Соціально-правове значення неюрисдикційного захисту соціальних прав військовослужбовців в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.55Ключові слова:
військовослужбовець, правозахисна діяльність, соціальна безпека, соціальне право, соціальні права, форми захистуАнотація
Стаття присвячена з'ясуванню соціально-правового значення неюрисдикційного захисту соціальних прав військовослужбовців в Україні. Автором встановлюється, що соціально-правового значення відповідних форм захисту соціальних прав військовослужбовців проявляється в трьох обставинах. По-перше, держава відносно військовослужбовця виконує роль роботодавця, який повинен і забезпечувати, і захищати соціальні права такого працівника, що вказує на існування соціального ризику для військовослужбовців, пов'язаного із уособленням в одному суб'єкті двох конфліктних між собою ролей (того, кого контролюють, і того, хто контролює), що в правовій та демократичній державі потребує збалансування за рахунок гарантування недержавного захисту соціальних прав військовослужбовців. По-друге, в Україні триває процес посилення громадянського суспільства, правозахисна діяльність якого сприяє соціальній безпеці людини, суспільства та держави, а також може зосереджуватись на захисті соціальних прав військовослужбовців. По-третє, неюрисдикцій- ні форми захисту соціальних прав військовослужбовців характеризуються значним правозахисним потенціалом, забезпечення державою повноцінного вираження якого безпосереднім чином сприятиме посиленню соціальної безпеки військовослужбовців у цілому. Правозахисний потенціал суб'єктів громадянського суспільства об'єктивується у трьох основних формах вияву правозахисту. Перша - здійснення комплексного та правомірного тиску на порушника соціальних прав без створення при цьому умов для підриву обороноздатності держави. Другий - здійснення цілеспрямованого та правомірного впливу на порушника. Третій - забезпеченні солідарності військовослужбовців та задоволення потреб у приналежності до практично однорідної групи, яка розуміє специфіку проблем соціальної безпеки військовослужбовців й забезпечує захист прав членів цієї групи. У висновках до статті узагальнюються результати дослідження та вказується на потребу створення (на основах інституційного партнерства) платформи захисту прав та інтересів військовослужбовців, до яких входитимуть представники (делегати) різних суб'єктів громадянського суспільства, які на постійній основі займаються захистом соціальних та інших прав військовослужбовців.
Посилання
Бойко В.Б. До проблеми класифікації форм та засобів захисту трудових прав працівників. Форум права. 2013. № 1. С. 79-83.
Журавель В.І. Поняття форм захисту трудових прав працівників. Форум права. 2013. № 3. С. 219-225.
Забарський В.В. Межі використання військовослужбовцями збройних сил України права на об'єднання. Правові новели. 2014. № 1. С. 10-16.
Іншин М.І. Науково-теоретичне обґрунтування поняття форм захисту трудових прав працівників. Європейські перспективи. 2012. № 2, ч. 2. С. 110-114.
Лагутіна І.В. Форми захисту трудових прав працівників: дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.05. Одеса, 2007. 206 с.
Мазуренко О.А. Форми та способи захисту трудових прав працівників за законодавством України. Правовий часопис Донбасу. 2021. № 1. С. 36-42.
Твердовський I.M. Форми захисту трудових прав працівників від дискримінації. Вісник Одеського національного університету. Серія: Правознавство. 2010. Т. 15. № 22. С. 81-87.
Трюхан О.А. Реалізація права працівників на об'єднання в професійні спілки. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Юридичні науки. 2016. Вип. 1, Т. 2. С. 93-97.
Харчук Р.С. Класифікація та значення форм захисту трудових прав працівників. Форум права. 2011. № 1. С. 1073-1077.
Бойко В.Б. До питання про місце медіації в механізмі захисту трудових прав працівників. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 8. С. 140-143.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.О. Рекшинський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.