Правосуддя в умовах правовладдя як об'єкт пізнання вітчизняного правознавства
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.27Ключові слова:
верховенство права, демократія, права людини, реформування судової системи, судова владаАнотація
Важливу роль у демократичній, правовій державі відіграє судова влада. Незалежна судова влада відповідає за розгляд справ, вирішення конфліктів та оцінку відповідності законів конституції, а також гарантує права та свободи людини, контролюючи законність дій інших гілок влади. Що визначає актуальність дослідження. Існування і ефективне функціонування судової влади та верховенство права є ключовими аспектами будь-якої сучасної демократії. Метою статті є висвітлення правосуддя в умовах правовладдя як об'єкту пізнання вітчизняного правознавства.
Запропоновано класифікувати наукові джерела, у яких висвітлюються окремі аспекти здійснення правосуддя в умовах правовладдя на три групи. Першу групу таких джерел складають наукові роботи, предметом дослідження яких є організація та функціонування органів судової влади. У роботах цієї групи висвітлюються положення, які надають характеристику суду та правосуддю: організаційна структура судової системи; процедури призначення та вимоги до кваліфікації суддів; механізми взаємодії з іншими гілками влади; судовий процес та гарантії прав громадян; ефективність та реформи судової системи та ін.
Другу групу джерел складають наукові роботи, предметом дослідження яких є верховенство права. Вимоги верховенства права значною мірою стосуються саме судової влади та справедливого правосуддя, що і обумовлює виокремлення цієї групи джерел. Дослідження в цій галузі допомагають розуміти, як верховенство права впливає на правосуддя, роль судової системи у його забезпеченні та як цей принцип сприяє стабільності, справедливості та дотриманню закону в суспільстві.
Третю групу джерел складають наукові роботи, предметом дослідження яких є визначення напрямів удосконалення діяльності судової влади в умовах правовладдя. Ці дослідження можуть виступати основою для розроблення стратегій реформ та поліпшень у судовій системі з метою наближення її до високих стандартів правовладдя та відповідності потребам суспільства.
Резюмується, що численні наукові дослідження проблем судової влади та правовладдя закладають міцне підґрунтя для подальшого розвитку відповідних положень з метою посилення ефективності судової влади. Однак, вказана проблематика потребує систематичного вивчення, зважаючи на необхідність удосконалення соціальних стандартів.
Посилання
Конституція України від 28 червня 1996 року. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30.
Щерблюк О.В. Організаційні основи судоустрою в Україні: автореф. дис. ...канд. юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2021. 20 с.
Судова влада в Україні: історичні витоки, закономірності, особливості розвитку / За ред. І.Б. Усенка. Київ: Наукова думка, 2014. 502 с.
Сучасні виклики та актуальні проблеми судової реформи в Україні: Матеріали IV Міжнар. наук.-практ. конф. (Чернівці, 16 жовтня 2020 р.); [редкол.: О.В. Щербанюк (голова), Л.Г. Бзова (відпов. секр.) та ін.]. Київ: Видавництво ВАІТЕ, 2020. 356 с.
Головатий С. «Верховенство закону» versus «верховенство права»: філологічна помилка, професійна недбалість чи науковий догматизм? Вісник Академії правових наук України. 2003. № 2 (33). С. 96-113.
Головатий С. Magna Carta як найвизначніший середньовічний попередник «верховенства права». Українське право. 2004. № 1. С. 29-55.
Головатий С. Верховенство права: юридичний принцип, який в Україні офіційно визнано та який має діяти. Українське право. 2006. № 1. С. 13-14, 85-90, 369-370.
Головатий С.П. Верховенство права. У 3-х книгах. Київ: «Фенікс», 2006. 1730 с.
Козюбра М.І. Верховенство права, права людини і місцеве самоврядування: проблеми взаємозв'язків. Наукові записки НаУКМА. Юридичні науки. 2017. Т. 200. С. 67-71.
Козюбра М.І. Верховенство права і соціалізація держав. Наукові записки НаУКМА. Юридичні науки. 2010. Т. 103. С. 3-8.
Козюбра М.І. Верховенство права і Україна. Право України. 2012. № 1-2. С. 30-63.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 А.В. Пекарчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.