Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство: національний та зарубіжний досвід
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.87Ключові слова:
обмежувальні заходи, домашнє насильство, кривдник, потерпілий від домашнього насильства, заборониАнотація
У статті встановлено, що в сучасних умовах покарання за кримінальні правопорушення, пов'язані з домашнім насильством, як традиційний захід кримінально-правового характеру не може подолати усі виклики в сфері охорони «здорових» сімейних відносин, що, у свою чергу, актуалізує існування можливості для застосовувати ще й інших заходів кримінально-правового характеру. У зв'язку з цим 2017 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами», завдяки чому у кримінальному праві України з'явився інститут обмежувальних заходів.
У статті наведено аргументи на користь віднесення обмежувальних заходів саме до заходів кримінально-правового, а не адміністративно-правового характеру, та підтримано позицію законодавця щодо правового регулювання їх застосування саме в КК України.
Здійснено спробу визначити значення інституту обмежувальних заходів, яке, на думку автора, полягає у сприянні запобіганню вчинення нових кримінальних правопорушень стосовно потерпілого від домашнього насильства; забезпечення виховного впливу на кривдника через надання відповідної допомоги в межах виконання програми для кривдників або пробаційної програми, зменшення латентності відповідних кримінальних правопорушень.
Зроблено спробу дослідження інституту обмежувальних заходів у деяких зарубіжних країнах, зокрема: США, Австралія, Бельгія. Позитивний досвід яких може бути реалізовано шляхом внесення відповідних змін до законодавства України у частині призначення обмежувальних заходів до осіб, які вчиняють домашнє насильство.
Доведено, що правозастосовна практика України та зарубіжних країн яскраво демонструє, що міжнародне право розвивається шляхом визнання відповідальності держави за домашнє насильство. Судові рішення винесені в Україні та Європейським судом з прав людини демонструють, що практика щодо даної категорії справ динамічно розвивається, а позитивний зарубіжний досвід потребує імплементації у вітчизняне законодавство та правозастосовну практику. Вектор змін має спрямовуватись на вжиття органами державної влади належних заходів загального характеру для протидії основній проблемі та запобіганню майбутньому жорстокому поводженню з боку кривдників.
Посилання
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/pro-zareyestrovani-kriminal-ni-pravoporushennya-ta-rezultati-yih-dosu-dovogo-rozsliduvannya-2 (дата звернення: 25.09.2023).
Коломоєць О. Д. Світовий досвід протидії насильству в сім’ї. Ученые записки Таврического національного университетаим. В.И. Вернадского. Серия «Юридические науки». 2011. Том 24 (63). № 1. С. 202-208.
Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами: Пояснювальна записка до проекту Закону України // База даних «Законодавство України». URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=59648 (дата звернення: 25.09.2023).
Конвенция Совета Европы о предотвращении и борьбе с насилием в отношении женщин и домашним насилием // Рада Європи: сайт. URL: https://rm.coe.int/168046253f (дата звернення: 25.09.2023).
Герасименко Є. Новий закон проти домашнього насильства: добре, але можна краще // Телевізійна служба новин телеканалу «1 + 1»: сайт. URL: https://tsn.ua/blogi/themes/law/noviy-zakon-proti-domashnogo-nasillya-dobre-ale-mozhna-krasche-1102150.html (дата звернення: 25.09.2023).
Про запобігання та протидію домашньому насильству: Пояснювальна записка до проекту Закону України // База даних «Законодавство України». URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=60306 (дата звернення: 25.09.2023).
Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / за ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. 10-те вид., переробл. та допов. Київ: ВД Дакор, 2018. С. 270.
Заборона зброї кривднику домашнього насильств. URL:https://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_Violence_Offender_Gun_Ban(дата звернення: 25.09.2023).
Австралія забороняє в'їзд будь-кому, визнаному винним у домашньому насильстві, в будь-яку точку світу URL://www.upworthy.com/australia-is-banning-entry-to-anyone-found-guilty-of-domestic-violence-anywhere-in-the-world-rp3 (дата звернення: 25.09.2023).
Боротьба з домашнім насильством в Бельгії. URL:https://resourcehub.bakermckenzie.com/en/resources/fighting-domestic-violence/europe/belgium/topics/2-introduction-framework-guiding-domestic-violence-law#:~:text=First%2C%20it%20is%20worth%20noting%20that%20the%20Belgian,of%20criminal%20-law%2C%20civil%20law%20and%20administrative%20law. (дата звернення: 25.09.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Л.Г. Остапчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.