Проблема притягнення до кримінальної відповідальності за домашнє насильство в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.82Ключові слова:
домашнє насильство, права людини, честь, гідність, гендерна рівність, людські свободи, цінностіАнотація
Проблема домашнього насильства для українського суспільства була завжди актуальною та поширеною. Численні випадки вчинення домашнього насильства спонукали законодавця криміналізувати дане діяння, про що свідчать зміни до Кримінального Кодексу України від 06.12.2017 року та внести законодавчі зміни до низки нормативно-правових щодо захисту від проявів домашнього насильства. Світова спільнота стрімко захищає права людини, її честь та гідність, гендерну рівність та повагу до людських свобод, формуючи в суспільства низку непорушних цінностей. Життя громадян України докорінно змінилося з початком повномасштабної війни у нашій країні. У статті здійснено аналіз офіційної статистики, яка показує, що домашнє насильство в Україні і під час воєнного стану не втратило своєї актуальності, не викликає сумніву поширеність цієї проблеми у суспільстві. Припускаємо, що збройний конфлікт може загострювати проблему насильства, оскілки агресія, зміна звичного ритму життя, необхідність пристосуватися до нових обставин, постійна загроза можуть бути факторами, які впливають на вчинення домашнього насильства. Це свідчить про нагальну потребу у розробленні дієвих механізмів боротьби із даними кримінальними правопорушеннями. Потрібно змінити ментальне сприйняття домашнього насилля у нашому суспільстві. На жаль, домашнє насильство відноситься до кримінальних правопорушень, які характеризуються підвищеною латентністю. Потерпілим від вказаних кримінальних правопорушень достатньо часто соромно повідомляти про факт вчинення щодо них, або інших осіб насильства. Вкрай важливим для подолання цього виду злочинності, є зміна сприйняття домашнього насильства потерпілими особами і суспільством вцілому. Про домашнє насильство не соромно повідомляти, це не таємниця, яка носить інтимний характер життя сім’ї, або окремої особи. Неповідомлення про факти вчинення домашнього насильства є покриванням жорстоких злочинців.
Посилання
Кримінальний кодекс України від 5 квітня 2001 року (зі змінами і допов.). Відомості Верховної Ради України. 2001. № 25. Ст. 126-1.
Бондаренко О.С. (2019). Психологічне насильство як форма домашнього насильства.
Зінсу О.В. «Правові та психологічні аспекти домашнього насильства.» Молодий вчений 12 (64) 2018. С. 178-182.
Кісілюк Е.М., Смаглюк О.В. Кримінальна відповідальність за гендерно зумовлене насильство в Україні. Вісник Пенітенціарної асоціації України. 2018. № 1. С. 96-104.
Грищенко А.Л. Сексуальне насильство як форма домашнього насильства. Сучасний стан та перспективи розвитку правової науки України в умовах сьогодення, 246-248.
Про зареєстровані кримінальні правопо-рушення та результати їх досудового розслідування / Офіс Генерального прокурора України. 2019. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/stst2011.html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=208205.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування / Офіс Генерального прокурора України. 2020. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/stst2011.html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=210855.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування / Офіс Генерального прокурора України. 2021. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/file_downloader.html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=215627.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування / Офіс Генерального прокурора України. 2022. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/file_downloader.html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=225262.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування / Офіс Генерального прокурора України. 2023. URL: https://old.gp.gov.ua/ua/file_downloader.html?_m=fslib&_t=fsfile&_c=download&file_id=236295.
Протидія та запобігання домашньому насильству / Портал МВС. 2023. URL: https://mvs.gov.ua/uk/activity/domestic-violence.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В.В. Аніщук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.