Теоретико-правовий аналіз понятійно-категоріального апарату у сфері обмеження прав людини: відмінності між суміжними поняттями
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.7Ключові слова:
обмеження прав людини, дискримінація, рівність, захист права, верховенство права, особа, справедливість, суспільство, правове регулюванняАнотація
У статті здійснено дослідження співвідношення понять «обмеження прав людини» і «дискримінація». Констатовано, що вивчення відмінностей у сутності наведених понять надзвичайно важливе в контексті правотворчих та правореалізаційних концептів сучасного суспільства.
Проаналізовано стан наукового дослідження теми та найбільш поширені підходи до інтерпретації понять «обмеження прав людини» і «дискримінація». Розкрито їх доктринальне розуміння та вказано на основні юридичні ознаки.
З'ясовано, що обмеження прав може виникати у вигляді необхідних обмежень для забезпечення загального благополуччя чи національної безпеки та інших затребуваних суспільних цінностей, в той час як дискримінація спрямована на порушення рівності та гідності особи, за певними ознаками, з метою ослаблення правового становища певних соціальних груп. Виявлено два підходи до визначення поняття «обмеження прав людини». Згідно з першим - обмеження прав людини, характеризується розумінням такого обмеження як звуження, зменшення можливості користуватись певними соціальними благами, з метою забезпечення реалізації прав інших людей, охорони здоров'я та захисту територіальної цілісності держави. Відповідно до другого підходу, - обмеження прав розглядається як встановлення певних рамок, заборон, відповідальності, накладення додаткових обов'язків з метою забезпечення необхідного балансу між суспільними та приватними інтересами. Виявлено два підходи до визначення поняття «дискримінація». Представники першого підходу визначають дискримінацію через дії, що порушують принцип рівності та зачіпають людську гідність, представники другої зводять дискримінацію до розрізнення у правах та свободах людини.
Констатовано, що «обмеження прав» є механізмом, за допомогою якого держава може регулювати поведінку громадян в інтересах національної безпеки, громадського порядку чи забезпечення безпеки інших людей, що може включати встановлення додаткових обов'язків, заборон, відповідальності тощо. Навпаки, «дискримінація» спрямована на певні соціальні групи і полягає в порушенні їхньої рівності та гідності, що проявляється у обмеженнях доступу до різних можливостей, послуг чи ресурсів на підставі особистих характеристик.
Посилання
Велика українська юридична енциклопедія: у 20-ти томах. Х.: Право, 2016. Том 3: Загальна теорія права / редкол.: О.В. Петришин (голова) та ін..; Нац. Акад. прав. Наук України; Ін-т держави і права імені В.М. Корецького НАН України; Нац. Юрид. ун-т імені Ярослава Мудрого, 2017. 932 с.
Юридична енциклопедія: в 6 т. / редкол.: Ю.С. Шемшученко (відп. ред.) та ін. Київ: Укр. енцикл., 1998. Т. 2: Д-Й. 744 с.
Гузь О.Ю. Дискримінація як форма порушення прав людини. Форум права. 2012. № 2. С. 166-169.
Стрекалов А.Є. Обмеження основних прав та свобод людини і громадянина як інститут конституційного права України. Автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.02 «конституційне право; муніципальне право» Х., 2010. 20 с.
Кузьменко П.М. Забезпечення правомірності обмеження особистих конституційних прав і свобод людини в діяльності Служби безпеки України К.: Алефа, 2003. 64 с.
Осинська О.В. Обмеження прав і свобод людини: теоретикоприкладні аспекти. Автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец.12.00.01 «теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень» К., 2010. 20 с.
Левада О.В. Правові обмеження як засоби попередження зловживання правом (теоретико-правовий аспект). Вісник Національної академії правових наук України. 2017. № 1. С. 192-200.
Припхан І. І. Конституційно-правові засади захисту суспільної моралі: автореф. дис. ... канд. юрид. наук. Київ, 2011. 19 с.
Поліщук Ю.О. Проблеми розуміння дискримінації як однієї з цілей катування. Форум права. 2008. № 3. С. 411-418.
Новицкий М. Что такое права человека : справочник для правозащитных организаций. Варшава: Изд-во Хельсинкской федерации прав человека, 1997. 231 с.
Левченко К.Б. Дискримінація: правове визначення поняття. Наше право. 2011. № 2, ч. 1. С. 40-45.
Коренев А.О. Принцип рівності прав працівників в іноземних країнах. Європейські перспективи. 2012. № 4. С. 147-151.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В.Г. Куксов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.