Деякі питання статусу та функціонування моніторингової місії ООН з прав людини в Україні

Автор(и)

  • О.Я. Трагнюк професорка, кандидатка наук, доцентка кафедри права Європейського Союзу Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна https://orcid.org/0000-0002-4505-8105
  • А.В. Марич студентка Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Україна
  • А.Д. Дакова cтудентка Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.01.130

Ключові слова:

моніторингова місія ООН, звіти місії, Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини, міжнародний моніторинг, захист прав людини

Анотація

На сьогоднішній день Організація Об'єднаних Націй відіграє провідну роль у розвитку міжна­родного права та співробітництві держав світу. Держави-члени зобов'язались реалізовувати свої права та дотримуватись зобов'язань від­повідно до Статуту ООН. Основні цілі діяльності ООН передбачені ст. 1 Статуту, де ключове поло­ження, яке стосується прав людини відображене у п. 3 ст. 1. Відповідно до нього, ООН має на меті здійснювати міжнародне співробітництво в сфері розв'язання міжнародних проблем економічного, соціального, культурного та гуманітарного характеру, й у заохоченні та розвитку поваги до прав людини й основних свобод для всіх, без розрізнення раси, статі, мови та релігії [1]. Як видно, Статут лише закликає держав-учасниць до сприяння захисту прав людини, не встанов­люючи чітких обовПязків щодо їх захисту та га­рантування.

Починаючи з 2014 року, тобто з моменту ро­зв'язання рф війни проти України, агресор не припиняє вчиняти злочини проти нашої держави і нашого народу. Дії росії посягають не лише на суверенітет нашої держави, а й на права, свобо­ди людини. За таких умов, міжнародна спільнота не може стояти осторонь цих подій. На території України працюють представництва багатьох між­народних організацій в сфері прав людини. Серед яких і ООН. 31.07.2014 року між Урядом України та Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини була укладена Угода про розміщення ко­роткотермінової моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Правовий статус моніторингових місій ООН у юридичній науці не був предметом окремого до­слідження. Окремі аспекти діяльності та компе­тенції таких місій розглядались в працях таких науковців як Шуміло І.А. [14], Мегре Ф. [13], Бойл К. [12] та ін. , які присвячені висвітлен­ню міжнародних механізмів захисту прав і сво­бод людини, статусу Генеральної Асамблеї ООН, Ради ООН з прав людини. Тому завданням, яке ставиться у цій статті є аналіз та встановлення особливостей правового статусу моніторингової місії ООН з прав людини ( далі- Місія), зокрема тієї яка була створена для України, та меж здій­снення повноважень Місії відповідно до Статуту ООН, резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, а також міжнародних угод установ ООН з Украї­ною. Тому актуальність цієї статті не викликає сумнівів. Встановлено, що метою Місії є спри­яння співробітництву між Урядом України та Управлінням Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини (далі - УВКПЛ) [2], вона відіграє роль допоміжного механізму з захисту прав і свобод людини в рамках ООН. Висновки, які наводить місія, поза сумнівом, слугуватимуть переконливою додатковою дока­зовою базою для України в міжнародних судо­вих та інших органах під час захисту її інтересів та встановлення вини рф за дії вчинені проти нашої держави.

Посилання

Статут Організації Об'єднаних Націй: international agreement від 26.06.1945 р.

Угода між Урядом України та Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини про розміщення короткотермінової моніторингової місії ООН з прав людини в Україні: Угода від 31.07.2014 р. № 995_001-14.

UN Human Rights in Ukraine. United Nations human right office of High Commissioner.

Human Rights Council resolution 5/1: international agreement of 13.06.2007.

Угода між Урядом України та Організацією Об'єднаних Націй про заснування Представництва Організації Об'єднаних Націй : угода від 06.10.1992 р. № 995_c36.

High Commissioner for the promotion and protection of all human rights : Resolution adopted by the General Assembly of 07.01.1994 no. A/RES/48/141.

The Use of Force by the Russian Federation in Crimea.

Report on the human rights situation in Ukraine 1 February to 31 July 2023.

Страти, катування, зникнення: Місія ООН в Україні оприлюднила нові_доповіді.

Use of Consultants and Experts in the United Nations (Progress Report) Prepared by Alexander S. Bryntsev and Joseph A. Sawe Joint Inspection Unit.

Звіт "Оцінка потреб після катастрофи на греблі Каховської ГЕС".

Megret, Frederic, and Florian Hoffmann. "The UN as a Human Rights Violator? Some Reflections on the United Nations Changing Human Rights Responsibilities." Human Rights Quarterly, vol. 25, no. 2, 2003, pp. 314-42.

Kevin Boyle "The United Nations Human Rights Council: politics, power and human rights". Citation DataNorthern Ireland Legal Quarterly, ISSN: 0029-3105, Vol: 60, Issue: 2, Page: 121-133. Publication Year 2009

Шуміло І.А. Міжнародна система захисту прав людини : навчальний посібник. Київ: ФОП Голембовська О.О. 168 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-03-20

Номер

Розділ

Розділ 11. Міжнародне право