Індивідуальні трудові спори: окремі питання вирішення
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.60Ключові слова:
індивідуальні трудові спори, досудовий порядок, судовий порядок, медіація, комісії по трудовим спорамАнотація
Стаття присвячена актуальним питанням вирішення індивідуальних трудових спорів. Зокрема автором звернута увага на те, що у зв'язку зі збройною агресією рф, доволі велика кількість працівників опинилися у ситуації вимушеної міграції, так і деякі підприємства залишаються на тимчасово окупованих територіях або стикнулися із проблемою неможливості релокації, що спричиняє проблеми у звичайному розвитку трудових відносин між працівником та роботодавцем
Було проведено аналіз діючого трудового законодавства та існуючих підходів в юридичній літературі щодо порядку вирішення індивідуальних трудових спорів.
Автор виокремив наступні підстави трудових спорів, серед яких скорочення основного штату, зміна існуючих умов праці, незадоволення працівника існуючим рівнем оплати праці, зокрема, і воєнний стан, який зумовив низку причин, які впливають на виникнення трудових спорів - призупинення трудових відносин, переміщення підприємств з окупованих територій та неможливість забезпечення безпеки працівників, простій. Це викликає проблеми у відносинах між роботодавцем та працівником, внаслідок чого працівники вимушені захищати свої права.
Зроблено висновки про те, що на сьогоднішній день в трудовому законодавстві України забезпечено реалізацію права на захист прав працівників в індивідуальних трудових відносинах у досудовому (комісіями по трудовим спорам та шляхом медіації) та судовому порядку. Слід зазначити, що законодавцем було зроблено спробу врегулювати трудові відносини на час дії правового режиму воєнного стану шляхом прийняття закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», однак питання щодо вирішення індивідуальних трудових спорів у ньому не визначалися, так і практика застосування його положень на сьогоднішній день є неоднозначною, що підтверджується низкою судових справ.
Посилання
Чанишева Г.І. Щодо судового порядку вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Juris Europensis Scientia. Випуск 1. 2023. С. 56-61.
Купіна Л.Ф., Крилова Ю.І. Поняття, причини та класифікація трудових спорів. Альманах права . №7. 2016. С. 322-325.
Мельник К. Вирішення індивідуальних трудових спорів: становлення, розвиток та перспективи. Наукові записки НаУКМА. Юридичні науки. № 3. 2019. С. 77-82.
Балагура Р.В. Правова регламентація трудових спорів в системі процесуального права україни. Юридична наука. № 12(102). Том 2. 2019. С. 279-285.
Гридін М.О. Процедурні правовідносини під час вирішення індивідуального трудового спору. Прикарпатський юридичний вісник. №1. 2018. С. 59-62.
Шемелинець І. І. Правовий статус комісій з трудових спорів в сучасних умовах. Міжнародний юридичний вісник: збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. № 1. 2015. С. 195-199.
Грабовська Г. М. Сучасні способи врегулювання індивідуальних трудових спорів. Юридичний вісник. Повітряне і космічне право. № 3. 2018. С. 117-123.
Гресь Н.М. Критерії медіабельності ндивідуальних трудових спорів. Приватне і публічне право. № 2. 2020. С. 37-41.
Циганчук І.І. Поняття та зміст права на судовий захист трудових прав та законних інтересів працівників: аналіз науково-теоретичних поглядів. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: «Юридичні науки». № 6 (64). 2023. С. 84-92.
Мазуренко О.А. Судовий захист трудових прав та законних інтересів працівників в Україні. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції № 5. 2022. С. 60-66.
Юзько Т.М. Судовий захист як особлива форма державного захисту трудових прав працівника. Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права. № 3. 2023. С. 195-200.
Мельник В. До характеристики підстав розгляду трудових спорів у судовому порядку. Підприємництво, господарство і право. № 12. 2019. С. 140-144.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 М.Ю. Кузнецова, Б.П. Катана, А.Г. Литюга
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.