Неурядові правозахисні організації і захист прав у Європейському суді з прав людини
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.105Ключові слова:
неурядові правозахисні організації, інститут громадянського суспільства, громадські об'єднання, громадські організації, права людини, захист прав особи, право на свободу об'єднання, Європейський Суд з прав людини, Європейська конвенція з прав людини, демократія, верховенство праваАнотація
У даній статті було з'ясовано роль неурядових правозахисник організацій у захист прав у Європейському суді з прав людини, а також форми такого захисту. Автором було проаналізовано практичні моменти участі правозахисних НУО у захисті прав у ЄСПЛ, визначено двоїсту природу участі таких організацій на рівні суду з прав людини.
По-перше, організація захищає свої права, як юридичної особи. Вона не лише відстоює свої права, а й надає практичний приклад для інших подібних організацій. Тобто, інші організації, які в майбутньому можуть зіткнутись з аналогічними порушеннями можуть захистити свої права опираючись в тому числі на рішення ЄСПЛ.
По-друге, організація непрямо захищає інші громадянські, соціальні, економічні права людини. Незалежно від того, чи організація є заявником, чи бере участь у провадженні в якості третьої особи, вона власною позицією, яку приймає ЄСПЛ домагається зрушень у суспільно-політичних подіях країни. У випадку з Румунією, організація домоглась того, що країна повинна прийняти відповідне законодавство для одностатевих пар, урівнюючи їх у правах із традиційними подружжями; у кліматичних справах, організації мають спонукати національні уряди вживати додаткових заходів щодо збереження життя та здоров'я населення тощо.
За підсумком проведеного дослідження було зроблено висновок, що участь правозахисних неурядових організацій в ЄСПЛ має як теоретичний, так і практичний аспект. Теоретичний аспект полягає у можливості організацій брати участь у провадженні в якості заявника (захищаючи власні права, а не права третіх осіб) або третьої особи, виконуючи при цьому умови щодо прийнятності заяви. Практичний аспект знаходить своє відображення у тому, що організації непрямо здійснюють захист прав людини, впливаючи на соціально-політичні події і розвиток демократії та верховенства права.
Посилання
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод: Конвенція Ради Європи від 04.11.1950 р.: станом на 1 серп. 2021 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text.
Про громадські об'єднання: Закон України від 22.03.2012 р. № 4572-VI: станом на 27 лип. 2023 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4572-17#Text.
Рішення Європейського Суду з прав людини від 16.12.1997 р. у справі Canea cath-olic church v. Greece. URL: https://hudoc.echr.coe.int/tkp197/view.asp?i=001-58124.
Рішення Європейського Суду з прав людини від 23.05.2023 р. у справі Buhuceanu and Others v. Romania. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-224774.
Рішення Європейського Суду з прав людини від 25.02.2021 р. у справі Big brother watch and others v. the United Kingdom. URL: https://hudoc.echr.coe.int/fre?i=001-210077.
Рішення Європейського Суду з прав людини від 26.03.2020 р. у справі Centre for democracy and the rule of law v. Ukraine. URL: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-204472.
ЄСПЛ зобов'язав Румунію легалізувати цивільні партнерства для одностатевих пар. ZMINA. URL: https://zmina.info/news/yespl-zobovyazav-rumuniyu-legal- izuvaty-czyvilni-partnerstva-dlya-odnostat-evyh-par/.
ЄСПЛ у 50-ти запитаннях. Strasbourg: European Court of Human Rights, 2021. 9 с. URL: https://www.echr.coe.int/docu-ments/d/echr/50questions_ukr.
Іваницький А. М. Юридична особа як суб'єкт звернення до Європейського суду з прав людини. Трибуна молодого науковця. 2020. № 2 (27). С. 147-151.
Перші в історії кліматичні справи: до ЄСПЛ подали позови на Францію та Швейцарію. Заборона. URL: https://zaborona.com/per-shi-v-istoriyi-klimatychni-spravy-do-yespl-po-daly-pozovy-na-francziyu-ta-shvejczariyu/.
Підстави та порядок звернення до ЄСПЛ юридичних осіб. Подільський юридичний центр. URL: https://www.plc.vn.ua/звернення-до-єспл-юридичних-осіб.
Шуміло І.А. Міжнародна система захисту прав людини: навч. посіб. Київ: Вид-во «ФОП Големб О.О.», 2018. 168 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 А.Л. Демиденко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.