюваннями, і посилення регіонального співробітництва для подолання транскордонних загроз безпеці здоров'я. Констатовано, що спалах COVID-19 у світі створив нові «можливості» для організованих злочинних груп, ураховуючи, що правоохоронні органи активно залучені до врегулювання кризових ситуацій з метою зниження ризиків подальшого поширення вірусної інфекції.
Із позицій юридичної компаративістики висвітлено український підхід до охорони здоров'я населення в межах загальнонаціональної програми громадської безпеки. Зокрема в Україні до сфери громадської безпеки включають відносини, пов'язані з дотриманням правил карантину та боротьби з особливо небезпечними інфекційними хворобами та епідеміями. Зазначено, що завданням української влади в контексті протидії поширенню та наслідкам коронакризи стало не лише запровадження адміністративної та посилення кримінальної відповідальності, а й запровадження на місцевому рівні чітких та конкретних правил поведінки під час карантину та своєчасне повну донесення їх змісту до населення.
Наголошено на тому, що обов'язок громадян під час масштабних загроз здоров'ю полягає в тому, щоб неухильно дотримуватися нормативних приписів і вимог компетентних органів влади. Визначено, що це безпосередньо залежить, насамперед, від чіткої взаємодії таких державних інституцій, як органи Національної поліції, ДСНС, Національної гвардії, органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, закладів охорони здоров'я, транспорту, правозахисних організацій, громадських об'єднань захисту правопорядку між собою та з громадськістю.
Посилання
Євдокимов В.В., Свірко С.В., Супрунова І.В. Ідентифікація складових державної безпеки як об'єктів державного управління. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. № 12. URL: http://www.dy.nayka.com.Ua/pdf/12_2020/6.pdf (дата звернення: 12.09.2023).
EU Initiative on Health Security. URL: https://www.ecdc.europa.eu/en/about-ecdc/what-we-do/partners-and-networks/international-cooperation/eu-initiative-health-security (дата звернення: 12.09.2023).
Небеський Ю.С. Адміністративно-правові засади охорони громадського порядку та забезпечення безпеки громадян у сучасних умовах: дис. ... канд. юрид. наук. Луганськ, 2008. 227 с.
Ярмиш Н.О. Поняття громадської безпеки. Вісник Кримінологічної асоціації України. 2015. № 3. С. 236-243.
Decision No 1082/2013/EU of the European Parliament and of the Council of 22 October 2013 on serious cross-border threats to health and repealing. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=cel-ex%3A32013D1082 (дата звернення: 12.09.2023).
Collier S., Lakoff A. Health Security, and New Biological Threats: Reconfigurations of Expertise. In: Chloe E Bird and others (eds), Handbook of Medical Sociology, Sixth Edition. Vanderbilt University Press, 2010.
Boin A., et al. The Politics of Crisis Manage-ment: Public Leadership under Pressure. Cambridge University Press, 2006.
De Ruijter A. Mixing EU Security and Pub¬lic Health Expertise in the Health Threats Decision. Regulating Risks in the European Union: The Co-production of Expert and Executive Power. Oxford: Hart Publishing, 2017. P. 101-120.
Europol, 2020. Pandemic profiteering: How criminals exploit the COVID-19 crisis. European Union Agency for Law Enforcement Cooperation. URL: https://www.eu-ropol.europa.eu/publications-documents/pandemic-profiteering-howcriminals-ex-ploit-covid-19-crisis,2020 (дата звернення: 12.09.2023).
Kemeny G, Vit M. Information exchange of law enforcement agencies within the EU in context of COVID 19 outbreak. Social Sciences Humanities Open. 2023. № 7(1). DOI: http://www.doi.org/10.1016/j.ssa-ho.2022.100371.
Дуліна О., Крупник А. Громадська безпека в умовах надзвичайної ситуації: теорія та практика. URL: https://uplan.org.ua/ana-lytics/hromadska-bezpeka-v-umovakh-na-dzvychainoi-sytuatsii-teoriia-ta-praktyka/ (дата звернення: 12.09.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Д.В. Каменський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.