Обов'язок як ціннісно-правовий феномен
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.05.140Ключові слова:
обов'язок, мораль, релігія, право, правова свідомість, правова культура, правовий нігілізмАнотація
Кожне суспільство впродовж свого розвитку для врегулювання суспільних відносин намагалося створювати певну сукупність закріплених правил поведінки, в результаті чого формувались різні моделі обов'язкової, забороненої чи дозволеної поведінки. Загальним правилом побудови вказаних моделей було надання учасникам суспільних відносин суб'єктивних прав та покладення на них юридичних обов'язків. Тож, безумовно, обов'язок є надзвичайно важливим компонентом як у регулюванні суспільних відносин та побудові належного правопорядку, так і функціонуванні правових систем в цілому. Проте, незважаючи на таку вагому роль, категорія обов'язку рідко піддавалася всебічному дослідженню, тож вважаємо за доцільне проаналізувати природу такого поняття як «обов'язок», зокрема зосередити увагу на ньому крізь призму його ціннісного характеру. Крім того, актуальність дослідження даної теми зумовлена проблематикою обов'язку, а зокрема проблематикою його втілення та належного виконання, що є предметом постійних дискусій у суспільстві. Також підставою для належного дослідження категорії обов'язку є певна обмеженість його сприйняття як виключно правової категорії, оскільки, на наш погляд, обов'язок - поняття ширше, яке впевнено можна називати ціннісно-правовим феноменом. Таким чином, у статті було здійснено дослідження хронологічного розвитку категорії обов'язку, починаючи від зародження перших соціальних обов'язків, завершуючи побудовою правової концепції обов'язку у сучасному суспільстві.
У ході написання статті було здійснено спробу надати власне тлумачення обов'язку як ціннісно-правового феномену, та пояснити на підставі чого ми вважаємо обов'язок цінністю. Звернено увагу й на факт появи у сучасному суспільстві проявів правового нігілізму, що власне має негативний вплив на утвердження обов'язку як цінності.
Посилання
Федоренко В.Л. Конституційне право України: підручник. К.: Видавництво Ліра-К, 2016. 616 с.
Греца С.М. Правове забезпечення виконання конституційних обов'язків у країнах-учасницях ЄС та в Україні. Ужгород: ТОВ «РІК-У», 2021. 424 с.
Сирота Д.І. Обов'язки громадян як один з центральних елементів їх правового статусу. Форум права. 2009. № 2. С. 389-393.
Конституційне право України: підруч. ISSN 1995-6134 393 ник / за ред. Ю.М. Тодики, В.С. Журавського. К.: Видавничий дім «Ін Юре», 2002. 544 с.
Летнянчин Л.І. Конституційні обов'язки людини і громадянина в Україні: проблеми теорії і практики: Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.02 - конституційне право. Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2002. 188 с.
Бородин В.В., Крусс В.И. Некоторые философско-правовые аспекты проблемы злоупотребления правами и свободами человека. Правоведение. 2002,№ 6. С. 34-56.
Попович Т.П. Юридичний обов'язок як правова цінність. Часопис Київського університету права. 2020, вип. 2, с. 43-47.
Попович Т.П. Соціальні обов'язки: теоретика-правові аспекти. Часопис Київського університету права. 2020, вип. 1, с. 71-74.
Юрчак І.Р. Обов'язки особи: теоретико-правовий вимір: дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук: 12.00.01 - теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень; Міністерство внутрішніх справ України, Львівський державний університет внутрішніх справ. Львів, 2017. 185 с.
Черновол О.П. Юридичні обов'язки людини і громадянина: теоретичні моделі правового забезпечення та реалізації: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01. Київ, 2019. 192 с.
Бариська Я.О., Погорєлова З.О., Попович Т.П. Загальна теорія права і держави. Навчальний посібник. Ужгород, 2021 р. 550 с.
Бєлов Д.М. Бєлова М.В. Система захисту прав і свобод людини і громадянина: доктринальні та нормативні основи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2022. Вип. 74. С. 85-90.
Громовчук М.В., Бєлов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3/2022. С. 301-310.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Т.П. Попович
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.