Оскарження нотаріальних дій або відмови в їх вчиненні до суду в Україні: історико-правовий аспект дослідження (сер. XIV - сер. XVII ст.)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.4Ключові слова:
цивільний процес, еволюція нотаріату, судовий контроль, оскарження нотаріальних дій, Польське королівство, Велике князівство ЛитовськеАнотація
Стаття присвячена судовому контролю за нотаріальною діяльністю у часи польсько-литовського панування на українських землях (сер. XIV - сер. XVII ст.).
Відзначається значення проведення істори- ко-правових досліджень інституту оскарження нотаріальних дій або відмови в їх вчиненні до суду. Досліджуються передумови формування інституту нотаріату в окреслений часовий період. Зокрема, вказується, що інтенсифікація товарно-грошових відносин призвели до зростання та розвитку різноманітних договірних форм економічних операцій. Поступово поширюється практика укладення договорів та інших правочинів у письмовій формі, особливо, коли держава починає вимагати цього. Але приватні акти в Польщі впродовж XIV-XV ст., а в Литві до сер. XVI ст. розглядалися як докази другого сорту на відміну від показань свідків. Проте, ситуація поступово міняється при появі так званого «права вічності», яке виражалося у тому, що вписаний в актову книгу суду певний приватний документ отримував не просто юридичну силу, а ставав безспірним доказом при виникненні в майбутньому спору. Підтверджувати його або заперечити його показаннями свідків не вимагалося.
Досліджується правовий статус посадовців, які поряд з основними своїми повноваженнями покликані були здійснювати повноваження нотаріального характеру. Робиться висновок, що в даному разі не можна говорити про запровадження нотаріату як самостійного інституту, оскільки на чиновника в першу чергу покладалися обов'язки вчиняти ті повноваження, які обумовлювала його посада (воєвода управляв воєводством, староста управляв повітом, судді судили, судовий писар фіксував процесуальні дії тощо). Вказані чиновники перебували на різних ланках управління та мали неоднаковий правовий статус. Сформована ситуація зумовила особливість судового контролю за діяльністю чиновників, що здійснювали записи приватних актів до судових книг чи робили виписки з них. Зокрема, за неправильне ведення судових книг передбачалася кримінальна або цивільна відповідальність. На підставі цього робиться висновок, що в рамках кримінально-правових та цивільно-правових засобів можна було проконтролювати поведінку чиновників, що вписували приватні акти до судових книг чи робили виписку з них. Але подібне не підтверджує наявність у законодавстві самостійно розробленої процедури, не пов'язаної з притягненням до кримінальної чи майнової відповідальності, метою якої була б виключно перевірка правомірності зробленої нотаріальної дії чи відмови в ній.
Посилання
Долинська М.С. Становлення та розвиток правового регулювання нотаріальної діяльності в Україні: монографія. Львів: ЛьвДУВС, 2015. 988 с.
Ковальова С.Г. Судоустрій і судочинство на українських землях Великого князівства Литовського. Монографія. Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2008. 199 с.
Бойко І.Й. Органи влади і право в Галичині у складі Польського Королівства (1349-1569 рр.): монографія. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2009. 628 с.
Луцович В.П. Еволюція інституту письмових доказів на українських землях у польсько-литовський період (сер. XIV - сер. XVII ст.). Форум права. 2013. № 2. С. 314-318. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/FP_index.htm_2013_2_48 (дата звернення: 01.09.2023).
Ясінська Л. Розвиток нотаріальної діяльності в Україні XIV-XVII ст. Вісник Львівського університету. Серія юридична. 1996. Вип. 43. С. 104-111.
Статути Великого князівства Литовського: у 3 т. Том II: Статут Великого князівства Литовського 1566 року / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2003. 560 с.
Шустова Ю.Э. Документы Львовского Успенского Ставропигийского братства (1586-1788): Источниковедческое исследование. Москва: Рукописные памятники Древней Руси, 2009. 648 с.
Вовк О.Й. Литовська метрика - комплекс джерел литовсько-руського права другої половини XV - початку XVI століть. Вісник національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 2005. № 63-64. С. 19-21.
Лейба Є.В. Відновлення втраченого судового провадження в цивільному процесі: дис. ...канд. юрид. наук. Ужгород, 2015. 237 с.
Нелін O.I. Шститут нотаріату в Україні (IX-XVIII ст.ст.): проблеми становлення. Часопис Київського університету права. 2013. № 1. С. 15-18.
Статути Великого князівства Литовського: у 3 т. Том III: Статут Великого князівства Литовського 1588 року: У 2 кн. Кн. 1 / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2004. 672 с.
Статути Великого князівства Литовського: у 3 т. Том III: Статут Великого князівства Литовського 1588 року: У 2 кн. Кн. 2 / За ред. С. Ківалова, П. Музиченка, А. Панькова. Одеса: Юридична література, 2004. 568 с.
Лаппо И.И. Земскій судъ въ Великомъ княжестві литовском въ конці XVI віка. Журналъ Министерства народнаго просвпщенія. 1897. Седьмое десятилітіе. Часть СССXI. С. 263-301.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 М.В. Джуга
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.