Судовий захист цивільних прав та охоронюваних законом інтересів в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.37Ключові слова:
судовий захист, цивільні права, охоронюваний інтерес, цивільно-правових захист, європейська інтеграціяАнотація
У статті розглянуто поняття права на судовий захист цивільних прав та охоронюваних законом інтересів як однієї з ключових категорій в цивільному праві. Проаналізовано нормативно-правове регулювання права на судовий захист національним законодавством, зокрема закріплення поняття судового захисту в положеннях Конституції України, Цивільного Кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України. Судовий захист розглянуто як одну з юрисдик- ційних форм цивільно-правового захисту. Важливе місце в системі судового захисту цивільних прав та охоронюваних законом інтересів посідають способи, які застосовуються в судовому процесі та які забезпечують ефективне вирішення цивільних справ. Під час характеристики переліку способів захисту, закріпленого в Цивільному Кодексі, було підкреслено, що система судових способів захисту значно ширша, на відміну від інших юрисдикційних форм захисту. В ході здійснення характеристики судового захисту прав та інтересів суб'єктів цивільних правовідносин були висвітлені переваги цієї форми захисту, в тому числі наявність державних гарантій, які відповідають стандартам міжнародного права. Однак на сучасному етапі розвитку системи цивільного судочинства, практичне застосування матеріальних та процесуальних норм, що стосуються процесу підготовки та обґрунтування подання заяви до суду, проведення судового процесу спостерігається ряд недоліків, зокрема спричинених введенням воєнного стану в Україні, та які потребують впровадження законодавчих змін для їх вирішення. В досліджені окрему увагу було зосереджено на тенденціях підвищення якості судового захисту цивільних прав та інтересів. В межах реалізації курсу інтеграції України до Європейського Союзу, важливою умовою постає імплементація міжнародних стандартів та норм у сферу здійснення правосуддя в державі. Також зазначається, що вдосконалення системи судового захисту цивільних прав та інтересів здійснюється в залежності від успішності виконання судової реформи, що є масштабним комплексом заходів держави, спрямованих на побудову сучасної, ефективної та незалежної судової гілки влади в Україні.
Посилання
Конституція України: від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/.
Цивільний кодекс України: Кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/.
Сидоренко М.В. Виникнення права на захист цивільних прав, свобод та інтересів. Актуальні проблеми політики. 2012. № 44. С. 328-336.
Цивільний процесуальний кодекс України: Кодекс України від 18.03.2004 р. № 1618-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text.
Іванова С.М. Система способів захисту цивільних прав та інтересів за законодавством України. Актуальні проблеми держави і права. 2006. Вип. 29. С. 341-345.
Петренко В.С. Практика та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права в Україні. Практика ЄСПЛ з питань цивільного процесуального права: матеріали круглого столу (м. Одеса, 5 квіт. 2016 р.) / уклад.: І.В. Андронов, Н.В. Волкова, О.В. Сатановська; МОН України, НУ ОЮА. Одеса: Юрид. л-ра, 2016. С. 19-24.
Діденко Л.В. Співвідношення судових та позасудових способів захисту цивільних прав. Вісник Запорізького національного університету. 2020. № 3. С. 44-49.
Бонтлаб В.В. Право на звернення до суду за захистом цивільних прав та інтересів: проблеми й перспективи. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2015. Вип. 30. Т. 1. С. 110¬113.
Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 12.05.2015 р. № 389-VIII: станом на 20 серп. 2023р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/.
Харитонова Є.О., Харитонова О.І., Некіт К.Г. Проблеми здійснення та захисту цивільних прав в умовах воєнного стану: монографія. Одеса: Фенікс, 2023. 336 с.
Атаманчук І.В. Право на судовий захист цивільних прав та інтересів у світлі європейських стандартів. Цивільне право України: нові виклики і перспективи розвитку: матеріали XVIII міжнар. наук.-пр- акт. конф., присвяч. 98-йрічниці з дня народж. д-ра юрид. наук, проф., чл.-кор. АН УРСР В.П. Маслова (Харків, 28лют. 2020 р.). Харків: Право, 2020. С. 75-78.
«Чимало викликів». Як в Україні просувається судова реформа. Hromadske. URL: https://hromadske.ua/posts/chimalo-viklikiv-yak-v-ukrayini-prosuvayetsya-sudova-reforma.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 О.С. Кочина, Є.Ю. Лугина
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.