Міжнародні валютні правовідносини та міжнародні економічні відносини: взаємозв'язок і взаємовплив
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.114Ключові слова:
міжнародні відносини, валютні правовідносини, міжнародні економічні відносини, торговельні відносини, валюта, золото, капітал, гроші, міжнародна валютна система, платіжний засіб, міжнародне валютне право, фінансове право, економічне право, фінансиАнотація
Міжнародні валютні відносини розглядаються крізь призму міжнародних економічних відносин. Наголошується на тому, що останні виникають між суб'єктами з різних країн, між податковими резидентами різних податкових юрисдикцій з приводу виробництва, розподілу, обміну і споживання товарів, надання та отримання послуг, обігу капіталів.
Аргументується, що міжнародні економічні відносини проявляються на різних рівнях економіки (мікро-, мета-, макрорівні). Де макрорівень - це рівень державних і міждержавних міжнародних процесів; метарівень - це міжнародні зв'язки галузевого й регіонального значення; мікрорівень - це рівень зв'язків між фірмами різних країн.
Детально розглядаються міжнародні економічні контакти, міжнародна економічна взаємодія, міжнародне економічне співробітництво, міжнародна економічна інтеграція.
Доведено, що існування міжнародних економічних відносин дало поштовх для формування міжнародного економічного та міжнародного валютного права. Отже, у контексті міжнародного економічного права міжнародне валютне право та відповідні правовідносини виникають ще у ХІХ ст., а найбільший розвиток отримують у другій половині ХХ ст. У ХІХ-ХХ ст. активно розвиваються валютні та фінансові системи як внутрішньодержавні, так і на міжнародному рівні. Це також дало поштовх для формування та розвитку економічної та фінансової науки.
Розглядаються етапи еволюційного розвитку світової валютно-фінансової системи. Аналізуються основні принципи організації валютних відносин у різні періоди.
Критично осмислюються альтернативні варіанти існуючій валютній системі, що пропонуються різними авторами.
Доведено, що становлення та розвиток міжнародних торговельних відносин, світової економіки, світової валютної системи сприяв формуванню певної системи правових норм, що регулюють відносини у валютній сфері. При цьому, такі норми розглядаються у межах різного законодавства, вивчаються у різних навчальних дисциплінах.
Посилання
Міжнародні економічні відносини: підручник / За редакцією А.П. Голікова, О.А. Довгаль. Х.: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2014. 602 с.
Лизун М. Розвиток світової валютної системи крізь призму її елементів. Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2016. № 4. С. 82-94.
Хватов Ю.Ю. Парижская денежная (валютная) конференция 1867 г.: мифы и реальность. Академічний огляд. 2011. № 2 (35). С. 65-72. URL: https://acadrev.duan.edu.ua/images/PDF/2011/2/10.pdf.
Шамова І. Грошово-кредитні системи зарубіжних країн: [навч. посібник]. К.: КНЕУ, 2001. 195 с.
Міжнародні економічні відносини. Навч. посібник. Одеса: «ТОВ.ПЛУТОН», 2016. 352 с.
Легкоступ І.І., Косар М.О. Світова валютна система: в пошуку альтернативних шляхів розвитку. Економіка та держава2012. № 4. С. 69-72.
Латковський П.П. Міжнародні валютні відносини та їх вплив та валютну політику України. Юридичний вісник. 2021. № 6. С. 167-174.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 О.А. Музика-Стефанчук, Н.Я. Якимчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.