Місце та роль адвокатури і нотаріату в системі захисту прав військовослужбовців
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.21Ключові слова:
право на захист, громадянське суспільство, правозахисні механізми, захист прав військовослужбовців, інститут адвокатури, нотаріатАнотація
Дана стаття присвячена дослідженню ролі інститутів адвокатури і нотаріату в умовах зростання ролі правозахисних механізмів в процесі становлення правової держави в Україні. Зосереджується увага на необхідності забезпечення реальних можливостей для реалізації та захисту гарантованих прав і свобод громадян в умовах дії правового режиму воєнного стану, створюючи правові, економічні, політичні, соціальні та інші умови для їх реалізації.
В межах даної статті проаналізовано зміст права на захист, що забезпечується особливим механізмом, за допомогою якого військовослужбовці реалізують конституційні положення інституту права на правову допомогу. Акцентується увага на юридичній природі інституту адвокатури як важливого елемента правозахисного механізму громадянського суспільства, що виконує функції представництва та захисту прав та інтересів громадян та військовослужбовців зокрема.
За результатами аналізу сучасних тенденцій практики захисту прав військовослужбовців окреслено низку факторів, які можуть негативно вплинути на забезпечення ефективного та справедливого захисту і тому вимагають спільних зусиль військових, правозахисників та юридичних фахівців, а саме: посттравматичний стрес, доступ до актуальної інформації, специфіка військової дисципліни та військова ієрархія, недостатньо повне розуміння змісту прав і можливостей захисту тощо.
В даній статті досліджується діяльність нотаріусів, що є різновидом юридичної діяльності, яка завдяки використанню низки інститутів через вчинення нотаріальних дій спрямована на реалізацію прав та інтересів громадян і юридичних осіб та сприяє захисту законних інтересів відповідних суб'єктів.
Зроблено висновок про те, що відповідно до частини п'ятої ст. 55 Конституції України кожному гарантується захист своїх прав, свобод та інтересів від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами. Виходячи зі змісту цієї конституційної норми передбачено можливість застосування засобів та способів захисту права, в тому числі, не передбачених процесуальними нормами. Такий підхід відповідає проявам верховенства права, що не обмежується лише законодавством, а містить і інші соціальні регулятори, норми моралі, традиції, звичаї тощо.
Посилання
Крушніцька О. Розмежування поняття правової допомоги. Часопис Київського університету права. 2019. № 4. С. 98-101.
Про безоплатну правову допомогу : Закон України № 3460-VI від 2 червня 2011 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17.
Про соціальні послуги : Закон України № 966- IV від 19 червня 2003 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2671-19
Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей : Закон України 20.12.1991 № 2011-XII. Відомості Верховної Ради України. 1992. № 15. Ст. 190.
Присяжна Оксана. Як правильно обрати спосіб поновлення порушених прав? URL: https://zib.com.ua/ua/print/140175-yak_pravilno_obrati_sposib_ponovlennya_porushenih_prav.html
Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту : Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3551-12#Text.
Козьміних А. В. Адвокатура як інститут громадянського суспільства в сучасній науці. Актуальні проблеми політики. Вип. 36. Одеса, 2009. С. 228-235.
Про адвокатуру та адвокатську діяльність : Закон України № 5076-VI від 5 липня 2012 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17.
Бочуляк Н. І. Роль адвокатури у механізмі захисту прав і свобод людини. Вісник Національного університету «Львівська полі-техніка». Серія: Юридичні науки. Львів : Вид-во Львівської політехніки, 2019. № 24. С. 13-19.
Про нотаріат : Закон України № 3425-XII від 2 вересня 1993 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12.
Вчинення командиром військових формувань нотаріальних дій в умовах воєнного стану. Безоплатна правова допомога. URL: https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/vchynennya-komandyrom-vijskovyh-formuvan-notarialnyh-dij-v-umovah-voyennogo-stanu-2.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т.О. Івашкова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.