Протидія порушенням митних правил в Україні та перспективи адміністративно-процедурного врегулювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.91Ключові слова:
митні органи, порушення митних правил, судовий та адміністративний розгляд, адміністративна процедураАнотація
В представленому дослідженні охарактеризовано особливості здійснення судового та адміністративного розгляду справ про порушення митних правил в Україні в умовах правового режиму воєнного часу, визначено практику накладення адміністративних стягнень. Визначено функції адміністративної відповідальності в системі митно-деліктних відносин, зокрема: а) превентивну функцію (попереджувальну), яка спрямована на спонукання суб'єктів митно-правових відносин до дотримання вимог митного законодавства, запобігання вчинення правопорушень в подальшому особою, яка раніше вже вчинила порушення митних правил та усунення причин і умов, що сприяють вчиненню правопорушень й попередження вчинення митних правопорушень іншими особами; б) охоронну функцію, яка полягає у витісненні та ліквідації суспільних відносин, що не відповідають митно-правовим нормам; в) репресивну (каральну) функцію, яка знаходить свій прояв у тих несприятливих наслідках, які відображені у санкціях відповідно до норм митного права і які зазнає особа внаслідок скоєного ним порушення митних правил; г) фіскальну функцію, що знаходить свій прояв в наповненні державної казни через сплачені правопорушниками штрафи, реалізацію конфіскованого майна тощо.
Виокремлено проблемні індикатори функціонування сучасної судової системи: неможливість здійснення правосуддя на території багатьох областей через війну; кадровий дефіцит судової влади; відсутність повноважного складу ВККС України впродовж майже чотирьох років призвела до зупинення процесів відбору та кваліфікаційного оцінювання суддів; надмірне навантаження на суддів; недо- фінансування потреб місцевих та апеляційних судів тощо.
Акцентовано увагу на проблемних аспектах розгляду в адміністративному порядку скарг платників податків на податкові повідомлен- ня-рішення митних органів. Запропоновано трактування дефініції «адміністративна процедура при порушеннях митних правил» як порядок розгляду, вирішення та оскарження адміністративної справи про порушення митних правил для забезпечення реалізації прав, свобод, законних інтересів усіх учасників митних правовідносин та виконання ними сукупності обов'язків, що визначені законом.
Посилання
За січень-лютий 2024 року митниці Держмитслужби виявили порушень митних правил на суму 4,2 млрд грн. URL: https://customs.gov.ua/news/zagalne-20/post/za-sichen-liutii-2024-roku-mitnitsi-derzhmitsluzhbi-viiavili-porushen-mitnikh-pravil-na-sumu-42-mlrd-grn-1517 (дата звернення: 11.03.2024).
Митний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#Text (дата звернення: 12.03.2024).
Корнева Т. Відповідальність за пopушeння митних правил. Юридичний вісник. 2007. № 2. С. 27-35.
Актуальні проблеми здійснення митної справи в Україні : монографія / Державний податковий університет. Одеса : Олді + , 2023. 292 с.
Показники комплексної оцінки. URL: https://customs.gov.ua/pokazniki-kompleksnoyi-otsinki (дата звернення: 12.03.2024).
Грянка Г.В. Правові засади адміністративної відповідальності за порушення митних правил. Право і суспільство. 2012. № 12. С. 102-108.
Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні. Щорічна доповідь за 2022 рік. К : ВРП, 2023. 112 с.
Рекомендація CM/Rec Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, ухвалена Комітетом Міністрів Ради Європи 17 листопада 2010 року. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_a38#Text.
Звіт за результатами розгляду в адміністративному порядку скарг платників податків на податкові повідомлення-рішення митних органів протягом січня - листопада 2023 року. URL: https://customs.gov.ua/rozgliad-sporiv-v-administrativnomu-poriadku (дата звернення: 08.03.2024).
Актуальні проблеми удосконалення системи протидії митним правопорушенням: монографія / за заг. ред. В.О. Хоми,
B. І. Царенка. Хмельницький : Науково-дослідний центр митної справи Науково-дослідного інституту фіскальної політики Університету державної фіскальної служби України : ФОП Мельник А.А., 2018. 194 с.
Про адміністративну процедуру: Закон України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2073-20#Text. (дата звернення: 08.03.2024).
Тимощук В.П. Адміністративні акти: процедура прийняття та припинення дії : монографія. Київ : Конус-Ю, 2010.
Хомутянський В.В. Адміністративні процедури митної діяльності: окремі питання визначення сутності. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2019. № 6. С. 108-113.
Прокопенко В. Адміністративна процедура в митній справі: поняття, ознаки, структура. Юридичний вісник. 2019. № 1. C. 31-36.
Кунєва З.Ю. Митні формальності: теорія і практика : монографія / за заг. наук. ред. З.Ю. Кунєва. Київ: «Видавничий дім «АртЕк», 2018. 216 с.
Адміністративна процедура та адміністративні послуги. Зарубіжний досвід і пропозиції для України / упоряд. В.П. Тимощук. Київ : Факт, 2003. 496 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.Р. Шевчук, О.Я. Герчаківська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.