Застосування штучного інтелекту в механізмі судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.34Ключові слова:
штучний інтелект, судовий контроль, виконання судових рішень, виконавче провадження, цивільне судочинствоАнотація
Статтю присвячено питанню застосування штучного інтелекту в механізмі судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України. Розвиток сучасного суспільства характеризується активним використанням новітніх технологій у всіх сферах життєдіяльності. Не залишається осторонь від загальносвітових тенденцій і система правосуддя. Широке використання технологій ШІ призвело до дискусій щодо впровадження та використання в судових процедурах в Україні. Особливої актуальної набуває питання інтеграції у судову систему України штучного інтелекту в умовах воєнного стану. Зокрема, у сферу судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України. Штучний інтелект - хороший інструмент для допомоги суддям. Він може легко знаходити та обробляти інформацію швидше, ніж людський інтелект. Штучний інтелект не може замінити суддів в механізмі судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України. Адже з точки зору алгоритмів законодавство та правозастосування можуть бути неідеальними. Однак у разі його правильного застосування він може неабияк оптимізувати роботу судді та суду шляхом залучення. За умови дотримання європейських стандартів, застосування штучного інтелекту в механізмі судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України буде значним кроком уперед на шляху до удосконалення інституту судового контролю за виконанням рішень у цивільному судочинстві України. Штучний інтелект повинен контролюватися користувачем, оскільки з точки зору справедливості згенеровані рішення можуть бути порушувати фундаментальні права людини. Суддя, який розглядає справу щодо оскарження дій чи бездіяльності державних чи приватних виконавців у частині забезпечення виконання удових рішень, винесених судами у цивільних справах, завжди повинен мати можливість переглядати рішення винесені штучним інтелектом та дані які для цього використовувалися.
Посилання
Європейська конвенція про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text.
Конституція України : закон України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80.
CEPEJ European Ethical Charter on the use of artificial intelligence (AI) in judicial systems and their environment. URL: https://www.coe.int/en/web/cepej/cepej-european-ethical-charter-on-the-use-of-artificial-intelligence-ai-in-judicial-systems-and-their-environment.
Chernykh O. Problems of legal regulation of the use of artificial intelligence technologies in court procedures within the framework of the ukraine-eu action plan. Artificial Intelligence. 2023. № 28(2). P. 27-31.
Moor J.H. The Status and Future of the Turing Test. Minds and Machines. 2001. № 11. Р. 77-93.
Андрощук Г. Штучний інтелект у системі правосуддя: інтерв'ю з ChatGTP. Юридична газета. 16 червня 2023. URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/zahist-intelektualnoyi-vlasnosti-avtorske-pravo/shtuchniy-intelekt-u-sistemi-pravosuddya-intervyu-z-chatgtp.html.
Бєлов Д.М., Белова М.В. Штучний інтелект в судочинстві та судових рішеннях, потенціал та ризики. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. 2023. С. 315-320.
Kharitonashvili N. Expediency and scope of using AI in civil justice. European Journal of Economics. Law and Politics. 2023. № 1. Р. 1-7.
Balynska O., Barabash O., Zabzaliuk D., Shehavtsov R., Stetsyuk N. Introduction of Artificial Intelligence in the Justice System: International experience. Law, State and Telecommunications Review. 2023. № 15(1). P. 58-69.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.В. Жукевич
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.