Використання сучасних інформаційних технологій у протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.86Ключові слова:
довкілля, кримінальні правопорушення, протидія, розслідування, інформаційні технології, інноваціїАнотація
Дана наукова публікація присвячена дослідженню можливостей сучасних інформаційних технологій у протидії екологічній злочинності. Зокрема, авторами було проаналізовано окремі організаційно-технічні проблеми в контексті даної тематики, окреслено кращі зарубіжні практики використання інновацій у сфері охорони довкілля, визначено напрямки розвитку та адаптації інформаційних технологій у виявленні та розслідуванні кримінальних правопорушень, враховуючи специфіку українського законодавства та практики його застосування, для забезпечення сталого та гармонійного розвитку екологічної безпеки країни. Аналіз досвіду таких країн, як США, Канада, Німеччина та Великобританія, засвідчив вплив новітніх технологій на ефективність виявлення та протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля. Зроблено висновок, що сучасні технології, включаючи геоінформаційні системи, системи електронного обліку, мобільні додатки для громадськості, автоматизовані системи відстеження викидів, безпілотні літальні апарати та інші інноваційні рішення здатні забезпечити прозорість діяльності підприємств та активне залучення громадян до процесу контролю, дозволять оперативно реагувати на порушення, суттєво підвищити ефективність дій правоохоронних органів України, зокрема, у збиранні доказів протиправної діяльності у сфері довкілля. Наголошено, що враховуючи актуальні екологічні виклики в нашій країні та вимоги до підвищення ефективності правоохоронної діяльності, запровадження та удосконалення відповідних інноваційних технологій у сфері охорони довкілля є нагальним та доцільним. Це не тільки покращить ефективність протидії кримінальним правопорушенням проти довкілля, але й стимулюватиме відповідне ставлення бізнесу до екологічних стандартів, зміцнюючи при цьому довіру громадськості до дій владних структур.
Посилання
Грішаков М.В. Міжнародні органи та інституції у протидії екологічній злочинності. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». № 3, 2023. Ужгород. C. 412-415.
Екологічна складова вперше в історії може стати частиною репарацій - Міндовкілля. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3760828-ekologicna-skladova-vperse-v-istorii-moze-stati-castinou-reparacij-mindovkilla.html (дата звернення 27.09.2023).
Благута Р.І., Мовчан А.В. Новітні технології у розслідуванні злочинів: сучасний стан і проблеми використання: монографія. Львів: ЛьвДУВС, 2020. 256 с.
Степанюк Р.Л., Лапта С.П. Новітні зарубіжні розробки та перспективні дослідження у галузі техніко-криміналістичного забезпечення протидії злочинності. Право і безпека. 2017. № 2. С. 96-101.
Пилипенко І.С., Манукян А.К. Інноваційні технології у криміналістиці: проблемні питання та можливості використання. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 10. С. 650-654.
Шепітько В.Ю., Авдєєва Г.К. Інновації в діяльності органів кримінальної юстиції. Криміналістика і судова експертиза: міжвідомчий науково-методичний збірник. 2014. Вип. 59. С. 3-11.
Степанюк Р.Л., Перлін С.І. Деякі теоретичні та прикладні проблеми розвитку криміналістичного дослідження матеріалів, речовин і виробів. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 4. С. 548-551.
Саковський А.А., Климчук М.П. Особливості документування кримінальних правопорушень, пов'язаних із незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та їх аналогів. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. К., 2019. № 2 (18). С. 49-59.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 С.І. Марко, О.О. Семенюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.