Вплив глобалізації на безпеку національної держави: правові та кримінологічні аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.99Ключові слова:
глобалізація, безпека, національна держава, криза, транснаціональна злочинність, світовий правопорядок, соціальні гарантіїАнотація
Стаття присвячена аналізу основних аспектів впливу глобалізації на безпеку національної держави, а також певні загрози, пов'язані, з одного боку, із активним розширенням суспільного і державного характеру не розв'язаних проблем окремих суспільств за межі їх природних територій, а з другого боку, з пониженням рівня керованості суспільством на рівні саме національної держави.
Метою досліджень було визначення сутності глобалізації як явища, його економічних, політичних та соціальних аспектів, ризиків та викликів, а також особливостей функціонування інституту соціальної держави в умовах глобалізації, де на перший план виступає проблема принципів співіснування держав, їх громадян, а також особливостей організації та регулювання усіх існуючих відносин, де необхідним є як збереження державної (національної) ідентичності і одночасно врахування або долучення до світового досвіду, організація життя у відповідності з цим досвідом.
У статті розглянута проблематика питань, пов'язаних із глобалізацією, яка проявляється у констатуванні як позитивних, так і негативних тенденцій цього процесу. Велика увага приділялася встановленню економічних, політико-правових та кримінологічних причин, соціальних передумов та наслідків впливу невідворотних процесів глобалізації на конфлікти за рівномірний розподіл матеріальних благ, економічну залежність одних країн від інших, зростання бідності, національної та міжнародної злочинності, посилення соціальної та економічної напруженості через неспроможність конкуренції в глобальній економіці, поширення економічних і фінансових криз, яким багато країн не в змозі протистояти.
Досліджено питання та напрямки міжнародно-правової та організаційно-інституціональної організації протидії та компенсації впливу не- керованої глобалізації на національну державу в напрямку формування сучасної соціальної держави як правової, демократичної держави, яка забезпечує основоположні права та свободи людини, гідні умови її існування, безпеку і добробут.
Здійснено аналіз взаємозв'язку та взаємозалежності глобалізації злочинності з наслідками економічної, політичної, технологічної і культурної глобалізації, де поширення взаємозалежності між країнами у сфері господарських відносин, кредитно-банківської діяльності, політичних і культурних взаємодій, а також зростання співробітництва у технічній та технологічній сферах тягне за собою й закономірне відтворення у них кримінальних практик.
Зроблено висновки, що процес глобалізації всього світу є неминучим, об'єктивним, і в великій мірі природним процесом розвитку людства, але цей процес є тільки опосередковано керований і в інтересах конкурентно налаштованих найбільш впливових світових центрів, передусім політико-економічного спрямування, і глобалізація в сучасній її формі породжує набагато більше негативних аспектів, ніж позитивних, посилює диференціацію держав і народів у можливості конкурувати на світовому рівні, поширює і породжує нові види злочинності, відкриті збройні протистояння, бідність, втрату суспільством контролю за рухом цивіліза- ційних процесів. Підтримано думку, що згадані деструктивні економічні, політичні та кримінологічні аспекти сучасного стану поширення глобалізації, є тісно пов'язаними і взаємно детермінуючими.
Обґрунтовано позицію, що протидія некеро- ваним глобалізаційним процесам, яка проявляється насамперед в глобалізації правового простору шляхом розробки модельних міжнародних кримінальних законів і міжнародно-правових стандартів та уніфікації міжнародного й національних механізмів у сфері протидії злочинності наштовхується в сучасному світі на суттєві перешкоди у неможливості створення таких юридичні законів, які були б обов'язковими для усіх. Підтримано аргументацію, що для сформування прогресивного світового порядку, від його учасників, крім збереження власних цінностей, потрібна розробка і культивування додаткової, наднаціональної культури з існуванням моральних норм, де людина є верховною цінністю, і яка повинна бути глобальною, структурованою та правовою, тобто концепцією порядку, що виходить за рамки перспектив та ідеалів якогось окремого регіону чи однієї країни.
Запропоновано, що ООН як глобальна, універсальна, багатофункціональна міждержавна організація могла б взяти на себе функцію координатора процесу встановлення правопорядку на основі загальних стабільних, зрозумілих і таких, що не мають зворотної сили, правил, які забезпечують формальну рівність усіх суб'єктів глобалізації, впровадивши у правове поле планетарні стандарти соціальної відповідальності, які б пом'якшували супутні загрози, особливо економічну поляризацію країн з різним рівнем розвитку національних економік.
Зазначено, що на перший план повинна виноситися важливість глобального співіснування суверенних держав.
Посилання
Стратегія зовнішньополітичної діяльності України, затверджена Указом Президента України від 26 серпня 2021 року № 448/2021 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/448/2021#Text.
Стратегія національної безпеки України БЕЗПЕКА ЛЮДИНИ - БЕЗПЕКА КРАЇНИ, затверджена Указом Президента України від 14 вересня 2020 року № 392/2020 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/2020#n12.
Гетманець О.П., Коробцова Д.В., Єжелий Ю.О. Глобалізація та міжнародна економіка: складність інтеграції ринків та економічні наслідки на рівні країн (український досвід) Академічні візії. Випуск 20/2023 URL: https://dspace.univd.edu.ua/server/api/core/bitstreams/35cea810-1e85-4730-92c2-73e4dde869cf/content.
Сербин Р. Діалектика державного суверенітету в епоху глобалізму. Право України. 2002. № 12. С. 37-42.
Майбуров И. Глобализация сферы высшего образования. Мировая экономика и международные отношения, 2005, № 3, Ст. 10-17.
Иноземцев В. Стресс глобализации: благородное возмущение и упрямая реальность. - рецензия книги «J.E. STIGLITZ. Globalization and Its Discontents. New York: W.W. Norton & Co., 2002. XXII + 282 p.». Мировая экономика и международные отношения, 2002. № 11. Ст. 109¬113.
Глобальні модерності. За ред. Майка Фезерстоун, Скота Леш та Роланда Робертсон. Пер. з англ. Київ: Ніка-Центр, 2008. 380 с.
Зуев А., Мясникова Л. Глобализация: аспекты, о которых мало говорятью. Мировая экономика и международные отношения. 2004. № 8. Ст. 54-60.
Козлова Г.В. Державная экономическая политика национального государства в условиях глобализации: автореф. дис... докт. эконом. наук. Тамбов, 2009. 48 с.
Зіскін О. Вплив глобалізації на інститут соціальної держави: руйнація чи модернізація? № 2 (6). 2019. Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії. URL:https://relint.vnu.edu.ua/index.php/relint/article/view/115.
Максимов С.И. Проблемы права и справедливости в условиях глобализации:ХХП Всемирный конгресс по философии права и социальной философии. Правоведение. 2007. № 1. С. 237-245.
Бобков Ф.Д. Современный глобальный капитализм. М., 2003. 350 с..
Moravcsik, Andrew and Milada Vachudova. National Interests, State Power, and EU Enlargement. East European Politics and Societies, V. 17. № 1: 42-57.
Кулагін, О. Глобальні основи конфліктів і міжцивілізаційні війни. Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євро інтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг ред. В.І. Лугового, В.М. Князєва. К.: Вид-во НАДУ, 2003. Т. 1. 536 с.
Елизаров М.В. Современное государство в эпоху глобализации: социально-философский анализ: тема диссертации и автореферата по ВАК кандидат философских наук. 09.00.11. Научная библиотека диссертаций и авторефератовdisserCat URL: http://www.dissercat.com/content/suverenitet-sovremennogo-gosudarstva-v-usloviyakh-globalizatsii-voprosy-teorii-i-raktiki#ixzz3B1ZP9sWBн.
Киссинджер Г. Мировой порядок. 2017. 474 с.
Юртаєва К. Глобалізація злочинності. Вісник кримінологічної асоціації України URL: https://visnikkau.webnode.com.ua/news/globalizatsiya-zlochinnosti/.
Браян Т. Верховенство права. Історія. Політика. Теорія. Пер. з англ. К., Видавн.дім «Києво-Могилянська академія». 2007. 208 с.
Шай Р. Злочинність та глобалізація: причини і наслідки. Вісник Національного університету "Львівська політехніка”. Серія: "Юридичні науки” № 3 (31). URL: https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journal-paper/2021/nov/25392/19.pdf.
Лунеев В.В. Права человека и преступность в глобализирующемся мире. Общественные науки и современность. № 3, 2005. М.: «Наука». 2005. С. 107-118.
Виклики нової злочинності та проблеми кримінального права в умовах глобалізації з позиції українських вчених-правників. Актуальні проблеми кримінального права. URL: http://lib-net.com/content/9422_Vikliki_novoi_zlochinnosti_ta_problemi_kriminalnogo_prava_v_ymovah_globalizacii_z_pozicii_ykrainskih_vchenih_pravnikiv.html.
Попко В. Зближення кримінально-правових систем в умовах глобалізації злочинності. Підприємство, господарство і право. № 1. 2021. URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2021/1/40.pdf.
Ониськів М. Глобалізація і правотворення. Право України № 9. 2002. С. 10-14.
Ринейська Л.С. Соціальна відповідальність як складова етики міжнародного бізнесу в умовах глобалізації. Електронний журнал «Ефективна економіка». № 11. 2016. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5257.
Декларація тисячоліття Організації Об'єднаних Націй, прийнята 8 вересня 2000 року Генеральної Асамблеї ООН (Резолюція № A/RES/52/2). URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MU00044.html.
Рогач О.Я., Бєлов Д.М. Зміна сучасної парадигми українського права в умовах військової агресії з боку РФ. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 70(2). 2022. С. 136-141.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.В. Лемак
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.