Шахрайство в Інтернеті як один із видів шахрайства
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.02.106Ключові слова:
інтернет-шахрайство, воєнний стан, інформаційна безпека, антивірусне програмне забезпечення, кримінальна відповідальність, заходи захисту, протидія шахрайству, громадська безпекаАнотація
Стаття є дослідженням актуальних аспектів шахрайства в Інтернеті в умовах пандемії ко- ронавірусу та російсько-української війни. Зростання використання Інтернету під час карантину та воєнного стану створює нові можливості для шахраїв, які використовують цю ситуацію для обдурювання людей. Емоційна нестабільність, фінансові проблеми та поширення дезінформації також сприяють зростанню шахрайства в мережі. Стаття аналізує законодавчий підхід до боротьби з шахрайством в Україні та визначає особливості цього виду кримінального правопорушення. Завдяки доступності Інтер- нету, шахраї швидко адаптували свої схеми до цифрового середовища, що робить користувачів мережі більш вразливими.
У статті досліджується різноманітність методів та видів шахрайства в Інтернеті, зокрема фішинг, шахрайство в сфері криптовалют, соціальна інженерія та інші схеми. Автори наводять дані звіту «Data Breach and Incident Response» (DBIR). Детально розглядаються такі методи, як фішинг, фармінг, шахрайство через соціальні мережі та електронну пошту, а також маніпуляції з ICO та криптоінвестиційними фондами. Окрема увагу приділяється шахрайству в умовах війни, де згадується про збір коштів для військових, обманні схеми з родинними оголошеннями та фейкові повідомлення про евакуацію. Оцінюється рівень вразливості користувачів, особливості географії та вікова категорія, яка найчастіше стає жертвами інтернет-шахрай- ства. В статті також розглядається аспект комп'ютерної техніки, мобільних пристроїв та інших засобів доступу до Інтернету, які використовуються зловмисниками для здійснення шахрайських дій.
Автори наголошують на поширенні шахрайств в Інтернеті, де зловмисники намагаються зламати веб-сайти урядових організацій, банків або медіа з метою отримання конфіденційної інформації або поширення фейкових новин. Пропонуються заходи для боротьби з цим явищем. Детально розглядаються різні види шахрайства в Інтернеті та методи їх запобігання, включаючи оновлення програмного забезпечення, встановлення антивірусного програмного забезпечення, використання сильних паролів та двофакторної аутентифікації. Зазначається, що усвідомленість та відповідальний підхід до захисту в Інтернеті є ключем до запобігання шахрайству. Крім того, обговорюється кримінальна відповідальність за шахрайство в Україні та можливість посилення цієї відповідальності в умовах воєнного стану.
Посилання
Брисковська О.М., Гелемей М.О. Особливості вчинення шахрайства в мережі Інтернет в умовах воєнного стану. Київський часопис права, (3), 2023. С. 174-180.
Демидов З.Г., Колмик О.О. Фішинг-як шахрайство у мережі. Study of modern problems of civilization, 2020. С. 448-450.
Дубина В.Є., Калякін С.В. Попередження шахрайства і торгівлі людьми в кіберпросторі. Протидія кіберзлочинності та торгівлі людьми: зб. матеріалів міжнар. наук. - практ. конф. (м. Вінниця, 31 трав. 2023 р.). Вінниця: ХНУВС, 2023. С. 116-118.
Колісник Т.П. Інтернет-шахрайства в умовах воєнного стану. Кібербезпека в Україні: правові та організаційні питання = Cybersecurity in Ukraine: Legal and Organizational Issues: матеріали Міжнар. наук. - практ. конф. МВС України, Одес. держ. ун-т внутр. справ. Одеса: ОДУВС, 2023. С. 71-73.
Кримінальний кодекс України: Закон України від 05 квітня 2001 року № 2314- ІІІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text (дата звернення: 21.03.2024).
Кришевич О.В. Особливості кваліфікації шахрайства під час воєнного часу. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/0302753f-792b-4576-aef1-c7ab7cf72af5/content#page=101 (дата звернення: 21.03.2024).
Орлов Р.Р. Різновиди онлайн шахрайств та методи протидії злочинам у мережі Інтернет. Застосування інформаційних технологій у правоохоронній діяльності: матеріали Круглого МВС України, Харк. нац. ун-т внутр. справ, ф-т № 6, каф. кібербезпеки та DATA-технологій. Харків: ХНУВС, 2023. С. 50-52.
Павлова Н.В. Основні профілактичні заходи при розслідуванні кримінальних правопорушень, вчинених шляхом шахрайства. Вісник Луганського навчально-наукового інституту імені Е.О. Дідоренка, (1), 2023. С. 288-298.
Сабадаш І., Думанський Н. Методи шахрайства у мережі Інтернет. Інформація, комунікація, суспільство 2020: матеріали 9-ї Міжнародної наукової конференції. 2020. С. 68-69.
Самойленко О.А. Класифікація способів вчинення інтернет-шахрайств. Редакційна колегія, 2021. С. 52-55.
Севрук І.Ю. Види шахрайств, що вчиняється через мережу інтернет. Редакційна колегія, 2023. С. 418-421.
Чайка І. Стан наукового розроблення проблем запобігання шахрайству в кримінологічній та кримінально-правовій науці України. URL: http://pravoisuspilstvo.org.ua/archive/2022/1_2022/30.pdf (дата звернення: 21.03.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.М. Чекмарьова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.