Достатнє матеріальне забезпечення військовослужбовців і працівників Служби безпеки України – запорука національної безпеки держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.89Ключові слова:
соціальний захист, матеріальне забезпечення, пенсійне забезпечення, грошове забезпечення, Служба безпеки України, реформування, працівники, військовослужбовці, держава, воєнний станАнотація
Працівники та військовослужбовці Служби безпеки України є рівноправними громадянами держави й мають повний обсяг прав та свобод, визначених міжнародними правовими нормами та відповідними конституційними засадами, серед яких важливе місце посідає право на соціальний захист, зокрема на матеріальне забезпечення. Водночас соціальний захист даної категорії працівників повинен не тільки компенсувати важкі умови праці та обмеження їх прав, які випливають з умов проходження цього виду служби, а й стимулювати професійне зростання, мотивувати їх до виконання своїх завдань на високому професійному рівні, самовіддано й максимально ефективно. Втім соціального захисту військовослужбовців і працівників Служби безпеки України, зокрема їх матеріальному забезпеченню приділяється наразі не достатньо уваги.
Мета статті розглянути актуальні питання матеріального забезпечення військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.
Наголошено на важливості, не тільки в період війни, а й у мирний час, достатнього матеріального забезпечення для військовослужбовців та працівників Служби безпеки України, які є особливою категорією працівників, що здійснюють свою трудову діяльність від імені держави та задля реалізації її функцій. Хоча наразі й відбуваються динамічні зміни в законодавстві щодо грошового забезпечення даної категорії працівників, водночас мало уваги присвячено, зокрема розкриттю сутності грошового забезпечення, окресленню його мети та призначення, не висвітлюється зв'язок якості та обсягів грошового забезпечення з рівнем мотивації щодо якісного виконання обов'язків та багато інших проблемних, невирішених питань. Такі ж проблеми виникають і при призначенні та перерахунку пенсій військовослужбовців та працівників Служби безпеки України, водночас пенсії мають відповідати гідному рівню життя таких пенсіонерів, належним чином забезпечувати їх у старості та у випадку втрати працездатності. Тому держава жодним чином не повинна ігнорувати питання матеріального забезпечення даної категорії працівників, оскільки це може позначиться на рівні національної безпеки держави.
Посилання
Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. у справі № 1-38/2016. Вісник Конституційного Суду України. 2017. № 1. Ст. 5.
Стандарти забезпечення прав людини у діяльності Служби безпеки України навч. посіб. / за заг. ред.: С.С. Кудінова, Ю.Л. Бєлоусова. Київ: НА СБУ, 2019. 368 с.
Про Стратегію воєнної безпеки України : рішення РНБО від 25.03.2021 р. Офіційний вісник України. 2021. № 27. Ст. 1321.
Шишлюк М.О. Матеріальне забезпечення у зв'язку з необхідністю компенсації окремих видатків як додатковий вид соціального захисту військовослужбовців. Трудове законодавство : шляхи реформування. 2013. С. 281-283.
Чімишенко С.М. Бюджетний механізм фінансування особового складу Збройних Сил України: дис. ... канд. економ. наук: 08.00.08. Київ, 2011. 261 с.
Про Службу безпеки України: Закон України від 25.03.1992 № 2229-XII. Відомості Верховної Ради України. 1992. № 27. Ст. 382.
Коломоєць П.В. Шляхи удосконалення правового регулювання гарантій реалізації трудових прав поліцейських. Науковий вісник публічного та приватного права. 2016. Вип. 2. Ч. 3. С. 44-49.
Колотік А.С. До визначення поняття «спеціальні пенсії» працівників органів внутрішніх справ. Право і Безпека. 2009. № 4. С. 139-144.
Кравцов Д.М. Окремі питання правового регулювання перерахунку військових пенсій. Право та інноваційне суспільство. 2014. № 1(2). С. 53-59.
Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану : постанова Каб. Міністрів України від 28.02.2022 № 168. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2022-п#ТехС
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Б.Б. Умаєв
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.