Проблеми правового регулювання реалізації територіальними громадами права на невитребувані земельні частки (паї) з 1 січня 2025 року
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.03.40Ключові слова:
невитребувані земельні частки (паї), визнання права власності на земельну ділянку в порядку визнання майна безхазяйним, використання земель сільськогосподарського призначення комунальними підприємствамиАнотація
В статті висвітлюються ключові проблеми правового регулювання, які набудуть особливої актуальності з 1 січня 2025 року для територіальних громад сіл, селищ, міст.
Зокрема, піднімається питання доцільності застосування до невитребуваних земельних часток паїв правил оформлення «безхазяйного нерухомого майна», висвітлюються законодавчі обмеження використання земель сільськогосподарського призначення, в тому числі невитребуваних земельних часток (паїв) територіальними громадами.
Автор приходить до висновку, що правова природа невитребуваної земельної частки (паю) не сумісна з порядком визнання майна безхазяйним, що штучно ускладнює правове регулювання відносин з невитребуваними земельними частками (паями). Крім того, сама по-собі закладена модель визнання права власності на земельну ділянку в порядку визнання майна безхазяйним, ризикує залишитися нормами без реалізації з огляду на прогалини правового забезпечення обліку земельної ділянки як безхазяйного майна.
Другою проблемою, є штучна обмеженість у розпорядженні землями сільськогосподарського призначення комунальної власності, закладена у ч. 4 ст. 92 ЗК України, зокрема передача земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності у постійне користування дозволяється лише для будівництва та обслуговування об’єктів нерухомого майна (будівлі, споруди), а також у випадках передачі у постійне користування державному, комунальному підприємству, установі, організації земельної ділянки, вилученої із постійного користування іншого державного, комунального підприємства, установи, організації.
Зазначена норма безпідставно обмежує право територіальних громад на використання земель сільськогосподарського призначення, в тому числі невитребуваних земельних часток (паїв), комунальними підприємствами.
Автор пропонує ряд законодавчих змін, які необхідно прийняти та ввести в дію до 1 січня 2025 року.
Посилання
Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв): Закон України від 05.06.2003 № 899-IV / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/899-15#Text.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питан¬ня колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні: Закон України від 10.07.2018 № 2498-VII / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2498-19#Text.
Бусуйок Д.В. Правовий режим земельних часток (паїв): сучасний стан та перспективи розвитку. Часопис Університету права. 12/21. C. 237-241.
Розгон О. Нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї): практичні проблеми сьогодення. Мала енциклопедія нотаріуса. № 5. 2015. С. 1-9.
Мовчан Р.О. Про деякі проблеми кваліфікації самовільного зайняття земель, поділених на земельні частки (паї), або як кримінальне право опинилось «у заручниках» земельного. Юридичний науковий електронний журнал. № 4/2019. С. 202-206.
Деякі аспекти набуття права власності на об’єкти безхазяйного нерухомого майна: Роз’яснення Міністерства юстиції України від 13.10.2011 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0065323-11#Text.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин: Закон України від 28.04.2021 № 1423-ІХ / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1423-20#Text.
Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень: Постанова від 25.12.2015 № 1127 / Кабінет Міністрів України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1127-2015-n#Text.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності використання земель сільсько-господарського призначення державної власності: Закон України від 27.07.2023 № 3272-ІХ / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3272-20#Text.
Директор «Агенції місцевого розвитку» прозвітував про успішний рік роботи комунального підприємства. 05.01.2023 URL: https://trostyanets.info/novyny/pokazaty/direktor-agenciji-miscevogo-rozvitku.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Д.М. Коломійцева
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.