Правове регулювання міжнародної транспортної сфери в умовах євроінтеграції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.41Ключові слова:
платформа «Східне партнерство», евроінтеграція, міжнародні документи, міжнародне співробітництво, Європейський Союз, транс'європейська транспортна мережа, Угода про асоціаціюАнотація
У статті проводиться науково-практичне дослідження організаційно-правових питань інтеграції транспортної системи України як до європейської, так і світової транспортних систем з метою формування та подальшого розвитку єдиної транс'європейської транспортної мережі.
Проаналізовано міжнародні документи Європейського Союзу та національного законодавства України у міжнародній транспортній сфері задля виокремлення проблемних питань, пошуку дієвих організаційно-правових механізмів їх вирішення та пріоритетних форм співробітництва в цій сфері.
Виявлено, що основні концепції, шляхи досягнення мети та, навіть, конкретні дії щодо створення сучасної транспортної мережі окреслені у стратегії Європейської Комісії «Транспорт - 2050: дорожня карта з формування Єдиного європейського транспортного простору - на шляху до конкурентоспроможної та ресурсноефективної транспортної системи» - «Біла книга - 2011».
Зазначено одну з основних цілей співпраці відповідно до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї стороні, та Європейським Союзом, Європейським співтоваріством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, та сформовано її змістовне наповнення.
Наголошено, що ситуація з євроінтергацією в міжнародній транспортній сфері залишається складною і це є негативним явищем й спільною відповідальністю Уряду і Парламенту щодо зобов'язань імплементації Україною обов'язкових та безпосередньо пов'язаних з ними регламентів та директив Європейського Союзу.
Запропоновано необхідні кроки впровадження організаційно-правового механізму евроінтегра- ційних процесів щодо лібералізації міжнародних перевезень та розвитку міжнародної транспортної сфери з Європейським Союзом та його державами-членами, якими може стати укладення двосторонніх угод між Україною та Європейським Союзом щодо спрощення дозвільної системи між Україною та державами-членами Європейського Союзу для транзитних перевезень транспортом, внесення відповідних змін до вже діючих двосторонніх угод стосовно умов транзитних перевезень вантажів між Україною та державами-членами Європейського Союзу, в цілому вирішення питань щодо зобов'язань імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї стороні, та Європейським Союзом, Європейським співтова- ріством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, у сфері інфраструктури, прискорення етапів реформування в Україні в рамках виконання Угоди про асоціацію, зокрема, схвалення парламентом євроінтеграційних законопроектів у сфері транспортної інфраструктури.
Посилання
Національна транспортна стратегія України на період до 2030 року, схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.05.2018 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/430-2018-%D1%80#Text (дата звернення: 27.11.2023).
Регламенту (ЄС) 1315/2013 Європейського Парламенту і Ради від 11 грудня 2013 року Про настанови Євросоюзу щодо розвитку транс'європейської транспортної мережі. URL: https://insat.org.ua/files/nav/law/3/reg_1315-2013_uk.pdf (дата звернення: 27.11.2023).
Стратегії Європейської Комісії «Транспорт - 2050: дорожня карта з формування Єдиного європейського транспортного простору - на шляху до конкурентоспроможної та ресурсноефективної транспортної системи». URL: https://brdo.com.ua/wp-content/uploads/2016/01/1_Bila-knyga-transport-plan-rozvytku-yedynogo-yevropey-skogo-transportnogo-prostoru-na-shlyahu-do-konkuretnospromozhnoi-ta-resursoefektyvnoi-.pdf (дата звернення: 27.11.2023).
Угода між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом і його державами-членами, з іншої сторони, про спільний авіаційний простір: ратифікована Законом України від 17 лютого 2022 року № 2067-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984 (дата звернення: 27.11.2023).
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони: ратифікована Законом України від 16 вересня 2014 року № 1678-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984 (дата звернення: 27.11.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 В.В. Панченко, А.В. Матвеева
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.