Національна системи запобігання легалізації (відмиванню) майна, одержаного злочинним шляхом
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.86Ключові слова:
легалізація доходів, фінансовий моніторинг, митний контроль, фінансова безпека, відмивання коштів, економічна злочинність, економічна безпека, легалізація майнаАнотація
Соціально-економічна криза в Україні, суттєвими ознаками якої є спад виробництва, роз- балансування державних фінансів, бюджетний дефіцит, інфляція, напружена ситуація на ринку кредитних ресурсів тощо, призвела до різкого зростання ступеня криміналізації життєво важливих сфер функціонування держави і, перш за все, економіки. Сучасна криміналізація економіки, недосконалість законодавства щодо протидії економічній злочинності, відсутність дієвої системи державного контролю за діяльністю комерційних структур та недостатня наукова розробленість проблеми запобігання цим злочинам перетворили кредитно-фінансову систему України на зону, сприятливу для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, яка, в свою чергу, виступає одним із найпоширеніших правопорушень у сфері економіки, вчинюваних організованою злочинністю.
У статті обґрунтовано роль та значення національної системи запобігання легалізації (відмиванню) майана, одержаного злочинним шляхом, у сучасних умовах розвитку в Україні.
Виокремлено основні напрями боротьби з легалізацією майана, одержаного злочинним шляхом, та встановлено актуальність цієї діяльності в Україні. Визначено субєктів у сфері фінансового моніторингу, мету та завдання їхньої діяльності. Досліджено законодавчу базу в питанні запобігання та протидії легалізації незаконних доходів. Розглянуто розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1207-р «Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання виникненню та/або зменшення негативних наслідків ризиків, виявлених за результатами третьої національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) майана, одержаного злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, на період до 2026 року», метою якого є законодавче, організаційне та інституційне удосконалення та забезпечення стабільного функціонування національної системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) майана, одержаного злочинним шляхом.
Посилання
Звіт Державної служби фінансового моніторингу за 2022 рік. Київ, 2023. 61с.
Лєонов С., Бойко А., Боженко В., Лучко І., Роль та значення національної системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, у сучасних умовах розвитку фінансового ринку України. URL: http://ppeu.stu.cn.ua/article/view/195880/196184
Шахрайство на фінансовому ринку: практичний посібник з протидії / за ред. В. Фещенка. Київ: Укр. агентство з фінансового розвитку, 2011. 424 с.
Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення: Закон України від 14.10.2014 No 1702-VII. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-18.
План заходів, спрямованих на запобігання виникненню та зменшенню негативних наслідків легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом на період до 2026 року : затв. розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 груд. 2023 р. № 1207-р. Верховна Рада України : [сайт]. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-2023-%D1%80#Text
Олег Бех Протидія легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2021/2/39.pdf
Павленко С.О. Тактика протидії торгівлі людьми органами Національної поліції України: вітчизняний та зарубіжний досвід. Міжнародний науковий журнал «Інтернаука». Cерія: «Юридичні науки». № 5(10) 2018. С. 41–55.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.В. Василевич, Ю.О. Левченко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.