Правові проблеми виробництва сільськогосподарської сировини для дитячого харчування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.60Ключові слова:
аграрне законодавство, генетично модифіковані організми, дитяче харчування, сільське господарство, сільськогосподарська продукція, сільськогосподарська сировина, органічне сільськогосподарське виробництво, продовольча безпека, якість та безпечність сільськогосподарської продукціїАнотація
У статті проведено аналіз сучасних проблем правового регулювання виробництва сільськогосподарської сировини для дитячого харчування в Україні з урахуванням останніх законодавчих змін у сфері виробництва дитячого харчування, органічного сільськогосподарського виробництва, державного контролю за використанням генетично модифікованих організмів при виготовленні продуктів харчування.
Встановлено, що удосконалення законодавства у сфері дитячого харчування варто було б провести шляхом внесення змін і доповнень до Закону України «Про дитяче харчування» з метою приведення його приписів до вимог ЄС, а не скасовувати зазначений спеціальний Закон. Адже з огляду на специфіку дитячого харчування та важливість гарантування його якості та безпечності заміна окремого спеціального закону однією статтею у Законі України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» навряд чи є доцільною.
З урахуванням специфічної правової природи особистого селянського господарства автор доводить, що особи, які ведуть таке господарство, можуть виробляти сировину для продукції дитячого харчування за умови дотримання законодавчих вимог до якості та безпечності такої сировини. Базуючись на останніх законодавчих змінах у сфері правового забезпечення біобезпеки України в статті пропонується законодавчо передбачити можливість та необхідність використання органічної сільськогосподарської продукції як сировини для дитячого харчування до створення ефективної системи державного контролю у сфері використання та обігу генетично модифікованих організмів.
З метою забезпечення конституційного права дитини на достатнє якісне і безпечне харчування автор вважає за доцільне провести поглиблений науковий пошук з цих питань та зробити відповідні наукові висновки і рекомендації з удосконалення чинного законодавства у цій сфері з врахуванням вимог законодавства ЄС щодо адаптації національного аграрного, продовольчого, екологічного та іншого законодавства в частині виробництва сільськогосподарської продукції для дитячого харчування.
Посилання
Щорічна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році. URL: https://ombudsman.gov.ua/report-2022/dity-viiny (дата звернення: 22 грудня 2023 року).
Вплив війни на харчування дитини: наслідки для здоров'я. Наша мама. URL: http://nashamama.com/dityna/59832vpliv-viini-na-harchuvannya-ditini-naslidki-dlya-zdorovya-malyuka.html (дата звернення: 12 грудня 2023 року).
Коваленко Т.О. Правові питання виробництва сільськогосподарської сировини для продуктів дитячого харчування в Україні. Журнал східноєвропейського права. 2015. № 15. С. 16-23.
Духневич А.В., Карпінська Н.В. Правове регулювання безпечності та якості ви-робництва дитячого харчування: вимоги ЄС. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Серія: «Юрид. науки». 2023. № 8. URL: https://www.inter-nauka.com/uploads/public/16922696152125.pdf (дата звернення: 25 грудня 2023 року).
Шибко Р.Д. Ґенеза законодавчого регулювання виробництва сільськогосподарської сировини для дитячого харчування. Держава і право. Юрид. науки. 2019. Вип. 83. С. 231-243.
Шибко Р.Д. Особливості правового стано-вища виробників сировини для дитячого харчування. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юрид. науки. 2020. Вип. 2 (113). С. 66-71.
Українське сільське господарство у воєнний час. URL: https://www.tni.org/en/article/ukrainian-agriculture-in-wartime?translation=uk (дата звернення: 23 листопада 2023 року).
Про особисте селянське господарство: За-кон України від 15 травня 2003 р. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 29. Ст. 232.
Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року: Указ Президента України від 30 вересня 2019 р. Офіційний вісник України. 2019. № 79. Ст. 2712.
Носік В.В. Правове забезпечення виробництва і обігу органічної продукції у особистих селянських господарствах. Органічне виробництво: право і бізнес: матеріали науково-практ. конфер. (м. Запоріжжя, 17 червня 2021 р.) за заг. ред. О.Г. Бондаря та Д.В. Федчишина. Запоріжжя: Вид. дім «Гельветика», 2021. С. 98-102.
Органічне виробництво в Україні. URL: https://minagro.gov.ua/napryamki/organichne-virobnictvo/organichne-virobnictvo-v-ukrayini (дата звернення: 15 листопада 2023 року).
Носік В.В. Теоретичні і законодавчі основи здійснення права на органічне виробництво в умовах реалізації цілей сталого розвитку до 2030 року в Україні. Органічне сільськогосподарське виробництво в Україні: правові засади ведення: монографія / за заг. ред. проф. М.В. Шульги. Харків: Юрайт, 2020. С. 36-50.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Носік
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.