Особливості використання надомної та дистанційної форм трудової діяльності під час дії правового режиму воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.59Ключові слова:
трудові функції, трудовий договір, повномасштабне вторгнення, економіка, економічна активність населенняАнотація
Стаття присвячена визначенню й характеристиці особливостей використання надомної та дистанційної форм трудової діяльності під час дії правового режиму воєнного стану. Кожна з них надає ряд істотних переваг, що мають неабияку цінність у сучасних умовах та реально сприяють задоволенню нагальних економічних інтересів соціуму. Реалізація таких форм у значних масштабах позитивно відобразиться на економічній безпековій складовій. Наголошено на важливості максимального використання потенціалу трудового законодавства у питаннях зайнятості населення. Акцентовано на необхідності знаходити баланс між фізичною змогою виконання трудових функцій та уникнення більшості наслідків від повномасштабного вторгнення. Виходячи з цього, загострено увагу на потребі активного використання надомної і дистанційної форм діяльності з огляду на економічну виснаженість країни й необхідність задовольняти персональні потреби громадян, у тому числі щодо утримання близьких родичів, членів сім’ї та інших осіб. Розглянуто, проаналізовано й порівняно надомну та дистанційну форму трудової діяльності крізь призму національного законодавства. Акцентовано увагу на ключових їх аспектах (місці роботи, оплати праці, часу відпочинку, обсягу трудових прав працівників, приналежності обладнань, матеріалів або інших ресурсів, необхідних для виконання відповідної діяльності тощо). Проаналізовано законодавство, що регулює використання надомної та дистанційної форм трудової діяльності під час дії правового режиму воєнного стану. Виокремлено переваги та недоліки дистанційної форми організації праці. Зроблено висновок, що особливості надомної та дистанційної роботи переважно стосуються місця виконання роботи, строку та форми трудового договору, а також розподілення робочого часу. Також відбулася трансформація правового регулювання робочого часу та відпочинку працівників, включаючи зміни в установленні годин початку та закінчення роботи, збільшення тривалості робочого часу.
Посилання
Науменко О.А. Надомна праця як одна з форм забезпечення зайнятості. Актуальні проблеми права: теорія і практика. 2010. № 17. С. 332.
Прилипко С.М., Ярошенко О.М. Трудове право України: підручн. / 4-те вид., перероб. і доп. Харків : ФІНН. 2011. 800 с.
Яковлєв О.А., Ванджурак М.М. Теоретико-правові аспекти розвитку та впровадження надомної та дистанційної праці в сучасних реаліях. Право та інноваційне суспільство. 2020. № 2 (15). С. 56-62.
Конвенція про надомну працю № 177: Конвенція, Міжнародний документ від 20 червня 1996 р. № 177. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/993_327#Text.
Кодекс законів про працю України: Закон України від 10 грудня 1971 р. № 322¬VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.
Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text.
Бурак В.Я. Про особливості дистанційної роботи в умовах воєнного стану. Європейський вибір України, розвиток науки та національна безпека в реаліях масштабної військової агресії та глобальних викликів ХХІ століття» (до 25-річчя Національного університету «Одеська юридична академія» та 175-річчя Одеської школи пра¬ва): у 2 т.: матеріали Міжнар.наук.-практ. конф. (м. Одеса, 17 червня 2022 р.). за загальною редакцією С. В. Ківалова. Одеса: Видавничий дім «Гельветика». 2022. Т. 1. С. 526-529.
Луценко О.Є. Трудо-правові аспекти ви-користання дистанційної праці в умовах воєнного стану. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2022. Т. 2 № 72. С. 27-31.
Моторна І.І. Дистанційна зайнятість в умовах глобалізації економіки та соціально-економічні вигоди від її використання. Україна: аспекти праці. 2008. № 3. С. 6-12.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, на¬домної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу: Закон України від 4 лютого 2021 р. № 1213-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1213-20#Text.
Машков К.Є, Горностай О.Б., Товт Т.О. Особливості трудових відносин в умовах воєнного стану: нормативно-правове регулювання. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2022. № 1. С. 125-131.
Мельничук О.Ф., Мельничук М.О., Павліченко І.М. Правове регулювання та особливості застосування дистанційної роботи в умовах воєнного стану. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. 2022. Вип. 70. С. 242-247.
Золотухінка Л. Значення дистанційної форми організації роботи для забезпечення інтересів працівників (на прикладі Нідерландів). Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2023. № 1. С. 164-170.
Поліщук В. «Достатньо наказу керівника»: про надомну роботу під час воєнного стану розповіла адвоката. Факти. 2022. URL: https://fakty.ua/402856-quot-dostatochno-prikaza-rukovoditelya-quot-o-nadomnoj-rabote-vo-vremya-voennogo-polozheniya-rasskazala-advokat.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 М.Ю. Кузнецова, Д.А. Авраменко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.