Правове регулювання соматичних прав людини: трансплантація органів і тканин людини в Україні та зарубіжних країнах
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.43Ключові слова:
права людини, соматичні права, трансплантація, правове регулювання, медичні операції, охорона здоров'я, право на життяАнотація
У статті досліджуються проблеми правового регулювання трансплантації органів і тканин людського організму в Україні та зарубіжних країнах. Акцентовано на правових та етичних труднощах, що виникають у сфері трансплантології. Зазначено, що право на «механізацію тіла» має низку специфічних ознак, а саме: специфічний характер об'єкта цих прав - тіло людини, що виступає об'єктом права власності і має на сьогодні переважно грошово-вартісний вираз; природна залежність від знань біології, генетики, медицини, техніки. Їх існування і реалізація можливі тільки за допомогою досягнень науково-технічного прогресу; новизна, що має різний ступінь вираження, залежно від виду охоронюваного результату розпорядження тілом або життям; неоднозначне ставлення з боку релігії, моралі, етики, політики; нерозривний зв'язок з конституційними (основними) правами людини з огляду на особливий зв'язок з особистими (природними) правами та особливість як самостійної групи прав людини; винятковість за своїми правовими наслідками в процесі і результаті їх реалізації. З будь-якою зміною тілесного втілення людини змінюється суб'єктивний аспект правовідносин, тобто заторкується безліч зв'язків різних галузей правового регулювання (цивільного, шлюбно-сімейного, конституційного тощо); ступінь їх визнання і реалізації відображає рівень розвитку держави і суспільства загалом тощо. Наголошено, що окремі соматичні права відображені і в законодавстві України, і в законодавстві зарубіжних країн. Наприклад, право на трансплантацію органів у національному законодавстві вживається не як право розпоряджатися своїм тілом, а як певна необхідність, медичне показання. Для регулювання питань донорства органів у законодавстві окремих держав прописана практика встановлення спеціальних процедур отримання згоди донора на вилучення в нього трансплантата (Бельгія, Греція, Туреччина). Зважаючи на нестачу трансплантатів для проведення трансплантаційних операцій, важливо на державному рівні розвивати просвітницьку роботу, роз'яснюючи громадянам необхідність оформлення добровільних згод на посмертне використання їхнього донорського матеріалу. Варто внести пропозиції з розробки та прийняття Державної програми України, спрямованої на розвиток донорства. Ця програма має передбачати організаційні, правові та профілактичні державні заходи щодо заохочення та розвитку легального донорства в Україні; пропозиції щодо розробки національного правового механізму, спрямованого на заохочення добровільного посмертного донорства, яке ґрунтувалося б на прижиттєвій юридично оформленій згоді потенційних донорів на посмертне безоплатне використання їхнього донорського матеріалу.
Посилання
Слюсар К. Закріплення поколінь прав людини в міжнародних документах. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 12. С. 234-238.
Скакун О.Ф. Теорія держави і права : підручник. Харків : Консум; Ун-т внутр. справ, 2000. 691 с.
Островська Б. В. Міжнародно-правове регулювання права людини на життя в контексті біоетики : монографія. Київ : Логос, 2019. 604 с.
Загальна теорія здоров'я та здоров'я збереження : кол. моногр. / за заг. ред. проф. Ю.Д. Бойчука. Харків : Вид. Рожко С.Г., 2017. 488 с.
Тарасевич Т. Ю. Поняття й види соматичних прав людини. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 12. С. 83-85. URL: http://www.lsej.org.ua/12_2021/18.pdf (дата звернення: 09.11.2023).
Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині : Закон України від 17.05.2018 № 2427-VIII. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2427-19#Text (дата звернення: 09.11.2023).
Кисельова О. І. Адміністративно-правове регулювання трансплантації органів і (або) тканин людини в Україні і зарубіжних країнах. Правові горизонти / Legal horizons. 2018. С. 49. URL: https://law-review.sumdu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/04/ (дата звернення: 09.11.2023).
Ільющенкова К. Іспанська юридична модель трансплантології й можливість її застосування в Україні. Jurnalul juridic national: teorie §i practica. 2015. № 6 (16). С. 144-148. URL: http://www.jurnaluljuridic.in.ua/archive/2015/6/32.pdf (дата звернення: 09.11.2023).
Юзікова Н. Правове регулювання трансплантації анатомічних матеріалів людині. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2020. № 4. С. 213-218. https://visnik.dduvs.in.ua/wp-content/uploads/2021/03/s4_ua_re/35.pdf (дата звернення: 09.11.2023).
Ситник В.С. Проблематика права на трансплантацію в Україні. Актуальні питання права та економіки: сучасність і перспективи розвитку : зб. матер. наук.-практ. студ. конф. Київ : Фінанс.-прав. коледж, 2021. URL: https://fpk.in.ua/images/biblioteka/Zbirnyk2021.pdf (дата звернення: 09.11.2023).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д.С. Чорненька
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.