Мораль, демократія, глобалізація і право
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.2Ключові слова:
глобалізація, право, мораль, норми моралі, моральні цінності, демократія, демократичні цінності, постмодерністські цінності, нормативно-регулятивні системи, глокалізаціяАнотація
У статті розкривається взаємозв'язок таких мегатрендів сучасності як глобалізація і демократія, які проголошуються благом в частині створення особливих можливостей для кожної країни, соціальної спільноти, окремої людини. Глобалізація першопочатково розумілася як винятково економічний феномен сьогодні охоплює практично усі сфери людської діяльності, сьогодні її можна розглядати як множинні процеси і тенденції становлення єдиного планетарного простору, який передбачає інтеграцію держав і їх населення в усіх сферах суспільного життя (економіку, державне управління, політику, культуру, право, мораль). Показано, що глобалізація як «вестернізація» в сучасному її варіанті сприяє поширенню демократичних цінностей та інститутів, спонукає до змін в ціннісно-нормативних системах суспільств і світобачення, має суттєвий вплив на норми суспільної моралі і права. Особливості сучасних глобалізаційних процесів обумовлюються швидким розвитком і доступністю для населення ІТ-технологій, мобільністю сучасної людини, формуванням нових цінностей постмодерністського суспільства, які пов'язані із соціетальними змінами.
В статті доводиться, що глобалізація та усі їй супутні процеси можуть мати місце лише в тих суспільствах, які прагнуть його самі. Штучне насадження демократичних цінностей, моральних і правових стандартів можливе за умови постійної зовнішньої підтримки, фактичне сприйняття та їх реалізація в житті має місце за підтримки населення і влади кожної окремої держави. Біполярність сучасного світу представлена державами, які сприймають глобалізаційно-демократичні цінності, і державами, які відстоюють власну самобутність, традиційність. Тому важливим є врахування особливостей сучасних світоглядних орієнтацій кожного актора (держави, суспільства) і добровільності учасників глобалізаційних процесів щодо створення над-державних структур, а також добровільного прийняття норм-стандартів у врегулюванні суспільного життя.
Посилання
Андрющенко Т. Ціннісні характеристики поняття «демократія» як ідейно світоглядної основи в контексті творення міжкультурного політичного діалогу. URL: http://fps-visnyk.lnu.lviv.ua/archive/16_2018/16_2018.pdf.
Козюк В. Глобалізація та демократія: тернистий шлях взаємозв'язку. URL: https://voxukraine.org/globalizatsiya-ta-demokratiya-ternystyj-shlyah-vzayemozv-yazku.
Зубов В.О., Кривега Л. Д. Соціальна турбулентність як підґрунтя змін у світоглядних настановах сучасної людини. Актуальні проблеми філософії та соціології. 2015. Вип. 8. С. 66-68. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/aprfc_2015_8_20.
Гальонкіна Ю.С. Світоглядні детермінанти сучасної вітчизняної юридичної освіти. URL: https://elar.naiau.kiev.ua/browse/author?scope=54c22494-7cef-4891-89a9-36eb61d88b64&value=Halonkina,%20Iuliia&bbm.return=7.
Свириденко Д.Б. С 24 Академічна мобільність: відповідь на виклики глобалізації: монографія. К.: Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2014. 279 с.
Inglehart R., Welzel С. Modernization, cultural change, and democracy: the human development sequence. New York: Cambridge University Press. 2005. 93 р. URL: https://edisciplinas.usp.br/pluginfile.php/5171748/mod_resource/content/0/Modernization%2C%20cultural%20change%2C%20and%20democracy%20the%20human%20development%.
Турянський Ю. Права людини нового покоління: суспільна мораль VS людська гідність. URL: https://www.publichne-pravo.com.ua/files/35/pdf/pp-2019-35-01.pdf.
Декларація принципів толерантності. URL: https://don.kyivcity.gov.ua/files/2014/2/10/Deklaracija-tolerantnosti.pdf.
Історія європейської ментальності /За ред. Петера Дінцельбахера. Львів: Літопис, 2004. 720 с.
Гапуненко А.В. Толерантність як критерій вступу до Європейського Союзу. Європейська інтеграція в контексті сучасної геополітики : зб. наук. ст. за матеріалами наук. конф., м. Харків, 24 трав. 2016 р. Харків, 2016. С. 296-301. URL: https://dspace.nlu.edu.ua//jspui/handle/123456789/11254.
Гулійчук Д. Ніякої демократії, тільки шаріат: таліби розповіли, як керуватимуть Афганістаном. URL: https://tsn.ua/svit/niyakoyi-demokratiyi-tilki-shariat-talibi-rozpovili-yak-keruvatimut-afganistanom-1849324.html.
Редько В. Чому впав перед талібами Кабул і чому росіянам ніколи не взяти Київ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/3550938-comu-vpav-pered-talibami-kabul-i-comu-rosianam-nikoli-ne-vzati-kiiv.html.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.М. Вовк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.