Економіко-правові засади забезпечення кібербезпеки як передумова запровадження спеціальних режимів господарювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.55Ключові слова:
економічний злочин, кібербезпека, кіберзлочин, кібератака, спеціальний режим господарюванняАнотація
У статті проводиться науково-практичне дослідження економіко-правових аспектів державної політики у сфері кіберзлочинності та її впливу на розвиток бізнесу в тому чи іншому регіоні, країні тощо. Визначено, що масове розповсюдження кіберзлочинності, відсутність дієвих механізмів протидії економічним злочинам, нівелювання концептуальних підходів до створення ефективного механізму правового забезпечення розвитку бізнес-середовища негативно впливає на інвестиційне середовище зокрема та на забезпечення сталого розвитку держави в цілому. Проаналізовано нормативно-правові документи, що становлять юридичне підґрунтя механізму протидії кіберзлочинності, як на міжнародному, так і на національному рівні. Виявлено слабкі місця національної системи правового регулювання кібербезпеки. Вказується на достатність та фрагментарний характер законодавчого забезпечення кібербезпеки та протидії зростанню економічних злочинів.
Встановлено, що значна вразливість інформаційної сфери України сталась через надмірно широке використання матеріально-технічних засобів іноземного виробництва. Акцентовано увагу, що міжнародні масштаби боротьби з кіберзло- чинністю передбачають уточнення і гармонізацію національного законодавства з тим, щоб мати можливість спільної співпраці з правоохоронними органами за кордоном.
Зосереджено увагу на низькій ефективності сучасної системи кібербезпеки України і першочергову потребу її удосконалення та оптимізації. Досягнення цього вирішить не тільки проблему безпеки інформаційного простору, але і забезпечить безперервність та сталість розвитку економіки України.
Визначено, що одним з пріоритетним напрямків роботи у сфері створення оптимальних умов для роботи бізнесу є боротьба з комп'ютерними злочинами у сфері економіки. Серед основних завдань на цьому напрямку діяльності необхідно назвати протидію легалізації тіньових доходів. Аналіз схем відмивання коштів свідчить про значну зацікавленість організованої злочинності у використанні можливостей електронних платіжних систем, які дозволяють здійснювати миттєві перекази коштів із забезпеченням практично повної анонімності контрагентів.
Посилання
Буяджи С.А. Правове регулювання боротьби з кіберзлочинністю: теоретико-правовий аспект: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01. Київ, 2018. 203 с.
Проблеми чинної вітчизняної нормативно-правової бази у сфері боротьби із кіберзлочинністю: основні напрями реформування. Аналітична записка: URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/nacionalna-bezpeka/problemi-chinnoi-vitchiznyanoi-normativno-pravovoi-bazi-u-sferi.
Конвенція про кіберзлочинність від 23.11.2001 р.: URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_575#top.
Гoлубев В.А. Прoблемы бoрьбы с преступлениями в сфере испoльзoвания кoмпьютерных технoлoгий: [учеб. пoсoбие] / Гoлубев В.А., Гавлoвский В.Д. , Цимбалюк В.С.; пoд oбщ. ред. Р.А. Калюжнoгo. Запoрoжье: ЗИГМУ, 2002. 292 с.
Про внесення змін до Закону України "Про ратифікацію Конвенції кіберзлочинності: Закон України 21 вересня 2010 року № 2532-VI URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2532-17#Text.
Войціховський А.В. Міжнародне співробітництво у боротьбі з кіберзлочинністю. Портал: Національна бібліотека імені В.І. Вернадського. URL: http://www.archive.nbuv.gov.ua/portal/.../PB-4_26.pdf.
Гвоздецький В. Проблеми міжнародного співробітництва в протидії злочинності у сфері високих технологій. Вісник Академії управління МВС. 2007. № 2-3. С. 6.
Матеріали брифінгу в МВС України щодо новітніх напрацювань органів внутрішніх справ у боротьбі з кіберзлочинністю URL: mvs.gov.ua.
Матеріали брифінгу в МВС України щодо новітніх напрацювань органів внутрішніх справ у боротьбі з кіберзлочинністю URL: mvs.gov.ua.
Бабанін С.В. Комп'ютерні злочини за кримінальним законодавством України, США та Польщі / С.В. Бабанін / Співпраця поліції/міліції зі службами безпеки Інтернетсайтів (аукціонів, соціальних мереж тощо) у боротьбі з інтернет-злочинністю на підставі національного законодавства та законодавства, яке діє у Європейському Союзі: тези доповідей міжнародної на¬уково-практичної конференції (м. Хмельницький, 16-17 листопада 2010 року) / МВС України; УМВС України в Хмельницькій області.Хмельницький: УМВС, 2010. 100 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 С.В. Сєрєбряк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.