Адміністративно-правове забезпечення та адміністративно-правове регулювання: співвідношення понять
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2023.06.96Ключові слова:
адміністративно-правове забезпечення, адміністративно-правове регулювання, адміністративно-правові відносини, адміністративно-правові засоби, адміністративні процедури, правовий режим воєнного стануАнотація
У статті з'ясовано, що в умовах правового режиму воєнного стану адміністративно-правове регулювання як більш жорсткий спосіб впливу на правовідносини починає переважати над адміністративно-правовим забезпеченням, базованим на принципі людиноцентризму.
Поняття адміністративно-правового регулювання під час воєнного стану визначено як приведення системи адміністративно-правових відносин у стан, в якому забезпечується ефективна відсіч російській збройній агресії, що досягається завдяки переважанню серед адміністративно-правових інструментів засобів примусу, збільшення дискреційних повноважень органів публічної влади та обмеження на законних підставах деяких прав, свобод та інтересів фізичних й юридичних осіб.
Поняття адміністративно-правового забезпечення в умовах правового режиму воєнного стану сформульовано як упорядкування системи адміністративно-правових відносин за допомогою широкого арсеналу адміністративно-правових засобів і процедур з метою підвищення рівня фізичної, психологічної та економічної захищеності людини і громадянина під час бойових дій, забезпечення національної стійкості та створення передумов для свідомого і добровільного виконання громадянами України свого військового обов'язку.
Обґрунтовано, що спільними рисами адміністративно-правового забезпечення та адміністративно-правового регулювання є упорядковуючий вплив на суспільні відносини, наявність спеціальних адміністративно-правових засобів, спрямованість на досягнення сталого функціонування держави і суспільства. Для адміністративно-правового регулювання основною метою виступає реалізація волі держави, для адміністративно-правового забезпечення - узагальнених потреб та інтересів громадянського суспільства, суб'єктів підприємницької діяльності, територіальних громад та окремих громадян.
Акцентовано увагу на тому, що під час правового режиму воєнного стану, за умови наявності балансу своєї реалізації, адміністративно-правове регулювання та адміністративно-правове забезпечення посилюють одне одне, забезпечуючи максимальну акумуляцію людських, економічних, науково-освітніх, технічних та технологічних ресурсів для ефективної відсічі збройній агресії противника.
Посилання
Бойко В. Поняття та зміст адміністративно-правового забезпечення ефективності функціонування судової влади України. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 1. С. 96-100.
Медяник В.А. Поняття адміністративно-правового забезпечення державної соціальної політики. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 8. С. 579-581.
Наливайко Л. Поняття та зміст адміністративно-правового забезпечення прав дитини на безпечні умови життя. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2023. № 2. С. 8-14.
Резніченко В.О. Поняття адміністративно-правового забезпечення вищої освіти в Україні. 2020. Юридична наука. № 7 (109). С. 144-149.
Соболь Є. Концептуальні підходи до дефініції адміністративно-правового регулювання у сфері протидії булінгу в Україні. Актуальні проблеми правознавства. 2020. № 2 (22). С. 53-58.
Чистоклетов Л., Хитра О. Поняття адміністративно-правового забезпечення та його механізму. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. 2020. № 3 (27). С. 173-180.
Яра С. Поняття адміністративно-правового забезпечення вищої юридичної освіти в Україні. Юридична наука. 2019. № 11(101). Т. 2. С. 81-87.
Авер'янов В.Б. Реформування українського адміністративного права: необхідність переосмислення теоретичних постулатів. Актуальні проблеми держави і права. 2003. Вип. 19. С. 6-12.
Шопіна І.М. Феномен адміністративно-правового забезпечення в адміністративному праві України. Наука і правоохорона. 2018. № 4. С. 67-71.
Дашборд із результатами першої всеукраїнської оцінки якості адмінпослуг. URL: https://center.diia.gov.ua/rezultati-persoi-vseukrainskoi-ocinki-akosti-adminposlug-2.
Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про адміністративну процедуру». URL: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/CardByRn?regNum=3475&conv=9
Про правовий режим военного стану: Закон України від 12 травня 2015 року № 389-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text.
Куйбіда В.С., Куйбіда С.В., Теличко В.С. Модернізація публічного управління в умовах війни і першочергові його завдання / International Partnership and Cooperation of Ukraine in Wartime: Collective monograph / edited by D. Nascimento, G. Starchenko. University of Coimbra, Portugal - Chernihiv: REICST, 2022. С. 272-287.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 І.М. Шопіна
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.