Міжнародно-правові механізми захисту прав та свобод людини в умовах війни: практика ЄСПЛ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.29Ключові слова:
права людини, міжнародні стандарти, практика ЄСПЛ, міжнародні механізми захисту прав людини, Європейський суд з прав людиниАнотація
Питання прав і свобод людини і громадянина є невід'ємною частиною проблем реального становища людини в суспільстві та державі. Ще ніколи питання прав та свобод людини та громадянина не піднімались так гостро, як сьогодні у зв'язку з повномаштабним вторгнення росії в Україну. Міжнародна спільнота на боці України, непорушності її територіальної цілісності, а найголовніше, на захисті прав людини як найвищої соціальної цінності в державі.
Також після збройної агресії росії і її повно- масштабного вторгнення на територію України, забезпечення міжнародної безпеки стало головною проблемою сьогодення. Як незалежна, правова та соціальна держава Україна особливо зацікавлена у захисті прав і свобод людини. На теперішній час існує багато міжнародних органів, які слідкують за дотриманням прав та свобод людини та які захищають ці права, зокрема це суди, трибунали. Вони поділяються на універсальні, тобто ті, які діють на рівні ООН, і на регіональні (європейські, американські, африканські, азіатські та інші). Для детального вивчення даного питання досліджено і проаналізовано міжнародні стандарти прав та свобод людини і громадянина, зокрема судову практику ЄСПЛ на користь України в системі захисту прав людини в період від 2014 року до сьогодні.
Станом на 21 лютого 2023 р. у провадженні ЄСПЛ перебували такі міждержавні справи: «кримська справа», пов'язана з анексією Криму Росією; справа про порушення прав людини на окупованих територіях Донбасу, до якої включено скаргу про збиття малайзійського літака рейсу МН-17, яку подавали Україна та Нідерланди; справа про порушення прав українських політичних в'язнів; справа про захоплення українських моряків та суден у Керченській протоці у 2018 році. справа про злочини російських військових під час повномасштабного вторгнення на територію України.
Проте, варто зазначити, що 16 вересня 2022 р. росія остаточно вийшла з Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Це стало наслідком виключення росії зі складу Ради Європи. Європейський суд з прав людини остаточно втратив юрисдикцію над росією, а розгляд тисяч скарг проти неї опинився під питанням, у тому числі скарги, подані Україною.
Посилання
Основи міжнародно-правових стандартів прав людини: навч.-метод. посібник / за ред. завідувача кафедри міжнародного та європейського права О. В. Бігняка. Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. 168 с.
Рабінович П.М. Основи загальної теорії права та держави. Навч. Посібник. Вид. 9-те, зі змінами. Львів: Край, 2007. 192 с.
Антонович М. Міжнародна система захисту прав людини: крізь призму України. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/149240005.pdf
Шуміло І.А. Міжнародна система захисту прав людини: навчальний посібник / І.А. Шуміло. Київ: Вид. «ФОП Голембовська О.О.», 2018. 168 с. https://nlu.edu.ua/wp-content/uploads/2021/05/msc_1_copy-1.pdf.
Повалена М.В. Конституційно-правовий аспект міжнародних засобів захисту прав і свобод людини та громадянина в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. №5/2022. С. 102-106. URL: http://www.lsej.org.ua/5_2022/20.pdf.
Бисага Ю.М., Палінчак М.М., Бєлов Д.М., Данканич М.М. Міжнародні засоби захисту прав та свобод людини і громадянина. Ужгород, 2003. 57 с. URL: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/5099/1/Мжнар%20захист^Г
Макеєва О.М. Права людини в системі базових європейських цінностей. Юридичний вісник 2 (63) 2022. С. 48-55. URL: https://jrnl.nau.edu.ua/index.php/UV/article/view/16709.
Україна vs росія: юридична боротьба в ЄСПЛ за притягнення країни-агресорки до відповідальності за порушення прав людини. Міністерство юстиції України. URL: https://minjust.gov.ua/news/ministry/ukraina-vs-rosiya-yuridichna-borotba-v-espl-za-prityagnennya-kraini-agresorki-do-vidpovidalnosti-za-porushennya-prav-lyudini.
ЄСПЛ об'єднав дві справи України проти росії в одне велике провадження. Міністерство юстиції України. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/yespl-obiednav-dvi-spravy-ukrainy-proty-rosii-v-odne-velyke-provadzhennia.
Росія вже не у ЄСПЛ. Що буде зі справами України проти РФ? URL: https://www.bbc.com/ukrainian/news-62926473.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 О.І. Ромців
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.