Правовий захист громадян України в Польщі: соціальні права біженців
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.17Ключові слова:
біженці, соціальні права, правовий захист, правовий статус, громадяни України, притулок в ПольщіАнотація
У статті проводиться науково-практичне дослідження соціально-правових аспектів щодо захисту українських біженців у Польщі. Одним із найважливіших аспектів цієї допомоги є надання житла та інших соціальних потреб для українців, які отримали правовий статус PESEL UKR у Польщі. Українці з PESEL UKR мають право на безкоштовне медичне обслуговування, а в галузі освіти діти шкільного віку мають право на отримання безкоштовної освіти в польських школах. Однак, з’ясована наявність серйозних проблем у доступі до соціальних послуг та пільг. Багато біженців стикаються з перешкодами у їх отриманні, такими як: бюрократичні перепони, недостатній інформаційний супровід та непрозорі процедури отримання гарантій, що ставить під сумнів їхню реальну доступність та ефективність. Крім того, біженці часто стикаються зі складнощами влаштування на роботу або отриманнянеобхідної допомоги у зв’язку з недостатнім рівнем фінансової підтримки у наданні соціальних послуг. На жаль, несвоєчасний доступ до здобуття цих можливостей стає великою вадою в інтеграції біженців у нове суспільство.
Проаналізовано міжнародно-правові документи у сфері захисту біженців, зокрема Женевськуконвенцію про статус біженців та інші відповідні нормативно-правові акти, які встановлюють права та обов’язки держав щодо захисту осіб, які шукають притулок. Країни-підписанти Женевської конвенції зобов’язані надавати біженцям не лише притулок, а й забезпечувати їхні права, включаючи соціальні.
Констатовано, що механізм та політика забезпеченнясоціальних прав біженців у Польщі потребує подальшого як нормативного так і практичного вдосконалення. Запропоновані шляхи вирішення: спрощення процедури отримання статусу біженця та соціальних пільг, шляхом організаційно-правової реформи; забезпеченняадекватної фінансової підтримки на важливі соціальні потреби біженців, таких як житло; посилення інформаційної підтримки та інформованості біженців.
Визначено, що тільки комплексний та системний підхід може забезпечити гідне та безпечне існування для українських біженців у Польщі з урахуванням міжнародних стандартів прав людини та свобод людини.
Посилання
Конвенція про статус біженців: Конвенція Організації Об’єднаних Націй від 28.07.1951 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/%20995_011.#Text (дата звернення: 09.04.2024).
Тимчасовий захист/статус біженця чи легальне перебування 90 днів? Посольство України в Республіці Польща. URL: https://poland.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/informaciya-dlya-gromadyan-ukrayini-yaki-pribuli-do-polshchi-ryatuyuchis-vid-vijni/timchasovij-zahist-chi-status-bizhencya (дата звернення: 09.04.2024).
Тимчасовий захист у Польщі для громадянУкраїни. URL: https://legalaid.ua/ua/tymchasovyj-zahyst-u-polshhi-dlya-gromadyan-ukrayiny/ (дата звернення: 09.04.2024).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 А.С. Брянкін
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.