Рішення міжнародного комерційного арбітражу як об'єкт перегляду суду цивільної юрисдикції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.40Ключові слова:
цивільний процес, цивільне судочинство, міжнародний комерційний арбітраж, перегляд рішенняАнотація
Стаття присвячена аналізу змісту та ознак рішення міжнародного комерційного арбітражу. Акцентується увага на зазначеному процесуальному документі як на об'єкті перегляду органом судової влади. При цьому визначається актуальність обраної теми для висвітлення у науковій статті на основі даних судової статистики та важливості набуття рішенням міжнародного комерційного арбітражу ознак остаточності. З цього боку автором аналізується процедура набрання законної сили та остаточності як рішенням міжнародного комерційного арбітражу, так і судового акту апеляційної інстанції, який ухвалюється за результатами перегляду арбітражного рішення.
З огляду на властивості рішення суду, у роботі звертається увага на виконуваність рішення міжнародного комерційного арбітражу та на інші ознаки, наявність яких свідчить про юридичну силу та обов'язковість вказаного процесуального документу. Крім того, ставиться питання про можливість доповнення об'єктів перегляду судом цивільної юрисдикції додаткових процесуальних документів міжнародного комерційного арбітражу. У зв'язку з цим предметом розгляду у роботі є види рішень міжнародного комерційного арбітражу та вимоги, яким повинні відповідати їх акти. Проводиться диференціація перегляду рішень вказаного арбітражу судом апеляційної інстанції цивільної юрисдикції з діяльністю останнього по перегляду в апеляційному порядку рішень місцевого суду за правилами ЦПК України. Звертається увага на відсутність в повній мірі інстанційності при зверненні до органу судової влади із заявою про скасування рішення міжнародного комерційного арбітражу.
У висновках відмічається необхідність вдосконалення цивільного процесуального законодавства та з питань діяльності міжнародного комерційного арбітражу стосовно оптимізації об'єктів перегляду актів вказаного органу. Поряд з цим автор не підтримує висловленої в науковій літературі пропозиції щодо зміни судової юрисдикції по перегляду рішення міжнародного комерційного арбітражу.
Посилання
Волощук, О.Т. «Поняття та правова природа компетенції міжнародного комерційного арбітражу.» Порівняльно-аналітичне право 3-1 (2013): 116-119.
Комаров В.В., Погорецкий В.Н. Международный коммерческий арбитраж. - Х.: Право, 2009. - 164 с.
Хрімлі, Олександр. «Міжнародний комерційний арбітраж: теоретико-правові питання функціонювання інституту.» Юридична Україна 7-8 (2016): 24-29.
Хотинська, О.З. (2006). Обов'язковість судових рішень як конституційна засада судочинства України. автореферат... канд. юрид. наук, спец, 12..
Гусаров К.В. Перегляд судових рішень в апеляційному та касаційному порядках: монографія. Х.: Право, 2010. 352 с.
Попов О.І. Перегляд судових рішень у цивільних справах Верховним Судом України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03. Харків, 2014. 20 с.
Рабенко, С.Л. «Аналіз законодавчих змін у правовому регулюванні оспорювання рішень міжнародного комерційного арбітражу.» Університетські наукові записки 3 (2012): 193-202.
Подцерковний, Олег Петрович, «Процедури міжнародного комерційного арбітражу та порядок виконання (оспорювання) арбітражних рішень як новий правовий кластер.» (2018).
Коваленко, Ірина Василівна. Питання строку в справах про оспорювання рішень міжнародного комерційного арбітражу. 2015.
Діяльність ІСАС у 2022 році. Ел. ресурс: https://icac.org.ua/wp-content/uploads/report_sum_ukr_2022_sajt.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 М.Д. Нестеренко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.