Значення і роль Конституції в забезпеченні національної безпеки: аспекти сутнісних характеристик
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.11Ключові слова:
конституція, національна безпека, конституційне право, конституційна безпека, правова безпека, функції конституціїАнотація
Стаття присвячена аналізу конституційно-правових проблем забезпечення безпеки суспільства і держави у всій багатогранності їх економічного, політичного і правового змісту. Зазначені негативні фактори впливу на базові конституційні цінності: колізії, прогалини та інші дефекти в законодавстві, невідповідності між природним правом і позитивними нормами, правовий нігілізм суб’єктів конституційно-правових відносин, низький рівень їх правової культури, зловживання правом.
Проаналізована правова (юридична) безпека, що є похідною та невід’ємною складовою від інформаційної безпеки. Аргументовано, що в правовій державі правова інформація є основою існування самої держави, її здатність успішно захищати цінності цивілізованого співжиття.
Метою досліджень було визначення сутності конституції, як нормативно-правової основи для вирішення соціальних протиріч в суспільстві і державі і досягненні на цій основі безпеки особистості, суспільства і держави, як юридично узаконеним балансом інтересів всіх соціальних груп суспільства, мірою досягнутого в суспільстві і державі балансу між владою і свободою.
У статті розглянута проблематика питань, пов’язаних із чинниками ризику в сфері правової безпеки та фактори ризику, які безпосередньо пов’язані з правотворчістю або правоза- стосуванням. Досліджено питання та напрямки захисту самої Конституції на рівні національної безпеки від спроб нелегітимної модернізації, фактів підміни конституційних норм політичною доцільністю.
Обґрунтовано позицію, що Конституція повинна визначати внутрішню безпеку, встановлюючи певний рівень ступеня захисту власних положень на рівні національної безпеки, оскільки актуальними залишаються спроби нелегітимної модернізації Конституції та факти підміни конституційних норм політичною доцільністю.
Аргументовано, що конституційна безпека є невід’ємною складовою частиною національної безпеки, оскільки передбачає передусім безпековий стан конституційного ладу країни та основного акту, який його закріплює - Конституції, у тому числі усунення зловживання ним.
Здійснено аналіз взаємозв’язку та взаємозалежності понять «конституційне право», «національна безпека» та «конституційна безпека.
Зроблено висновки, що виходячи із сутнісних характеристик конституції, як зводу головних норм прямої дії, вона є безперечною і єдиною в своєму роді гарантією стабільності політичного ладу, основним гарантом реалізації життєво важливих цінностей народу, юридично узаконеним балансом інтересів всіх соціальних груп суспільства, мірою досягнутого в суспільстві і державі балансу між владою і свободою.
Підтримано аргументацію, що практично всі інститути конституційного права мають прямий вплив на забезпечення системи національної безпеки. Це знаходить своє підтвердження практично у всіх функціях конституції - установчій, організаційній, зовнішньополітичній, ідеологічній і, звичайно, юридичній, а отже - вони повинні отримати послідовну конкретизацію і розвиток в галузевому, а також спеціальному законодавстві, що має своїм предметом правове регулювання національної безпеки.
Запропоновано, що оскільки правове регулювання національної безпеки здійснюється Конституцією України та іншими актами конституційного законодавства, відповідно, вона є повноцінним інститутом конституційного права і підлягає вивченню в рамках предмета конституційно-правової науки.
Зазначено, що будь-які заходи забезпечення національної безпеки не можуть здійснюватися поза правовим полем держави, у спосіб, та органами, не передбаченими законодавством, а оскільки Конституція є основою законодавства, то маємо всі підстави вважати забезпечення національної безпеки як основну функцію Конституції, поряд із регулюванням інших сфер суспільних відносин.
Посилання
Галузін А.Ф. Правова безпека та її принципи. С. Пб. : Вид-во Р. Асланова «Юридичний центр Прес», 2008. С. 303-304.
Медушевський А.М. Порівняльне конституційне право та політичні інститути: курс лекцій. М.: ГУ ВШЕ, 2002. С. 54-55.
Єзеров А. Поняття конституційної безпеки. URL: http://www.pravnuk.info/2013-12-27-15-15-31/832-ponyatie-konstitucionnoj-bezopasnosti.html).
Бондар Н.С. Конституційна безпека особистості, суспільства, держави: постановка проблеми у світлі конституційного правосуддя. Правова реформа, судова реформа та конституційна економіка: Збірник статей. 2004.С. 42-43.
Шуберт Т.Е. Конституційна безпека. Журнал права. 1998. № 4/5. С. 57.
Григор’єв І.Б. «Конституційна безпека» як категорія в конституційно-правовій доктрині Російської Федерації. URL: http://pravozashitnik.net/ru/2014/4/6.
Бачинін В.А. Енциклопедія філософії та соціології права. С. Пб.: Вид-во Р. Асланова «Юридичний центр Прес», 2006. 109-110.
Малько А.В. Цілі та засоби у праві та правовій політиці. Саратов, 2003. С. 95.
Фомін А.А. Юридична безпека суб’єктів права. Вид-во ГОУ ВПО «Саратовська державна академія права», 2005. С. 53.
Авак’ян С.А. Конституційне право. Том 1. Друге видання: Навчальний курс. 2007. С. 138-144.
Конституційне право України. Ужгород: Ліра, 2007. 372 с.
Шульженко Ю.Л. Самоохорона Конституції. 1997. С. 5.
Чапчиков С.Ю. Конституційні гарантії забезпечення безпеки суспільства та держави Конституційне та муніципальне право, 2009, № 17. URL: http://www.center-bereg.ru/m2149.html.
Пряхіна Т.М. Конституційні конфлікти. Держава право. 2004. № 11. С. 19.
Димитрова С.А. Забезпечення конституційної безпеки федеративної держави за умов сучасного розвитку: конституційно-правовий аспект. Наукова бібліотека дисертацій та авторефератів disserCat. URL: http://www.dissercat.com/content/obespechenie-konstitutsionnoi-bezopasnosti-federativno-gosudarstva-v-usloviyakh-sovremenno#ixzz4LTxIBBLo.
Єжевський Д.О. Конституційні гарантії стабільності державного устрою. Освіта та право. 2010. № 9. С. 30-34.
Рогач О.Я., Бєлов Д.М. Категорія «парадигма» в сучасних умовах функціонування української держави: теоретичні засади. Аналітично-порівняльне правознавство. № 1. 2022. С. 37-42.
Громовчук М.В., Бєлов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3/2022. С. 301-310.
Бєлов Д.М., Бєлова М.В. Сучасний конституціоналізм України в умовах європеїзації вітчизняного права. Аналітично-порівняльне право. № 5. 2022. С. 46-50.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 О.В. Лемак
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.